Česká nominace v čele s Davidem Navarou

31.10.2019 09:06 | PRAGUE INTERNATIONAL CHESS FESTIVAL 2020

Prague International Chess festival již podruhé umožní českým šachistům přímou konfrontaci s hráči širší světové špičky na domácí půdě. Nabídku využít příhodné atmosféry dostane ve druhém ročníku festivalu pětice českých hráčů.

V premiérovém ročníku šachového festivalu se vyhoupl průměrný rating uzavřeného turnaje Masters na hodnotu, která byla v České republice k vidění naposledy začátkem devadesátých let. „Pro nadcházející ročník již mohu avizovat, že ratingový průměr Masters opět splní podmínky turnaje 19. kategorie,“ předesílá ředitel turnaje Petr Boleslav. Minimální rating 2675 byl stanoven jako nutné kritérium pro pozvánku mezi TOP10 celého festivalu, a tak domácí barvy bude hájit pouze dlouholetá česká jednička David Navara. „Na turnaj se rozhodně těším, a připravím se pečlivěji než minule,“ předesílá česká jednička a zároveň poukazuje na nepříliš vydařené vystoupení v březnovém Masters, kde dělil 7. – 9. příčku. „První ročník se mi velmi líbil, organizačně byl výborně zvládnutý a také atmosféra byla skvělá. Jen ten můj výsledek byl slabší.“

Čtyři místa v uzavřeném Challengers turnaji budou opět obsazena výhradně českými hráči. První křeslo si již v květnu zajistil mezinárodní mistr Lukáš Černoušek, který se kvalifikoval díky druhému místu na mistrovství České republiky v Ostravě. První příležitosti zabojovat o postupové místo využil Lukáš Černoušek již v Open turnaji v rámci prvního festivalového ročníku, čehož si organizátoři dle slov ředitele festivalu velice cení a takový přístup může hrát i roli v případě pozvánek do uzavřených turnajů.

Lukáš Černoušek při partii s Davidem Navarou, MČR 2019 Ostrava
(foto: Ilona a Libor Hromádkovi, fotogalerie)

"Když jsem o Vánocích bilancoval a náhodou zabrousil na stránky o turnaji "Prague Chess Festival", tak se mi rázem vybavilo, že jsem jako malý chtěl hrát takové turnaje jako Wijk aan Zee, kde se dalo postoupit až ke Garrimu. A najednou byl ten turnaj v Praze, kde v Openu je první cena takováto,“ vzpomíná Lukáš Černoušek. „Pro mě to byl rázem turnaj století, že mi přišlo vyhrát ten Open nesrovnatelně lepší než třeba MČR nebo Pardubice, tak jsem si položil otázku, co by se muselo stát, abych ten turnaj mohl vyhrát. Dospěl jsem k tomu, že vyhrávat hodně moc partií za sebou. Tak jsem si položil další otázku, jak bych tomuhle mohl pomoci. To jsem zase dospěl k tomu, že hrát agresivně, přísně, riskantně až trochu nesoudně jako za mlada. To ovšem chtělo jistou změnu a vybruslit ze zvyku v ligách na vysokých šachovnicích, kde jde hlavně o to přežít, a ne jak zabít za každou cenu. Tak už na turnaji v Mariánkách jsem si piloval změnu stylu, která byla velmi bolestivá a povedla se jen ta část, hrát nesoudně. Pak přišel kýžený Prague Chess Festival, kde se mi hrálo skoro samo a velmi tomu pomáhaly superturnaje za provazy, odkud jsem čerpal sílu hlavně v krušných chvílích na šachovnici a celkově tam byla prostě "jiná atmosféra". Tam už jsem lépe pochopil, co je potřeba udělat pro šanci turnaj vyhrát a pak přišlo to znamení, Michal Konopka vypsal to postupové místo i z MČR a to už jsem věřil, že po pár promarněných pokusech mi tam již medaile neuteče, což jsem i nadšeně sdílel se spolucestujícími v autě cestou do Ostravy. No a jak ta pohádka skončila už asi víte. Anebo je to teprve začátek legendy o Planincovi...?"

Zbylá tři jména nominoval reprezentační úsek ŠŠČR koncem září přímo. Čerstvý reprezentant Thai Dai Van Nguyen, který si odbude debut v národním týmu v rámci Mistrovství Evropy družstev, zasedne za šachovnici v Challengers již podruhé, stejně jako aktuální 5. hráč českého žebříčku velmistr Jan Krejčí. První start si užije mezinárodní mistr Tadeáš Kriebel, kterého nominace mile překvapila. „Rozhodně to bylo příjemné překvapení. Na obou kvalifikačních turnajích, jak v Openu prvního ročníku, tak na květnovém přeboru republiky, se mi vedlo dobře (na Openu jsem splnil další z velmistrovských norem), na kvalifikační příčku jsem však nedosáhl. Kandidátů na kvalifikaci deus ex machina bylo více a věřím, že svou šanci nepromrhám.“ Přístup k přípravě na účast v uzavřeném turnaji na rozdíl od openu dozná patrně znatelné změny. „Určitě bude potřeba jít více do hloubky, přeci jen v Challengers budou kvalitativně mnohem silnější hráči. Jestliže do takového turnaje špatně vstoupíte, narozdíl od Openu už nebude žádná oddechová partie, ale všichni ve vás uvidí snadnou kořist a půjdou po vás. Před turnajem čas zahálet nebude,“ předesílá Tadeáš Kriebel.


Čeští hráči v MASTERS TOURNAMENT

      Rok narození Rating 
1 David Navara CZE 1985 2734


Čeští hráči v CHALLENGERS TOURNAMENT 

     Rok narození Rating 
1 Jan Krejčí CZE 1992 2574
2 Van Nguyen CZE 2001 2545
3 Tadeáš Kriebel CZE 1995 2536
4 Lukáš Černoušek CZE 1983 2458


Prague International Chess Festival
11. - 22. února 2020, hotel Don Giovanni
 

OFICIÁLNÍ STRÁNKY PRAGUE INTERNATIONAL CHESS FESTIVAL


0x 3376x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované