Dobronice u Bechyně Půlmaraton v rapid šachu

30.04.2022 15:31 | Zprávy

Začalo to tím, že náš kamarád a výborný šachista Vláďa Barták koupil letos kemp na Lužnici. Pamatuji si ho z polofinále přeboru ČR v Karviné z roku 1990, kde byl v popředí startovní listiny (ELO přes 2300).

Protože si do svého týmu vybral Láďu Kalvacha, který je pro šachy nadšen, zrodil se nápad, že v kempu budou v mimosezónních dobách pořádany šachové turnaje.

Jako první byl zvolen půlnoční maraton v rapidu s tempem 10 min + 1 sekunda bez přídavku, který byl naplánován od pátku 22.4. 21:00 do soboty 09:00. V šibeničním termínu  turnaj připravili činovnící ŠK Mahrla Praha z.s. Honza Gdovin a Láďa Kalvach, rozeslali propozice a čekalo se, kolik účastníků se přihlásí. Přáli jsme si účast blížící se 60 hráčům, ale tušili jsme, že počet asi bude nižší.

V pátek 22.4. se postupně zaregistrovalo 28 účastníků, z toho 2 ženy. Před zahájením jsme se dohodli, že změníme systém turnaje z švýcarského systému na 21 kol, na každý s každým na 27 kol. Turnaj nám to prodloužilo zhruba o 2 hodiny, ale věřili jsme, že to přesto v časovém limitu zvládneme, což se nakonec potvrdilo.

Náhodné losování nám nebylo příznivé, protože dva hlavní favorité Jan Havlík a Jakub Stinka hráli spolu již ve 4. kole. Partie skončila remízou, ale další průběh byl přesto velmi zajímavý. Oba hráči byli v několika partiích ohroženi a až ke konci turnaje Kuba remizoval s J. Melichem a tím přenechal 1. místo Honzovi Havlíkovi. Zajímavý byl i boj o další místa. Třetí skončil o půl bodu Petr Loskot, který turnaj završil sérií 7 výher.

Ve finančních cenách, které sponzoři zachovali ve stejné výši i přes menší počet hráčů, skončili Filip Holý, Jindřich Melich a Filip Hlavsa. Věcné ceny dostali téměř všichni účastníci.

Funkci hlavního rozhodčího hravě zvládl Honza Gdovin, který v průběhu turnaje rozhodoval i zajímavé spory: Na šachovnici byl mat, ale hráč, který mat dal, měl spadlý prapor. Soupeř tvrdil, že prapor spadl dříve, než mat.

Pořadatel  turnaje ŠK Mahrla Praha z.s. tímto děkuje za spolupráci a sponzorování turnaje majitelům kempu Vladimírovi Bartákovi a Tomáši Sedmidubskému. Dále pak Láďovi Kalvachovi, Honzovi Gdovinovi ,fotografce Jiřince Vávrové za pomoc při organizaci a propagaci turnaje a  ŠK Chess club Písek z.s. za zapůjčení šachového materiálu.