Festivalové aktuality 18. července

19.07.2012 09:43 | Czech Open 2012

V kategorii chlapců Mistrovství Evropy juniorských družstev si prvenství připsali silní Poláci, kteří do Pardubic přivezli ve své sestavě dva mezinárodní mistry a jednoho Fide mistra. Stříbrné medaile věšel ředitel festivalu Jan M...

V kategorii chlapců Mistrovství Evropy juniorských družstev si prvenství připsali silní Poláci, kteří do Pardubic přivezli ve své sestavě dva mezinárodní mistry a jednoho Fide mistra. Stříbrné medaile věšel ředitel festivalu Jan Mazuch společně s hostem turnaje GM Davidem Navarou na krk maďarským chlapcům v sestavě se třemi Fide mistry. Stejný počet titulovaných hráčů – Fide mistrů – měli v sestavě i Němci A, kteří vybojovali bronz. Jediný, komu se podařilo pokořit favority z Polska, byli celkem překvapivě Slovinci.

Česká republika měla výbornou střední část turnaje a celkově si chlapci uhráli šesté místo. „Je to celkem příjemný výsledek, ale bylo hodně vidět, že výkonnostně jsou hráči všech tří medailových družstev úplně jinde. Obhájili svá nasazená místa zcela po právu,“ shrnul IM Petr Pisk, šachový expert Czech Open 2012. Obsazení vítězných šachovnic zcela odpovídá tomu, že Poláci doslova ovládli turnaj. Na první šachovnici byl nejlepší IM Kamil Dragun z Polska, druhou šachovnici zahrál nejlépe FM Schroeder Jan-Christian z Německa A, na třetí šachovnici se prosadil IM Daniel Sadzikowski a jeho týmový kolega FM Kacper Drozdowski se blýskl za šachovnicí číslo čtyři.
Kompletní výsledky a konečné pořadí

Rozhovor s IM Danielem Sadzikowskim z vítězného týmu Polska

Gratuluji k vítězství, bylo to těžké?
"Děkuji. Jsem z toho nadšený, vlastně tady jásá celý tým. Je to pro nás velký úspěch, protože jsme předvedli kvalitní partie a obhájili loňské zlato. Opravdu jsme spokojení."

Jací byli soupeři?
"Jsou to všechno kvalitní hráči, někteří méně, jiní více. Trochu nás zaskočili Slovinci. Jinak nejtěžší zápasy byly samozřejmě s Německem A a Maďary. Bohužel to vyšlo tak nepříjemně, že jsme oba naše největší soupeře potkali v jeden den. Bylo to skutečně náročné dvoukolo, ale zajistilo nám celkovou výhru."

Připravovali jste se nějak speciálně před touto akcí?
"Trénovali jsme docela hodně, všichni hrajeme celé léto. Každý sám i jako tým. Ale většina z nás jede i na Mistrovství Evropy do Prahy, takže největší forma by měla přijít až tam. Tento turnaj nás hodně vyzkoušel."

Jak se Vám líbil celý turnaj?
"Myslím, že mistrovství bylo zorganizováno velice dobře. Nezaznamenal jsem žádný problém nebo nepříjemnost. Bydlení i jídlo bylo skvělé a hlavně jsou všude kolem velice ochotní lidé, kteří nám kdykoliv pomohli, pokud to bylo potřeba. Takto by to mohlo vypadat každý rok!"

Mistrovství Evropy juniorských družstev - dívky

Turnaj dopadl i probíhal podle předpokladů. Zvítězily suverénně Rusky I, stříbrné medaile si odnášejí druhé nasazené Polky a třetí skončily třetí nasazené Maďarky. Na skvělém pátém místě skončila Česká republika B, což je výsledek překvapivý. „Výborně hrála hlavně Jana Zpěváková a holky předvedly, co v nich je, takže o budoucnost českých ženských šachistek strach mít nemusíme,“ chválil po turnaji šachový expert festivalu IM Petr Pisk. Právě Jana Zpěváková ziskem 5 bodů z 8 partií vyhrála první šachovnici. Na druhé šachovnici pak měla nejlepší výsledek Klaudila Wisniowska z Polska. „To že favoritky obhájily svá nasazená místa je pro mě trochu překvapením, i když velice příjemným. Když se hraje na dvou šachovnicích, je těžké vyhnout se nějaké katastrofě v podobě prohry jasně lepší pozice. Je to prostě důkaz toho, že Polky, Maďarky i Rusky přijely ve skvělé formě,“ smekl před medailistkami IM Pisk.
Kompletní výsledky a konečné pořadí

Předávaly se ceny vítězům turnaje INFINITY OPEN

Turnaj INFINITY OPEN odehrál své poslední kolo v dopoledních hodinách. Proti sobě se posadili nejlépe hrající hráči turnaje, takže bylo na co se dívat. GM Gutman remizoval s pátým nasazeným FM Gergelem, stejný výsledek sehrál také výtečný Václav Pekař s Rusem Golcmanem a IM Plát s WIM Elenou Semenovovou. O celkových vítězích a poražených ratingového turnaje tedy bylo rozhodnuto kolem druhé hodiny odpolední.

Turnaj tak skončil překvapivým vítězstvím FM Gergela z Ukrajiny. Čelo turnaje bylo velice vyrovnané. O první místo se dělila hned šestice hráčů s 5,5 body ze 7 kol, takže rozhodovalo pomocné hodnocení. O vítězství ukrajinského FM rozhodl až počet vítězných partií, neboť GM Gutman měl zcela stejná i dvě pomocná hodnocení, ale celkově hrál více na jistotu a v jeho zápise se objevily tři remizy. Gergel více riskoval, měl sice jednu prohru a jednu remizu, ale počet vyhraných partií byl u něj větší než u Gutmana.

„Gergel o svém vítězství, podle mého názoru, rozhodl už ve čtvrtém kole, když porazil našeho IM Vojtěch Pláta, což bylo velké překvapení. Řekl bych, že to mu hodně pomohlo do dalšího průběhu turnaje,“ okomentoval IM Pisk. Druhý nasazený IM Plát se v pořadí propadl až na deváté místo a to je pro něj určitě neúspěch. Druhé místo si tedy na pomocné hodnocení připsal výborně hrající ukrajinský GM Gutman. Mezi ty, kteří měli 5,5 bodu, se vešli ještě Rus Evgeny Golcman, lotyšský IM Strebkovs, Václav Pekař a ruský šachista Alexander Maslak. „Zvlášť bych chtěl vyzdvihnout výkon Václava Pekaře, který v turnaji INFINITY OPEN zářil už loni a letos výkon zvládl zopakovat,“ upozornil IM Pisk. Skvělé sedmé místo obsadil Josef Jirůše, na třináctém místě pak skončil Jan Macháň, což je velmi talentovaný hráč z pardubických Polabin.
Kompletní výsledky a konečné pořadí

CAISSA OPEN – superbleskový turnaj

Celkem se turnaje účastnilo 69 šachistů a šachistek, po 9 kolech kvalifikace postoupila do finálové části turnaje silná skupina výtečných blitzařů. Turnaj byl velice silně obsazený, což dokazuje konečné desáté místo bleskového specialisty a úspěšného účastníka online MČR v šachu FM Vojtěcha Zwardoně. Výborný turnaj, již čtvrtý v řadě, sehrál IM Neuman, který tak ukazuje perfektní formu a psychickou pohodu. Celkovou první pozici obsadil Maďar GM Gyula Pap, který ve finálové části turnaje utrpěl pouze jedinou porážku.
Kompletní výsledky a konečné pořadí

Otevřené mistrovství ČR v rapid šachu

Včra odpoledne se také rozběhly turnaje v rapidu. Tradičně silně je obsazen turnaj VLASTIMIL LOUČEK OPEN – MČR v rapid šachu, který řada účastníků hlavních turnajů vnímá jako závěrečný pardubický test své formy.

Byla odehrána tři kola z devíti a ve vedení se po nich nacházel GM David Navara, následuje ho početná skupina devíti tříbodových hráčů, mezi nimiž je například i GM Kratsiv nebo GM Zakhartsov. GM Kononěnko, jeden z favoritů v hlavním turnaji PARDUBICE OPEN, se po 3 kolech nachází až na 43. místě a má před sebou těžkou práci, aby v následujících 6 kolech dosáhl na lepší pozice.

Kompletní tisková zpráva ke stažení.

Odkazy

CZECH OPEN - oficiální stránky
On-line přenos

3x 7008x
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
19.07.2012 16:07 | Autor neznámý

Náhodou, borci z Říčan uhráli krásných 5 partiových bodů! 

19.07.2012 13:02 | Autor neznámý

dostali debakl a drticku

19.07.2012 11:17 | Autor neznámý

....a jak dopadly Říčany?....