Festivalové aktuality

28.07.2009 11:59 | CZECH OPEN 2009

Včerejšek byl pro pořadatele mezinárodního festivalu šachu, bridže a her CZECH OPEN 2009 velice výjimečný. Do pardubické ČEZ Arény přijel prezident republiky Václav Klaus. Ten je patronem festivalu již od jeho druhého ročníku, tedy ...

Včerejšek byl pro pořadatele mezinárodního festivalu šachu, bridže a her CZECH OPEN 2009 velice výjimečný. Do pardubické ČEZ Arény přijel prezident republiky Václav Klaus. Ten je patronem festivalu již od jeho druhého ročníku, tedy plných 19 let, a to nehledě na to jakou politickou funkci zastával. I přes dlouhou dobu, po kterou festivalu prezident své jméno propůjčuje k záštitě, nikdy přímo na žádný turnaj nezavítal. „Letos se vyskytla mimořádná okurková sezóna, takže se člověk na pondělní odpoledne zvládl uvolnit a přijet se podívat. Nerad dávám patronaci akcím, na které se nemohu osobně podívat, takže jsem rád, že to konečně vyšlo,“ řekl prezident.

Ačkoliv příjezd hlavy státu byl nahlášený těsně před třetí hodinou k zadnímu vchodu do hokejového stánku Pardubic, vše bylo trochu jinak. Celá menší delegace v čele s vicehejtmanem Pardubického kraje Romanem Línkem a prvním náměstkem primátora Alexandrem Krejčířem čekala auto se vzácnou návštěvou u zadní brány. Ale prezident Klaus přišel hlavním vchodem! Celý „vítací výbor“ udělal rychlý přesun a vše bylo rázem v pořádku, s úsměvem vysvětleno. Od zastupitelů města obdržel prezident tradiční perníkovou chaloupku a kytici. Od organizátorů pak ještě stolní hru klasických šachů, tričko s logem festivalu a knihu PARDUBICKÝ FENOMÉN s vlastnoručními podpisy obou autorů.

Následoval zběžný popis organizace festivalu a ČEZ Arény, jako velkého hracího střediska. Pak přišlo na řadu slavnostní zahájení 4. kola hlavních šachových turnajů. Konkrétně turnajů PARDUBICE OPEN, TCHIBO OPEN, CHLÁDEK A ŤINTĚRA OPEN a ELTODO OPEN. Z úst vzácné návštěvy zaznělo přání dobré hry, sláva vítězům a čest poraženým, a to nejen v češtině, ale i v angličtině. Chviličku po třetí hodině prohlásil prezident dnešní kolo turnajů za zahájené a po krátkém potlesku mohly šachové bitvy začít. Při odchodu z hracího sálu se ještě prezident zastavil u první šachovnice, aby si potřásl rukou s dvojnásobným vítězem velmistrovského turnaje Vlastimilem Babulou sedícím na straně černých figurek. „Já osobně nemám na šachy moc čas, občas si vezmu nějakou tu šachovou knihu a snažím se přehrát některé partie anebo alespoň vyřešit diagramy, ale mám tu hru rád. Oba mí synové hrají již od malička, takže atmosféru takových turnajů znám. Czech open je ale výjimečný svou velikostí,“ poznamenal Václav Klaus.

Vlevo Jiří Petružálek, uprostřed prezident republiky Václav Klaus a vpravo ředitel festivalu Jan Mazuch(zdroj: czech open)

Po startu 4. kola turnajů poskytl prezident krátký rozhovor hloučku přítomných novinářů. A následně se odebral do restaurace Hattrick, aby si se zástupci města a organizátory festivalu vychutnal pohled na „šachové mraveniště“ na ploše pod ní. Oproti plánu se prezident Klaus zdržel v Pardubicích téměř dvě hodiny. Po krátkém občerstvení v Hattricku se vydal sledovat hru přímo mezi stoly a šachovnice. Překvapen byl Václav Klaus zvláště tím, jak rozsáhlá akce Czech open vlastně je a že se ho účastní i hráči, kteří mají ELO nad 2600. Většině lidí šachový rating nic neříká, ale Václavu Klausovi ano, neboť oba jeho synové se šachům aktivně věnují (jejich ELO se pohybuje kolem 2000). „Jako otec dvou šachistů jsem vždycky přecházel za zády svých synů a trnul, jestli udělají ten správný tah. To zná asi každý rodič,“ zavzpomínal mezi novináři prezident. Při závěrečné procházce Arénou nabídli organizátoři prezidentovi, že by se mohl seznámit se šachovou variantou POLGÁR SUPERSTAR CHESS, ale hlava státu dala raději přednost tradiční variantě šachů. S nadsázkou prezident přirovnal klasické šachy k lyžím a Polgár superstar chess ke snowboardu a vyjádřil se, že tradiční sporty jsou mu bližší. Vše samo sebou s úsměvem.

Odkazy

CZECH OPEN 2009
0x 1845x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat

Kalendárium

Víte o významné šachové
události na dnešní den?

Dejte vědět naší redakci
petr.boleslav@nss.cz