Komentáře nejen pro internetové povaleče

25.07.2009 07:59 | CZECH OPEN 2009 - GM "A"

Včera byl v Pardubicích zahájen hlavní velmistrovský turnaj. Dohodli jsme se s organizátory v čele s Dr. Janem Mazuchem, že abychom udělali přenos partií pro diváky co nejatraktivnější, využijeme naše speciální on-linové prostřed

Včera byl v Pardubicích zahájen hlavní velmistrovský turnaj. Dohodli jsme se s organizátory v čele s Dr. Janem Mazuchem, že abychom udělali přenos partií pro diváky co nejatraktivnější, využijeme naše speciální on-linové prostředí a budeme přepisovat komentáře renomovaných hráčů, kteří partie komentují pro diváky přímo v ČEZ Aréně. Výběr hostů má na starosti IM Petr Pisk, proto jsem s ním nejen na toto téma hodil krátkou řeč.

Rozhovor s IM Piskem:

Jak jsi se dostal k organizaci festivalu?
Já jsem pro kluky z Avekontaktu pracoval už dříve, potom jsem se ovšem přesunul zpátky do Brna a teď po dvou letech jsem se vrátil vypomáhat s Czech Openem.

Co konkrétně máš na starosti?
Na začátku to bylo Mistrovství Evropy juniorských družstev a teď mám na starosti hlavně komentování partií velmistrovského turnaje.

Jaká byla spokojenost s účastní na ME?
Byli jsme velmi spokojeni s účastí co do kvality i kvantity. Na příští rok se do konkurzu na pořádání této soutěže nikdo nepřihlásil, takže se budeme o toto mistrovství ucházet znovu.

Dnes komentovali autoři knihy Pardubický fenomén, Sergej Movsesjan a Lukáš Klíma. Co bys nám řekl o jejich knize a jaké další hosty můžeme čekat?
Kniha už vyšla, bohužel jsem ji ale ještě nestihl přečíst, snad po turnaji. Textovou část sepsal Lukáš Klíma, který vybral i řadu diagramů k řešení. Sergej Movsesjan okomentoval 20 zajímavých partií sehraných za těch 20 let našeho turnaje. Kniha stojí 290 Kč, v anglické verzi pak o stovku více. V neděli pořádáme slavnostní křest s autogramiádou, šanci získat podepsaný výtisk mají i ti, kteří si knihu objednají co nejdříve, oba autoři podepíší totiž i nějaké výtisky navíc.
Moje představa komentování je trochu jiná než je zvykem. Chtěl bych, aby se povídalo nejen o pozicích na šachovnicích, ale i o všem možném kolem. Ideální ukázkou byl třeba dnes Sergej Movsesjan, který je nejen vynikající šachista, ale i komentátor a člověk. Máme letos 15 on-line partií, než jsme se Sergejem všechny lehce prošli, trvalo to 2 hodiny! Zítra přijede do Pardubic Mameďarov, doufám, že si najde také čas se u nás stavit. Chtěl bych také, aby se hráči stavovali po partiích vysvětlit divákům jejich průběh. V plánu mám pozvat i organizátory turnaje, bude tady výkonný výbor našeho Šachového Svazu, tak můžeme pozvat třeba jeho předsedu atp.

A jak se Vám daří festival pokrýt mediálně?
Generální manažer festivalu Jirka Petružálek byl pozván do několika televizních pořadů, televize natáčí pravidelně i tady. Každý den sem dochází reportér z Pardubického deníku, dění z festivalu se objevuje i v Pardubické sedmičce. Pokryti jsme i Českým a pardubickým rozhlasem. Pomáhám tiskové mluvčí Kateřině Levínské domlouvat schůzky novinářů s hráči a organizátory, zítra například zavítají do rádia Jan Mazuch s Lukášem Klímou.

Už jenom organizuješ nebo i někdy hraješ?
Tak já hraji šachy pořád, i když mě baví spíš už jen rapidy a bleskovky. Ale hraji krajský přebor za Prušánky a letos to vypadá, že 2. ligu změním za druhý krajský přebor. Hledám v šachu hlavně radost a tým, kde mi bude dobře. Tady v Pardubicích mi je dobře, ale dostal jsem nabídku trénovat děti, což jsem kdysi dělal i tady v Pardubicích, když vznikala Polabinksá šachová škola. Hledám cestu v životě a vlastně se vracím domů, vyrůstal jsem v Břeclavi.

Fotogalerie:

Obsluha on-linu musí neustále řešit spoustu problémů.

… diváci mohou využít buď nerušený pohled na šachovnice…

…nebo si užít vše i s komentářem.

Po partii zavítal mezi komentátory i polabinský Michal Novotný, který prohrál na 2. šachovnici s Korobovem. „Hrubka byla Vd4, měl jsem jít Vc4 a vyměnit věže…“.

1x 1655x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
25.07.2009 23:59 | Autor neznámý

  Tak dnes to byl pro favority opět velmi náročný den. Osobně tipuji na vítěze Babulu - na jeho hattrick se bude dlouho vzpomínat :-)