Výlet do Prahy stojí za to!

28.05.2009 00:56 | ČEZ CHESS TROPHY 2009

Premiér ČR Jan Fischer zahájil dnes v Michnově paláci v Praze šachový zápas na 8 partií mezi Ukrajincem Ivančukem a naší jedničkou Davidem Navarou. Věren svému jménu zahájil na přání našeho hráče partii tahem 1. e4, který byl i...

Dnes jsme s kolegy z klubu vyrazili na výlet do Prahy. Špičkových šachistů nejezdí do Česka zase tolik, abychom si mohli nechat ujít vidět na vlastní oči Vasilije Ivančuka, který se pohybuje v nejužší světové špičce již 20 let. A stálo to za to! Nejprve jsme si vyslechli jako předkrm přednášku GM Jána Plachetky o Richardu Rétim, kde jsme zhlédli krom těch nejslavnějších i několik méně známých, přesto velmi zajímavých studií našeho nejlepšího předválečného šachisty.

GM Ján Plachetka hovoří o Richardu Rétim.

Martin Roman

Ačkoliv by GM Plachetka mohl vyprávět o Rétim ještě dlouhé hodiny, čas se neúprosně krátil a za doprovodu bodyguardů pak vstoupili do sálu i VIP hosté slavnostního zahájení. Slovo dostal jako první zástupce hlavního sponzora, generální ředitel ČEZu, Martin Roman. Přestože, jak uvedl ve své řeči, šachovou silou prý příliš nevyniká, mohl prezident pořádající Pražské šachové společnosti oznámit, že skupina ČEZ se rozhodla podpořit konání ČEZ Chess Trophy i po dobu dalších 5 let. To je, myslím, skvělá zpráva pro všechny šachové příznivce!

Poté dostal slovo premiér ČR, který v uvítací řeči přiznal, že sám hrával šachy rád, i když pouze průměrně, závodním šachistou je však jeho syn, který se věnuje i práci s mládeží. I premiér však předvedl, že o šachu něco ví, když při provádění úvodního tahu 1. e4 pronesl: „Můj jmenovec takto často zahajoval, takže prosím!“
Z hracího sálu jsme se pak přesunuli do komentátorské místnosti, kde měl hlavní slovo GM Luboš Kaválek, i když po příchodu GM Horta už se to tak zcela nemuselo jevit:-). Ti dva se prostě skvěle doplňovali a znovu prokázali, že i šachy mohou být zajímavou šou. Nějakou tu variantu občas přihodil i GM Vokáč, který v koutku pilně komentoval průběh partií pro diváky ze všech koutů světa na internetu. Jelikož sál nebyl nikterak prostorný, dosahovalo průměrné ELO v přepočtu na metr čtvereční vcelku zajímavých hodnot. Mezi diváky byli i mezinárodní mistři Přibyl, Konopka, Petr, Kulhánek či Jacková, zahlédl jsem ale i další známé tváře a některé naše věrné čtenáře:-).

Samotný průběh partií nechám ke komentáři povolanějším, stejně jako i další a především kvalitnější obrazový materiál. Snad jen zajímavou poznámku ke druhé partii. Jak přiznal David Navara po partii, viděl dokonce silný úder Jb6!, uvědomil si pak ale pozdě, že nevychází plánované Se2-d3 pro Jc7. Ačkoliv mu Jáno Plachetka vyčítal, že to přece musí počítat jako první možnost, k naprosto stejné slepotě se po partii přiznal i IM Martin Petr, který přehlédl úplně stejný tah.

Odkazy:

web
on-line
výsledky
Premiér ČR Jan Fischer zahájil dnes v Michnově paláci v Praze šachový zápas na 8 partií mezi Ukrajincem Ivančukem a naší jedničkou Davidem Navarou. Věren svému jménu zahájil na přání našeho hráče partii tahem 1. e4, který byl i nejoblíbenějším prvním tahem bývalého amerického mistra světa Fischera. „Můj jmenovec takto často zahajoval, takže prosím“, zaznělo z úst předsedy vlády a souboj mohl začít.
0x 1146x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat