Černý víkend Labortechu Ostrava aneb není 5,5 jako 5,5

17.02.2014 12:09 | Extraliga 2013/2014

7. a 8. kolo extraligy se přestěhovalo na Moravu. Jako fanoušek Labortechu jsem se těšil na domácí zápasy. Měli jsme hratelné soupeře, a v závěrečném trojkole v Brně s reálnou šancí nastupovat ve hře o medaili. Jak už to tak v životě bývá vše bylo jinak.

Labortech Ostrava – ŠK ERA Poštovní spořitelna

7. kolo Extraligy, 15. 2. 2014

Když hraje čtvrtý s dosud beznadějně posledním, měla by to být jednoznačná záležitost! Také že-sakra- byla!

V týdnu před zápasem poslal pravidelný mejlík se statistikou Víťa Rašík. A poslal důležité upozornění. Na prvý nastoupí velmistr Carlsson! (Péťa Velička odepsal - ještě že to není  Carlsen!) Víťa dále upozorňoval, že ERA je tým bojovníků a že se v žádném případě nebude jednat o „čajový dýchánek“.

Před hrací místnosti potkávám Jirku Kočiščáka, je plný optimismu. “Dneska to snad zvládneme, horší zítra.“ Ptám se ho na Švéda Carlssona. “Hrál jsem s ním v jednom mužstvu, s Víťou za Mahrlu minulou neděli - hele, žádný bělovlasý Švéd s modrýma očima.“

Tedy první velké překvapení (zdaleka tento den ne poslední!). Marně s klukama vzpomínáme, zda někdy hrál v extralize černoch!

Na první šachovnici Pontus Carlsson (2499)

Při úvodu, vítání soupeře, se zvedne i Vávra a říká ze srandy: “Jelikož zatím nemáme žádný bod, přijeli jsme sem pro první vítězství!“ Tato slova v úvodu spíš vyvolávají úsměv- fajň, dobrý vtip!

První půlhodinka - žádný větší překvapení, zahájení jsou klasická v duchu domácí přípravy. Snad jen perlička na druhé, kde Arturův soupeř „pokouší“ Artura k zopakování varianty z partie Láznička - Jakubiec… 1. e4 c5 2. Jf3 Jc6 3. Sb5… Samozřejmě, tah 3…Ja5 se neopakuje. (Ale po delším Arturově přemýšlení!).

Mikuláš Maník (vpravo) čeká na Ja5

Zápas se začne lámat po více než dvou hodinách. A nutno říci, že se mi vůbec situace na šachovnicích nelíbí. Aleš Krajina je sice jako vždy optimistický, ve stylu - rozhodne Talla! Když se Standou Fiřtem podotýkáme, že se nám zdá, že bojuje o holý život: “Vláda to dá, soupeř přepne strunu!!“ Hm.

Na žádný šachovnici nestojíme lépe, snad jen Víťa drží prapor naděje nad hlavami postupně potápějící se lodi. Po remíze na pátý a první a hodně dobré remize na druhé (s kvalitou méně) se začíná naplňovat osud Pepy Michenky, v jeho tradiční silné časovce a s ním i „celý zadek“ dnešního „Titaniku“. Vávra předvedl s černýma razantní, pěkný útok. Jeden z jeho spolubojovníků se smíchem komentuje: “Včera vyjímečně nekalil - dneska to bylo poznat!“ Touto těžkou ranou se loď začíná velice rychle potápět. Talla zjevně nemůže pozici udržet, instruktážní partie na téma izolovaný pěšec, Jirka Kočiščák přechází do velice obtížné koncovky. Pro nás v této zoufalé situaci nabízí z pozice síly Jirka Jiří Péťovi Veličkovi remizu, kterou by v podstatě zajistil vítězství Pojišťovně. Péťa ji samozřejmě za tohoto stavu nemůže přijmout, a jelikož má asi o hodinu lepší čas, čeká s odpovědí. Když přemýšlí, jak by mohl eventuálně pokračovat, zjišťuje k svému úžasu, že stojí totálně na prohru!! Z jeho nelehké situace jej „vysvobozuje“ další logický vývoj naší hry v tomto zápase. Prohrává jak Talla, tak Jirka Kočiščák. Péťa „už může“ remiz přijmout a Jirka je naštvaný na celý svět. “Jseš hrdina,“ slyší od spoluhráčů. “Obětoval jsi se pro mužstvo.“ Ba jo - proč zrovna já, naštvaně kroutí hlavou.

GM Petr Velička vs IM Jiří Jirka

Vojtěch Kovář vs GM Vladimír Talla


O čestný úspěch Labortechu se pokouší Víťa Rašík, ale rčení „všechny věžovky jsou remizové“ se tentokrát opět (vyjímečně) vyplnilo.

Prohra favorita 5,5 -2,5 je vlastně ještě milosrdná. Mohlo být i hůře! Jak se to mohlo stát? Co se dneska vlastně v Ostravě stalo? A to jsme měli jsme převahu nejen v „Elo bodech“, ale i v počtu fanoušků (smajlík)! Skutečně fandit přišla velká část B teamu Labortechu, tolik fanoušků zde asi nebylo nikdá! A přesto.

Co se stalo? Kapitán Aleš Krajina těžko hledá slova. “Kluci, tohle byl nejhorší výkon od vás, co jste kdy předvedli.“ Když se pak spolu bavíme, ptám se ho: “Kluci to podcenili?“ „Jednoznačně, kromě Víti, který předem upozorňoval na obtížnost zápasu, všichni to těžce podcenili!“

Ale, žádná tragédie. Takový je prostě život, nejen šachy (což je kus života, jak se říká, ať jsi král či pěšák, když skončí hra, skončíš ve stejný krabici) jsou plné překvapujících výsledků. Kdyby vše vždy vyšlo podle papírových předpokladů, trocha nuda, nemyslíte? A Pojišťovna dneska předvedla skutečně solidní výkon.

Jdeme do restaurace naproti, na jídlo a pivko, otřepat se po fakt děsivém zápase. Dozvídáme se, že Lysá prohrála s Porubou (ty jo!), takže možná zítra máme šanci a jedeme dál! V TV hokej USA - Rusko. Úžasný penaltový rozstřel, zapomínáme na chvíli na šachy a držíme palce amíkům. Neskutečný souboj Kovalčuk-Oshie- v nájezdech končící vítězstvím Oshie. No jo, dneska jsme prostě neměli v týmu svého Oshie (smajlík)!

Když jedu v neděli na zápas havířovským busem, si říkám, kdo se rychleji otřepe ze sobotní nečekané prohry? Vím jak prohra bolí, obzvláště v šachu. Když člověk hraje fotbal, basket, házenou, vždy může svést prohru na ostatní. V šachu to nejde, tam jsi zkrátka prohrál, není omluvy! Člověk má z toho mnohdy plnou hlavu několik dnů (až týden). Tady ovšem na to není čas! Dneska se hraje o hodně, bude hodně záležet, jak kdo se s prohrou vyrovná…

Dosti úvah, jde se na věc!

-
. kolo -


Výstaviště Lysá nad Labem - Labortech Ostrava

8. kolo Extraligy, 16. 2. 2014

Výstaviště, mužstvo přímo narvané velmistry. Přesto i Slavoj Poruba je dokázal udělat! Šance je vždycky! (viz včerejší zápas a hladké vítězství outsaidra).

Vcházím do hrací místnosti, kde zrovna Jansa ukazuje Alešovi svoji včerejší prohru, v jasně vyhrané pozici - mohl jednotahově vyhrát - přesto prohrál.

Vlastně tato dvojice, která dneska nastupuje, Výstaviště – Labortech, je taková dvojka sobotních tragédů. Znova otázka, kdo se se sobotou vyrovná lépe? Jako my snad už hůře ani hrát nemůžeme.

Výstaviště oproti Porubě mění nepatrně sestavu, vynechávají Medunu a nasazují Priehodu.  Zápas je určitě jiný, byť pro Labortech se stejným výsledkem. Ale zase právě o tom to je vidět zápas živě, nevidět jen suchý zápas s „jednoznačnými“ výsledky.

5,5 – 2,5 - jakou mají tyto číslice vypovídající hodnotu?

Kolik je za tím emocí, kolik „malých“ lidských šachových tragédií.

Partie si můžete přehrát na internetu. Možná se mnozí diví… Je to pořád o tom, že šachy jsou nádherná hra, stačí sebemenší zaváhání, a z vyhrané partie je prohra, či „zbytečná“ remiz. Což ovšem neznamená, že je to samo sebou. Jsou to hodiny těžké dřiny nad 64 políčky.

Tak jo - k zápasu.

Remiz na prvý, s každým Rusem je remiz (a černýma) dobrá..

Artur na druhý získává pěšce a do poslední chvíle hraje na výhru, ale opět, všechny věžovky jsou remizové.

Víťa hraje se Štočkem moc hezkou Královskoindickou. Tak jak se má hrát, plná dynamiky. V rozhodující chvíli ovšem nevidí, respektive se zalekne, vyhrávajícího plánu a jen remiz. Péťa Velička neskutečný závěr, v jasně remizové pozici, po pěti hodinách hry(!), nevidí poslední špek soupeře a je to v háji (jak šachy mohou být kruté!).

GM Jiří Štoček vs IM Vítězslav Rašík

Na pátý znovu navrátivšise šachista Oral přetlačí ve Francouzské Radoslava Jedynaka. Jirka Kočiščák smolař tohoto víkendu. Pohrává s Jansou, který na něj vyrukuje s docela novou variantou, kterou Jirka nezná a udělal chybičku a podepisuje partiář (poté ještě měl zabukovaný vlak, dvě rezervace, jenže místo na neděli si omylem zabukoval na sobotu! takže přišel o jízdenky, prachy a čas).

Pepa Michenka hraje vlastně variantu ze soboty, tentokrát za černé! Když dociluje lepší pozice, soupeř mu nabízí remiz a on ji přijímá. Při analýze mu Priehoda říká, že by hrál úplně jinak, než si Pepa myslel. Když se na to díváme po zápase, zjišťujeme, že by toto pokračování bylo na podpis! Je otázkou, zda by skutečně takto Priehoda hrál, ale i při lepším pokračování stál Pepa skvěle a nebyl důvod hned remiz přijímat (stačilo počkat alespoň jeden tah!).

GM Vlastimil Jansa vs FM Jiří Kočiščák

Naprostá „tragédie“ se zrodila na osmý desce a přesně vypovídá o tomto víkendu z pozice Labortechu. Prostě všechno v háji, ať se děje cokoliv. Vláďa Talla dociluje s Hausnerem vyhrané pozice a vleze do patu! Jako co dodat.

Ne, tento víkend nám prostě Caissa nepřála. Z 16 partií ani jedna výhra! A závěry partií V.Talla - I.Hausner a Petr Velička - Yemelin Vasily Vladimirov určitě vejdou do knih.

Jsou prostě takový dny. Někdy to tam „padá samo,“ někdy se můžete po… a nic se nedá dělat. Ale znova, takový je šach, takový je život a právě proto je to zajímavý!

Když se dovídáme, že Pojišťovna padla s Porubou 7:1, tak nevíme, zda se máme smát, či brečet (smajlík!).

Ba jo, kur.. víkend! Z druhý strany je někdy třeba dostat přes držku, ale ne mockrát a poučit se…

-
. kolo -autor: Jirka Hurta

9x 5600x
Fotogalerie
Komentáře (9) Aktualizovat
xdavx x

zmestabileho resp. z opavy. ty si fakt koledujes o pres drzku...

+0 /-0 | 20.02.2014 17:33

Zmestabileho

Že Jansa brblá po prohrané partii - to je ale snad známo. Příznačný příběh z historie - jeho prohra bílými ve Svěšnikovovi proti Vokáčovi, před lety v lize. To se po partii vztekal a nadával, až to bylo opravdu nedůstojné. Jinak je to frajer našeho šachu, a nejen žijící legenda co do úrovně hry (i ještě dnes!), ale navíc i jeho schopnost psát o šachu byla úžasná. Ale tohle píšu už o pár odstavců níže.  

+0 /-0 | 20.02.2014 16:30

Vojta Plát

ZMB:Lukáš hrál normální variantu, vypadá to divně, ale opravdu, se to tak staví, to bílý to hrál zcela antipozičně, všechny figurky byly daleko od bílého krále, analyzovali jsme to velmi dlouho a nacházeli krásné motivy, jediný moment byl, když mohl bílý zahrát Jxd6, místo toho přišlo velmi slabé Sxe5? a za dalších pár tahů přišel zvedák Se6!! a byl konec...jinak pan Jansa je frajer, místo toho aby čutal fotbal za Duklu a měl úplně jiné peníze, tak se rozhodl pro šachy. A to, co dokázal s Davídkem...klobouk dolů!

+0 /-0 | 19.02.2014 10:17

giocozo

Jsem ti říkal, že bez tabletek a s alkoholem v krvi sem nemáš psát.

 

+0 /-0 | 18.02.2014 23:18

Zmestabileho

Partie Jansa - Klíma. Zase jedna sicilka, kde to hrál Jansa velmi pozičně a učebnicově - a proti němu to antipozičně mastil černými Klíma, který už navíc výkonností spadl pod 2400. Pro bílého to asi byla pecka do hlavy, že za této konstelace dostal těžce do řepy. A tak možná ještě dnes někde vysvětluje, že to měl jednotahově vyhrané :-). Pokud vím, není to poprvé, co se Jansa takto zbytečně vzteká. A je to škoda - protože on je dnes ten koryfej českého šachu, hraje na vysoké úrovni ve věku sedmdesátníka, nikdo takový tady široko daleko u nás není a ani nebude, a dnes jakoby sešel z očí a z mysli . Nečtu nikde jeho články, názory, komentáře k partiím...ale třeba nemám jen ty správné zdroje. A nebo je to jinak?

+0 /-0 | 18.02.2014 22:13

Vojta Plát

I s pěti promilema jsme tu jednotahovou výhru nemohli za Jansu najít

+0 /-0 | 18.02.2014 14:51

Petr Boleslav

(tak to jsem si dovolil opravit)

Pěkné počteníčko!

+0 /-0 | 17.02.2014 14:56

bartosjan

Pěkná barvitá reportáž!

Jenom pedantská poznámka : ERA Poštovní spořitelna je banka (samostatná značka pod ČSOB), a ne pojišťovna. Ale už nám říkali i pošťáci, takže jsme zvyklí.

+0 /-0 | 17.02.2014 14:48

ELOminator

Taky jsem si původně myslel, že těch 7:1 pro Slavoj je překlep surprise

+0 /-0 | 17.02.2014 13:02