Odstartovalo ME juniorských týmů a MČR čtyřčlenných družstev

13.07.2012 15:28 | Czech Open 2012

První hrací den a vlastně i celý festival byl zahájen v 15 hodin odpoledne. Již půl hodinky na to zasedli k šachovnicím junioři a juniorky a rozehráli tak ME juniorských týmů. „Celkově je obsazení tohoto turnaje poměrně silné, nap...

První hrací den a vlastně i celý festival byl zahájen v 15 hodin odpoledne. Již půl hodinky na to zasedli k šachovnicím junioři a juniorky a rozehráli tak ME juniorských týmů. „Celkově je obsazení tohoto turnaje poměrně silné, například Poláci přivezli do chlapecké soutěže dva hodně silné mezinárodní mistry. V dívčí kategorii jsou jasnými favority Rusky s označením římská jedna. Jejich tým se skládá z velmistryně Goryachkiny a sester Baraevových – jedna je mezinárodní mistryně a druhá mí titul fide mistr,“ shrnul ředitel festivalu Czech Open Jan Mazuch.

Česká republika má zastoupení v obou kategoriích, mezi dívkami dokonce dvojnásobné, ale ani jeden z týmů nepatří mezi favority. „Jedná se o mladé a nadané šachisty, zvlášť oba naše týmy dívek budou sbírat svoje první reprezentační zkušenosti,“ vysvětlil šachový expert festivalu IM Petr Pisk. Celkově se turnaje účastní 10 čtyřčlenných chlapeckých týmů (ze zemí: Chorvatsko, Slovinsko, Rusko, Polsko, Německo, Česká republika, Maďarsko, Rumunsko) a 9 dvoučlenných družstev dívek (ze zemí: Česká republika, Maďarsko, Rusko, Německa, Polsko, Slovinsko, Rumunsko).

Včerejší první kolo se neslo ve znamení seznámení s turnajem a soupeři. V chlapecké soutěži jsou jasní adepti na cenné kovy Poláci, Maďaři a Němci, čeští chlapci jsou šestí nasazení. „Všem třem favoritům se v prvním kole podařilo potvrdit své kvality a celkem s přehledem vyhrát. Naši reprezentanti svedli vyrovnaný boj s týmem Slovinska, nakonec se jim ale uspět nepodařilo a podlehli 1,5 x 2,5,“ shrnul stručně první kolo IM Pisk.

V kategorii dívek si na medaile brousí zuby zejména Rusky, Polky a Maďarky. Největší překvapením kola je tak remiza týmu Česká republika B se silným Polskem. „Výborně hrála hlavně Jana Zpěváková, která porazila silnou WFM Aleksandru Lach,“ upřesnil expert IM Pisk.

Los druhého kola postavil naše juniorské šachisty proti chlapcům z Polska. Druhý chlapecký tým – Říčany – se utká s Chorvatskem. Dívčí B tým si zahraje se slabším ruským týmem, Česká republika A pak narazí na Maďarky.

OCÉ OPEN – MČR čtyřčlenných družstev

Druhým rozehraným turnajem je OCÉ OPEN – MČR čtyřčlenných družstev. „Jedná se o turnaj s největším počtem přihlášených družstev. Celkem jich bude hrát 103,“ řekl ředitel festivalu Jan Mazuch. V soupisce přihlášených jsou i loňští obhájci zlatých medailí – SK Zikuda Turnov A. Turnov je dokonce s průměrným ratingem 2477 prvním nasazeným týmem celkového počadí. Za nimi jsou na druhém a třetím místě silné zahraniční celky z bývalého sovětského svazu Dněpr (UKR – RUS, 2476) a Yamal (RUS, 2399). Nejsilnějším zahraničním družstvem na soupisce je ukrajinsko – ruský DNEPR, ve kterém je zapsán i loňský vítěz hlavního turnaje GM Dmitry Kononěnko.

V prvním kole OCÉ OPEN se nekonalo žádné překvapení. „Favorité přesvědčivě potvrdili své pozice, ale v dalších partiích je čeká o něco těžší los, takže se můžeme těšit na zajímavější bitvy,“ prozradil IM Pisk těsně před startem druhého kola.

Tváře týmu Chess Rowdies zůstaly před zahájením prvního kola ještě utajeny. Jména na dresech však o síle tohoto mančaftu lecos napoví.

Odkazy

CZECH OPEN - oficiální stárnky
Výsledky - OCÉ OPEN – MČR čtyřčlenných družstev
Výsledky - ME juniorských týmů

On-line přenos
0x 6997x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat