Sečteno podtrženo, 3:1

25.06.2012 14:06 | ČEZ Chess Trophy 2012

Malostranská beseda se stala na necelý týden mekkou fanoušků čtyřiašedesáti polí. Důvodem početných návštěv byl zápas vítěze posledního Světového poháru velmistra Petera Svidlera a české šachové jedničky velmistra Davida Na...

Malostranská beseda se stala na necelý týden mekkou fanoušků čtyřiašedesáti polí. Důvodem početných návštěv byl zápas vítěze posledního Světového poháru velmistra Petera Svidlera a české šachové jedničky velmistra Davida Navary. Gurmánům byl servírován přídavek v podobě přednášek GM Jána Markoše, IM Jochanana Afeka a Einara Einarssona nebo výstavy šachové filatelie s ústředním tématem olympiády v Praze 1931 a Buenos Aires 1939.

Peter Svidler s trofejí

Jedním z klíčových okamžiků zápasu byla hned úvodní partie. Z kličkované v zahájení vyšel lépe David Navara, který měl na úvod bílé figury. Nevyužil však všechny šance své pozice a ruský velmistr zkušeně ukočíroval partii do remízového přístavu. "V krátkém zápase je dobré začít bílými. Vyhrajete první partii a pak už to dotáhnete do vítězného konce," míní Peter Svidler.

Jak známo, los barev rozhodl jinak a ruský velmistr udeřil ve druhé partii. Navarovu Berlínskou prošel čistým stylem a ujal se v zápasu vedení. Logická snaha českého reprezentanta o vyrovnání v následující partii, kdy měl podruhé a naposledy v zápase bílé figury, nejenže neslavila úspěch, ale naopak rozhodla o celkovém vítězi již před posledním dnem ČEZ Chess Trophy. Partie přinesla dokonalou šachovou podívanou a v celém jejím průběhu nebylo jednoznačně zřetelné, jaký výsledek se objeví na konci zápisu v partiáři.

Nedělní velmistrovské dostaveníčko číslo čtyři se neslo již v přátelštějším duchu. Brzké a časté výměny vedly k zjednodušení pozice, podepsání smíru ve věžové koncovce na sebe nenechalo dlouho čekat. Peter Svidler vyhrál zápas s Davidem Navarou poměrem 3:1 a z rukou předsedy pořádající Pražské šachové společnosti Pavla Matochy přebral trofej pro vítěze. "Milý, vtipný a vstřícný člověk. Vzdělaný nejen šachově," shrnul Pavel Matocha své pocity z návštěvy ruského velmistra.

Partie

Odkazy

ČEZ Chess Trophy 2012
Výsledky
Fotogalerie
2x 1675x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
26.06.2012 12:28 | Autor neznámý

 Zajímavá akce, bohužel pro mne časově nedostupná. Hodně by mě zajímala přednáška Jána Markoše ohledně počítačů, je šance že by se někdy někde objevil její záznam, nebo alespoň přepis?

25.06.2012 16:38 | Autor neznámý

Musím říci, že Svidler je mi sympatický zejména způsobem, jakým komentuje partie, i když bych byl opravdu raději, pokud by alespoň tu "divokou partii" vyhrál David Navara. Nezbývá než se spokojit s tím, že David v tomto minizápase nepodlehl nějakému "Lojzovi z paseky", ale výbornému hráči, který ukázal v zápase jak skvělé šachy, tak i pevné nervy.