Bohatství Magnuse Carlsena

27.11.2023 06:00 | Zahraniční zprávy

Magnus Carlsen získal snad všechny šachové trofeje, které šachista může vyhrát. Díky tomu se stal šachovou legendou a jedním z nejlepších hráčů všech dob. Ale opravdové bohatství mu přineslo něco jiného.

Když bylo Magnusovi 16. let a jeho šachové příjmy začínaly být zajímavé, rozhodly se jeho rodiče založit malou společnost, která by ho finančně zajistila, kdyby se třeba rozhodl v budoucnu věnovat něčemu jinému. Tady začíná příběh malé firmy, která se stala postupem času tím největším bohatstvím krále světového šachu současnosti. 

Carlsen má několik soukromých smluv o sponzorství, včetně Unibet, sázkové stránky; Isklar, norské vodárenské společnosti; a Simonsen Vogt Wiig, norské právnické firmy. Ale tím, co mu dnes nejví vydělává je Play Magnus, společnost, kterou spoluzaložil v roce 2013, v roce, kdy se stal mistrem světa.

Původně navržená jako aplikace, která umožňovala uživatelům napodobit Carlsenův styl hry a sílu v různých věkových kategoriích, Play Magnus se rozrostla, převážně akvizicemi, na firmu s desítkou dceřiných společností. Nyní zahrnuje online herní stránku, několik výukových platforem, digitální a knižní nakladatelství.

Podle Andrease Thome, generálního ředitele Play Magnus, má společnost přibližně 250 zaměstnanců a kolem čtyř milionů registrovaných uživatelů svých produktů a vlastních vzdělávacích programů. O rok po svém uvedení na burzu Euronext Growth Oslo má Play Magnus nyní tržní kapitalizaci kolem 115 milionů dolarů. Je to jediná veřejně obchodovaná šachová společnost na světě.

Magnus Chess, soukromá entita vytvořená, když byl Carlsen šestnáct, aby zpracovávala jeho výhry, vlastní devět procent Play Magnus, což ji činí druhým největším akcionářem. Magnus Chess je zase 85% vlastněn Carlsenem, což z jeho osobního podílu na Play Magnus dělá téměř 9 milionů dolarů.

Ačkoli Carlsen nemá žádnou roli v každodenním provozu společnosti nesoucí jeho jméno, má značný vliv na její strategii. Jeho otec zasedá ve správní radě a Magnus Carlsen je konzultován při důležitých rozhodnutích.

"Máme velmi dobrý vztah s vedením společnosti," řekl Henrik Carlsen. "Jsme s nimi hodně v kontaktu. Opravdu chtějí, aby Magnus byl na palubě při každém důležitém rozhodnutí. Je to v určitém smyslu symbióza."

Thome podtrhl tento bod. "Pro Magnuse je důležité udělat hru dostupnější pro více fanoušků po celém světě," řekl. "Myšlenky, které zastává, jsou rozhodně páteří toho, v co společnost věří."

Carlsenovy myšlenky mají dlouhodobý vliv na strategii akvizic společnosti.

"Chtěl velmi hrací zónu, když jsme měli jen aplikace," řekl Henrik Carlsen. Takže Magnus tlačil na sloučení v březnu 2019 s Chess24, jedním z hlavních herních webů na internetu.

Pak, v loňském roce, když pandemie zavřela všechny turnaje v reálném životě a také odložila světový šampionát, se společnost rozhodla vytvořit vlastní soutěže. Opět Thome říká, že byl Magnus povolán k radám. Výsledkem byly online turnaje s cenovým fondem 1,6 milionu dolarů a účastí 44 nejlepších hráčů světa, včetně samotného mistra.

Tyto turnaje přilákaly sponzory jako Meltwater, FTX a Mastercard. Společnost Julius Baer se stala hlavním sponzorem druhého tzv. challengers tour pro mladé hráče.

Přesto společnost Play Magnus již oznámila další sérii turnajů s devíti událostmi a vytváření regionálního turnaje v Indii. Cílem je, jak říká Thome, udělat z jejich Champions Chess Tour to, co je P.G.A. pro golf nebo Formule 1 pro závodyd .

Podle Celebrity Net Worth se odhaduje, že čistý majetek Magnuse Carlsena činí zhruba 50 milionů dolarů. 

Příběh Magnuse Carlsena je příběh geniálního šachisty, který dokázal jako jeden z mála uspět jak v šachovém světě a dojít na pomyslný Olymp, ale prosadil se i v podnikání a vším tím co dělá, mění šachový světa a krásně u toho bohatne. 


0x 3054x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované