Ding Liren, mistr světa v šachu: Pokud nemůžete vyhrát, musíte bojovat

30.05.2023 06:55 | Rozhovory

Ding Liren po zisku titulu mistra světa poskytl stovky rozhovorů. Jeden z nich vám dnes ve volném překladu přinášíme. Dočtete se, že Ding v případě prohry v zápase byl připraven ukončit aktivní kariéru a v případě výhry...?

Rád poslouchá déšť. Ale také se právě stal mistrem světa v šachu. Ding Liren (30) hraje šachy intenzivně od svých čtyř let. Vystudoval práva, protože jeho otec nechtěl, aby studia zanechal. Také hodně čte, zejména filozofii. Ding – následník trůnu norského šachisty Magnuse Carlsena poté, co porazil Rusa Iana Nepomniachtchiho v tiebreaku – mluvil s EL PAÍS 20 minut v Astaně v Kazachstánu. Následuje citace z předchozích rozhovorů, které Ding udělal s čínskými médii.

Mezi oslavou, vzrušením a rozhovory  s 15 různými čínskými médii nespal Ding celou noc „ani minutu“. "Měl jsem čas se jen osprchovat," říká. Nesmírně skromný šachový šampion, který se snaží vyjadřovat anglicky, se v místě plném kamer, kabelů a různých technických vychytávek cítí zvláštně. Ale Ding chce odpovědět na otázky všech, jak nejlépe umí. "Chápu, že tisk je důležitý." Krátce předtím, než promluvil s těmito novinami, se při natáčení oficiálního rozhovoru s Mezinárodní šachovou federací (FIDE) rozplakal.


V tu chvíli si vzpomněl na název knihy americké básnířky Louise Glück: Until the World Reflects the Deepest Needs of the Soul. Ding vysvětlil, že tato myšlenka mu pomohla, aby čelil svým profesním a emocionálním výzvám, které byly v té době poznamenány jeho rozchodem s přítelkyní. „Některé myšlenky z této knihy ze mě udělaly lepšího hráče,“ říká a cituje to, co se stalo v sobotu, kdy byl šest a půl hodiny na pokraji porážky, než dovedl poslední klasickou partii turnaje k remíze. „Vzpomněl jsem si, jak Albert Camus mluvil o konceptu odporu. Myšlenka je taková, že pokud vidíte, že nemůžete vyhrát, udělejte vše, co je ve vašich silách, abyste bojovali. A ta vzpomínka mi dala odhodlání, které jsem potřeboval.“

Ding vidí spojení mezi filozofií a šachovou hrou, protože „obojí je abstraktní“. V důsledku toho Ding říká, že musí při hraní šachů odsunout na vedlejší kolej emocionálnější stránku své osobnosti. "Jsem velmi emocionální a racionální." A taky jsem nadšenec do umění. V normálním životě se rád dívám a poslouchám déšť a také hraji basketbal. Ale když přijedu na turnaj, musím na ty pocity zapomenout, abych byl přísnější a profesionálnější.“

Existují však velmi různé způsoby, jak tuto profesionalitu převzít. Ruský šachista Garry Kasparov – který byl jedničkou od roku 1985 až do svého odchodu do šachového důchodu v roce 2005 – se nespokojil jen s vítězstvím ve hře, chtěl svého protivníka zničit. Naproti tomu indický šachista Viswanathan Anand – pětinásobný mistr světa a praktikující hinduista – nikdy neprojevil sebemenší náznak Kasparovova zabijáckého instinktu. Ding má svůj vlastní přístup: „Považuji se za akademika, učence, který opravdu rád studuje, a myslím, že jsem našel nové způsoby, jak přistupovat k šachům. 


Na fotce maminka Ye Xiaoping a otec  Ding Wenjun. Ding je jejich jediné dítě.  - Foto - rodinný archív Ding Lirena  

Ding se narodil ve Wenzhou v Číně. Jeho matka je zdravotní sestra a cestovala s ním do Astany na třítýdenní mistrovství světa v šachu. Jeho otec je elektroinženýr, který trval na tom, aby Ding pokračoval ve studiu, i když jeho talent na šachy byl patrný již od útlého věku. Jeho otec se ale nenechal: Ding musel dokončit pětileté studium práv, i když od začátku věděl, že ho to vůbec nebaví. "To jsou věci, o kterých raději moc nemluvím."Místo toho Ding nadšeně odpovídá na otázku, jak bude obhajovat titul  mistra světa: „Musím vybudovat silný tým . Zkrátka musím být profesionálnější.“ Jen o den dříve řekl, že být mistrem světa pro něj není tak důležité, že opravdu podstatné je být lepším a lepším hráčem. Jak tedy našel motivaci vyhrát tak extrémně těžké finále? „Hlavním klíčem byl můj analytik, [rumunský šachista, č. 12 na světě] Richard Rapport. Přinesl veškerou kreativitu, kterou jsem postrádal, do mých zahájení .“ Pokud se Dingovi podaří vybudovat svůj vysněný tým, nebude se nikoho bát: „Jsem připraven na všechny výzvy, včetně boje proti Carlsenovi, pokud chce získat titul nebo ho obhájit před mladými hvězdami.“


Trenér Ding Lirena, který stojí vždy při něm a má velkou zásluhu na jeho kariéře - Xu Jun

Ding viděl tento zápas ve dvou rozhodujících okamžicích. Sedmou partii prohrál z velmi výhodné pozice, když s nedostatkem čau na hodinách podnikl riskantní útok místo toho, aby hrál obezřetně až do tahu 40. tahu, kdy se hráčům přidá 60 minut. „To má snadné vysvětlení. Jen jsem si nebyl vědom toho, jak moc mě tlačí čas." Na druhou stranu Ding vyhrál poslední z rapid partií v  tiebreaků za velmi podobných okolností: „Bylo mi jasné, že Niepo je favoritem, jak v rapid partiích, tak ještě víc v bleskovém šachu . Jestli jsem chtěl mít šanci uspět, nesměl zápas dojít do bleskovek. 

Ve svém rozhovoru pro FIDE se Ding obrátil na film Woodyho Allena, když se ho zeptal, zda vítězství v šampionátu bylo nejšťastnějším okamžikem jeho života: „[Woody Allen] říká, že anglická fráze ‚Miluji tě‘ ne vždy vyjadřuje, že milujete. V mém případě nestačí slovo - jsem  šťastný, je potřeba silnější slovo. Je to obrovské osvobození." Ve skutečnosti tak velké, že ho to přimělo uvažovat o ukončení šachu, říká.

„Před mistrovstvím světa jsem řekl kamarádovi, že pokud prohraju, skončím. A také, že vzhledem k tomu, že se dobře znám, bych hodně plakal, kdybych vyhrál. Vyhrál jsem, hodně jsem plakal, do důchodu se nechystám a život se teď ubírá jiným směrem.“

 - volný překlad, originál najdete v tomto odkaze - 

 - foto použité z těchto stránek - 

4x 2917x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
giocozo
Richard Rapport je určitě původem Maďar. Ikdyž má nyní rumunskou federaci. Jinak od Dinga to byl skvělý tah najmout právě tohoto hráče. Je vidět, že přemýšlí i nad svými slabinami. Jen dodám takovou perličku, že když Ding Liren s Rapportem čekali spolu s Nepem společně na výtah v hotelu, tak Richard zakázal Dingovi do výtahu nastoupit a jeli až dalším. Psychologie zápasu. ;)
+1 /-0 | 30.05.2023 14:31

Petr Koutný

A co kdyby třeba čekali na stejnou "masérku" ?

+0 /-0 | 30.05.2023 15:00

patmat
Woody Allen] říká, že anglická fráze ‚Miluji tě‘ ne vždy vyjadřuje, že milujete.

Ako v známom vtipe, "Ježiš ťa miluje" má v mexickom väzení iný význam než v kostole.

+0 /-1 | 30.05.2023 14:24

ThePot
Skvělý rozhovor :) Jinak si myslím, že pokud David (Navara) by se dobře připravil, tak by v zápase tohoto čínského génia třeba i porazil. Někdo udělal sestřih výroků Grišuka jak komentoval MS v šachu na různých kanálech na Youtube, ten tam jel naprostý bomby :) "Ten Dingův kůň na D5 je jak hovno ve vakuu. Nikam nejde a přitom se třese na místě" :) "Jen a pouze opravdoví mistři čínského šachu mohou zvednout tah věž D5" atd..
+1 /-0 | 30.05.2023 13:29