V "zákulisí" bude živo!

22.05.2009 10:59 | ČEZ CHESS TROPHY 2009

Vidět či nevidět?! Váhajícím na rozmyšlenou zbývá již necelý týden. Příští středu čeká našeho Davida Navaru další soupeř v rapid zápasu, dlouholetý hráč světové špičky Vasilij Ivančuk. I když ukrajinská star zažívá...

Vidět či nevidět?! Váhajícím na rozmyšlenou zbývá již necelý týden. Příští středu čeká našeho Davida Navaru další soupeř v rapid zápasu, dlouholetý hráč světové špičky Vasilij Ivančuk. I když ukrajinská star zažívá nyní výsledkově těžké šachové období, není třeba pochybovat o napínavosti a atraktivitě zápasu na osm kol, který ho čeká v Praze. Cíl našeho článku je však upozornit na akce, které se chystají v "zákulisí". Napětí šedesáti minut před zahájením denního dvoukola z Vás spolehlivě setřesou prostřednictvím svých přenášek Vlastimil Hort nebo Lubomír Kaválek. Co bude tématem? Sami popsali svými slovy!

Šachy a válka

(Přednáška velmistra Vlastimila Horta – hotel Best Western Kampa (Všehrdova 16, Praha 1) – čtvrtek 28. 5. 2009 od 16:00)

Vlastimil Hort

Co jsou šachy? Všechno co chcete. Někdo v nich vidí ku příkladu hru válečnou. Proč ne? Nelétají sice bomby, při turnajích jen občas někdo zasyčí, aby bylo v sále ticho. Kavalérie, střelci, věže. A taky pěšáček, co má v torně maršálskou hůl. Španělský král Ferdinand obětuje na radu své choti Isabely dvě věže a dává mat. Teprve potom definitivně investuje do podniku Amerika a Kolumbus vyplouvá z Goméry k neznámým břehům. Tolik pohádky.

Skutečnost? Když hřmějí děla, všechny můzy mlčí.

Jak trpěla šachová hra během světových válek a státních konfliktů? Mistři se ocitají na opravdovém bojišti chtě-nechtě. Ti starší doma trpí. Je ticho, zlověstné ticho a na šachovnici padá prach. Rozeberme trochu a vzpomeňme turnaje, které byly poznamenány a nebo se nekonaly, protože se válčilo a lidstvo ztratilo rozum...

Vlastimil Hort

O šachové kráse, o krásných partiích a o cenách za krásu

(Přednáška velmistra Lubomíra Kaválka – hotel Best Western Kampa (Všehrdova 16, Praha 1) - sobota 30. 5. 2009 od 16:00)

Lubomír Kaválek

Bude to povídání o tom, co se nám v šachu líbí, co se nám zdá pěkné, co může být i krásné a co nás nadchne. O skvělých kombinacích. O nevyzpytatelných obětech a o gambitech. O šachové pravdě, ale i o trochu nalhávání. O honbách na krále, ale i o vítězných královských taženích.

O mistrech šachového kumštu: od italského umělce Greca k Alexandru Aljechinovi; od nesmrtelného Anderssena k Nakamurovi a Navarovi. O tom, co má francouzský mistr Louis Charles de la Bourdonnais společného s Garri Kasparovem a s českým kouzelníkem Lukášem Černouškem. Bude tam i povídání s mistrem světa Míšou Talem o jednom českém královském gambitu. A nebude chybět český Tal.

Bude to i o znuděném newyorském kavárníkovi, který změnil pohled na šachovou tvorbu. O Fischerově partii století a o šachu v Hollywoodu. O partiích nesmrtelných, nejvýznamějších, nejcennějších, nejlepších i nejkrásnějších. O tajemství jednoho jediného pole. O tom, kdy krása soupeřům vadí i o zničené kráse. O tom, jak nádherně zničit sovětskou šachovou školu. O tom, co krystalizuje krásnou partii a jak ji hodnotit. O cenách nejen za krásu, ale i za partie skvělé a oslňující.

Lubomír Kaválek

Réti a šachový kvíz

Přednáškovou sérii zahájí ve středu 27. 5. od 16:00 Ján Plachetka na téma „Richard Réti – nejlepší český šachista 20. století“. A jak jsme Vás již informovali v předchozím článku na poslední den festivalu, neděli 31. 5., je v tradičním čase od 16:00 připraven nejenom pro historicky zdatné šachový kvíz v podání velmistra Vlastimila Horta.

Odkazy

ČEZ CHESS TROPHY 2009
Pražská šachová společnost
2x 1239x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
22.05.2009 12:54 | Autor neznámý

ano, přesně tam - Best Western Kampa (Všehrdova 16, Praha 1) - Ve Staré zbrojnici.

22.05.2009 12:51 | Autor neznámý

Helejte se kucííí, to se koná tam co Kramnik - Navara?