Carlsen nebo Pragg

26.04.2022 05:00 | Zahraniční zprávy

Kdo je větší zabiják? Samozřejmě mistr světa, chtělo by se odpovědět. Ale podívejte se na partie šestnáctiletého "Ananda z Prahy", to jsou bomby.

Když píši tento článek, má právě proti sobě zasednout ke hře mistr světa Magnus Carlsen a mladý indický zázrak Praggnanandhaa. Pragg zatím všechny tři zápasy vyhrál. Porazil jak Van Foreesta tak i Šaka Mamedyarova a Quang Liema. Partie byly neskutečně dramatické a na pár ukázek se můžete podívat zde nebo na YouTube Robert a Petr šachy. Ukazuji i některé "střípky" partií Magnuse Carlsena.

Magnus právě prohrál jeden takový zápas s Quang Liem. V jedné partii udělal typickou "internetovou chybu", když dámou šel o jedno pole dále a místo remízy hned prohrál, dáma byla fuč. Že je Magnus v dobré náladě ukázala jeho partie s JK Dudou, když zahrál v prvním tahu 1.f3!? a za pár tahů Ja4!? A pak se učte partie podle mistra světa :-) Nutno ale napsat, že Magnus první partii vyhrál (černými), jinak by si to asi nedovolil.

Za každý vyhraný mini zápas je odměna 7.500 dolarů, za remízu pak 5.000 dolarů. Kdo vyhraje více peněz, ten vyhraje celý turnaj, to zní hodně logicky :-)

Více informaci pak v tomto článku: https://www.nss.cz/oslo-esports-cup---s-magnusem-carlsenem-on-line

Soumrak Bohů?

Nemyslím si, že "jenom" šestnáctiletý Pragg hraje tak silně. Mladých je více, těch jmen bude více a více. Dva roky covid znemožnil klasický šachový život. Teď se to rozjede, doufám tedy. 

Svět se změnil. Cítím to ve vodě. Cítím to v půdě. Cítím to ve vzduchu. Mnohé, co kdysi bylo, je ztraceno. Neboť mládí jde vpřed, tento nekonečný koloběh byl, je a bude.


Cítím soumrak Bohů. Mladí Titáni se derou na šachový trůn.

A nyní se jdu dívat na souboj šachového Dia Magnuse a šachového Titána Pragga. Život je krásný :-)

Robert Cvek

-
. kolo -
8x 2660x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat
Pavel Ch

Rudolfe,

nemýlím-li se, asi podvodníčkem nebude mladý talent wink

Z mezinárodních pravidel pro Bughouse (obdoba českých holanďanů, ale trošku jinak, byť tady hráli asi ještě něco jinak upraveného), nicméně položenou figuru řeší mez. pravidla pro tuto formu hry: 

čl 5.1.

(Přiznám se, že nehraji, ani jsem je nepískal). Jen jsme o ton někde diskutovali. Tak jsem si vzpomenul:  

Je povoleno, aby hráč po tažení kamenem změnil svůj názor a vrátil tento tah zpět, ačkoliv by to nemělo být příliš často, doporučený způsob je nepouštět kámen z ruky, dokud si hráč není jistý, že chce tah dokončit. Čas mezi táhnutím kamenem a dokončením tahu (puštěním času soupeři) by měl být co nejkratší. Pokud soupeř táhne kamenem dříve než hráč pustí kámen na cílovém poli z ruky, nazývá se to „tah napřed“ (v angličtině „premove“) a hráč je oprávněn toto reklamovat, načež rozhodčí může potrestat soupeře dle 9.4 (doporučuje se potrestat tento přestupek zmražením na několik sekund). Pokud hráč táhnul kamenem, ale nedokončil tah a rozhodne se vrátit tah a zahrát jiný, jeho soupeř by měl vrátit zpět svůj napřed udělaný tah.

+1 /-0 | 27.04.2022 10:36

Vojta Plát

Rudo, v Holandanech si pamatuju, ze se tah muze opravit, dokud nejsou zmackle hodiny. Aspon my to tak hrali a mozna je to tak i ofiko. Plati dotzeno-tazeno, ale muze se to opravit i po polozeni figurky. Jinak jako obvinit cigana z podvodu je jako obvinit cigana z kradeze. To je o drzku :-)

+1 /-0 | 27.04.2022 09:48

Robert Cvek

RK: Píšeš tak zajímavým stylem, že jeden neví co je vtip a co ne :-) Jinak samozřejmě podvádět se nemá.

+0 /-0 | 27.04.2022 06:48

MaX

Každý rok je nějaký 12 letý GM zázrak, 16 letý nový mistr světa. Je potřeba počkat, až jim bude 24+- a pak si teprve povíme co je to za materiál.

+1 /-0 | 27.04.2022 02:17

Rudolf Kriebel

Včera, jak jsme se dozvěděli, nebyla u Robertů několik hodin elektřina. U nás v Bohuslavicích v obchodě zase nebyl chleba.  Tak nevím co je lepší wink Mám těžko uvěřitelný drb. Robert ví, že na té příhodě je určitě aspoň kousíček pravdy. Ten indický zázrak Praggnanandhuu (nebo tak...) jsem zcela náhodně potkal vloni v prosinci, když hrál takové jiné holanďanky, než je hrajeme u nás. Byly dvě šachovnice a čtyři hráči. Dva a dva proti sobě a točili to tak, že každý udělal tah na jedné šachovnici a pokračoval na druhé na svoji straně (no, hrozný popis). Tak jsem to zpovzdálí sledoval a co nevidím. Praggy udělal tah, soupeř se zdržel na sousední desce a nebyl u toho a Praggy toho využil. Již upuštěnou figurku na políčku vrátil rychle zpět a potáhl zcela jiný tah. Škoda, že jsem neměl puštěné video. Hrklo ve mě. Takový mladý a již podvádí. Co z něho bude za třicet let? Nakonec to dvojička s Praggym vyhrála a já se lámanou angličtinou smíchanou  sruštinou a němčinou snažil vysvětlit, že Praggy a ten jeho koplic vyhráli neregulérně. Dokonce jsem si pamatoval i postavení, kdy se to stalo. Postavil jsem je a Praggyho chytil za rukáv a gesty se ptal, co to jako mělo znamenat. Praggy ze sebe udělal blbce, že mě nerozumí, ale já vím, že mě pochopil velmi dobře. Můj anglicky mluvící doprovod byl v tu chvíli za nějakou obhlídkou, tak jsem další přesvědčování Praggyho vzdal, ale pomyslel si o něm, že je to asi pěkný hajzlík, když tak mladý, s mlékem stékajícím po jeho bradě podvádí.....hats off

 

+2 /-0 | 26.04.2022 11:39

Playboy

Podle mě je Prag přeceňovaný a dělá se z něj lepší hráč, než je, jelikož, pokud se podíváme zde: Juniors Chess Ratings - 2700chess.com , tak uvidíme, že je před ním několik jeho vrstevníků. Třeba takový Gukesh září a není o něm ani čárka!

 

+3 /-0 | 26.04.2022 10:38

Robert Cvek

Honza Hučín: pokud by splaskla bublina, pak ta bublina před tím snědla velká jména (vyhrála turnaj/e) a navíc jde o mladou bublinu. Možná ještě bublinku. Magnus je král a když se soustředí, tak je to monstrum. Mohly tam hrát i věci co píšete.

+1 /-0 | 26.04.2022 09:34

Honza Hučín

Dostal od Magnuse 3:0. Nervozita? Přemotivovanost? Nebo jen splasklá bublina?

+1 /-0 | 26.04.2022 09:15