Chtěl bych se podívat na olympiádu

28.07.2016 15:30 | Czech open 2016

V elitní desítce průběžného pořadí velmistrovského turnaje je hned pět Čechů. Jedním z nich je také Cyril Ponížil, který aktuálně drží pátou příčku.

Cyrile, s jakým cílem jste do Pardubic letos přijel?
Chtěl jsem si turnaj hlavně užít, zahrát si partie proti silným soupeřům, případně je potrápit a zabojovat o slušné umístění. Ale primárně si to tady chci opravdu užít.

Do čtvrtého kola jste hrál celkem pohodové partie. V pátém kole jste si ale proti Potapovovi vybral velkou dávku štěstí, je to tak?
Jojo, občas se mi stává, že mám podobný kiks jako s Potapovem. Popletl jsem si tahy, které jsem však zahrál zcela suverénně. Až následně jsem si uvědomil, že ta pozice není úplně ideální. (smích) Naštěstí soupeř přehlédl jasnou výhru a díky jeho chybě jsem nakonec dotáhl partii do vítězného konce.

Páté kolo vám pak přineslo vydřenou remízu s Viktorem Lázničkou. Co pro vás tento výsledek s takovým hráčem znamená?
Určitě to byla super zkušenost a velký zážitek nastoupit proti Viktorovi. To je přesně to, co teď potřebuju k tomu, aby se ze mě stal lepší hráč. Ačkoliv se mi opět moc nepovedlo zahájení, tak jsem partii zvládl celkem slušně, takže si odnáším dobrý pocit.

Je tu ještě někdo kromě Viktora Lázničky s kým byste si opravdu rád zahrál?
Asi se Sergejem Movsesjanem. Hráli jsme spolu rapid v Hustopečích a bylo by super vyzvat ho i ve vážné partii. Hraje zajímavé a pěkné šachy, takže s ním bych si rád poměřil síly.

Velmistrovský turnaj v Pardubicích hrajete popáté. Čím si vysvětlujete fakt, že zrovna letos se vám tak daří?
Czech Open mi sedí termínově, protože nemusím řešit žádné další věci. Například před Mitropa Cupem jsem neměl moc času na přípravu a trénink, poněvadž jsem toho měl hodně ve škole. Cítím na sobě, že jsem si v hlavě ujasnil to, že mě šachy stále baví a chci v nich něco dokázat. Navíc jsem už posbíral nějaké zkušenosti, které uplatním i zde.

Právě na červnovém Mitropa Cupu jste byl s bilancí 6/7 druhým nejlepším hráčem celého turnaje. Tím jste přispěl k vůbec prvnímu triumfu českého týmu na tomto turnaji. Jak zpětně hodnotíte tuto akci?
Věřil jsem si a chtěl jsem dokázat, že mám na to být řadným členem týmu. Chtěl jsem dokázat, že jsem se do Prahy nepřijel podívat na památky, ale přijel jsem pro zlato. (smích) To se mi nakonec podařilo a můžu říct, že to byl jeden z mých nejsilnějších šachových zážitků. Právě kvůli takovým momentům šachy hraju.

Na Mitropa Cupu i na Czech Openu nastupujete proti velmistrům. Vy sám ale profesionálem nejste, že?
Je to pravda. Mám půl roku do ukončení inženýrského studia na oboru dopravní stavby, takže brzo budu řešit, kam se bude ubírat moje další kariéra. Šachy mě baví, ale trochu se bojím, že kdybych se jim věnoval profesionálně, tak bych z nich neměl takovou radost. Větší jistotu zatím vidím právě ve stavařině. Ale uvidíme, času je ještě dost.

Co pro vás tedy šachy momentálně znamenají?
Mám strašně rád samotnou tvorbu partie. Líbí se mi přirovnání, že tak jako hudební skladatelé skládají písně, tak šachisté skládají danou partii. Je pro mě důležité hrát pěkné partie a dávat do nich něco ze sebe, zkrátka abych z nich měl radost i za pár let, až si je zpětně přehraji.

Máte nějaký šachový sen?
Chtěl bych se podívat na olympiádu, protože teď cítím opravdovou šanci se o nominaci poprat.


Jakub Burian
tiskový mluvčí Czech Open 2016

0x 3974x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat