Bod pro Karjakina

13.03.2016 10:21 | Turnaj kandidátů 2016

Kandidátský turnaj pokračuje druhým kolem, rezultativně skončila jen jedna partie. Jak Sergej Karjakin k vítězství přišel, jak obelstít Agon a jiné.

Osmice uchazečů se pomalu dostává do tempa, žádná velkolepá akční show plná šílených útoků s oběťmi to ale zatím není. Hráči ohledávají terén a vyhlížejí obětního beránka, na němž by svou turnajovou strategii založili. Není se ostatně čemu divit, v takovém turnaji se každá prohra krutě počítá.

Viši Anand, nastartovaný výhrou z prvního kola, bránil černé kameny proti Levonu Aronianovi. Aronian chtěl zkusit variantu, kterou v minulém kole hrál s Girim a měl určité problémy, nicméně Anand byl i na tuto možnost připraven. Chytrým pořadím tahů se vymanévroval ven z Arménovy partie a neměl nejmenší problém s vyrovnáním – dokonce v závěrečné pozici měl pěšce navíc, ale přítomnost různobarevných střelců zaknihovala triviální remízu.


Karjakin vs Nakamura
(zdroj: chessbase.com)

Pozdvižení způsobil Hikaru Nakamura, kterému to v partii se Sergejem Karjakinem vůbec, ale vůbec nešlo. Nepříjemná pozice ze zahájení, násilný pokus vše vyřešit taktikou a bum, prohra je na světě. Snad je to jen ojedinělý jev a Nakamura se ještě dá dohromady, ale oběť se již profiluje.


-
. kolo -

Od Petera Svidlera se čekalo, že na Veselina Topalova zkusí zatlačit, ale berlínská obrana ve Svidlerově pojetí vypadala být bez chuti, zápachu a bez většího nápadu. Obě strany odtahaly svou přípravu a partie rychle vyčpěla do dámské koncovky 3 na 3 na jednom křídle, kde již nebylo o co hrát.


Caruana vs Giri
(zdroj: chessbase.com)

Nakonec Fabiano Caruana získal proti Anishi Girimu trochu tlaku, ve variantě kterou pro změnu hrál v prvním kole Anand bílými, snad ale i kvůli své časové tísni nedokázal svou výhodu přesně stupňovat a Girimu nečinilo větší problémy doplout do remízového přístavu.


-
. kolo -

Další kolo začíná dnes v 13:00, dramatické spory okolo živého přenosu partií dopadly pro organizátory mizerně. Pořadatelé „zakázali“ přenášet tahy partie do 2 hodin od konce partie, nicméně ostatní šachové servery tahy přenášejí za přispění dobrovolníků, kteří tahy anonymně serverům zasílají. Agon, který neslavně získal práva na pořádání špičkových šachových akcí na několik let dopředu (smlouva byla podepsána prezidentem FIDE Iljumžinovem a hádejte, odkud kam vedly vlastnické nitky), se nechal slyšet, že podobná omezení plánuje i na další akce – zatím však na sebe pouze pohněvávají celý šachový svět.


text a komentář: IM Tadeáš Kriebel


FIDE Candidates 2016 Moscow (RUS), 10-30 iii 2016cat. XXII (2778)

12345678
1.Anand, ViswanathangIND2762**..½.........1.2976
2.Karjakin, SergeygRUS2760..**....½...1...2966
3.Aronian, LevongARM2786½...**½.........12777
4.Giri, AnishgNED2793....½.**..½.....12790
5.Svidler, PetergRUS2757..½.....**....½.12770
6.Caruana, FabianogUSA2794......½...**½...12791
7.Nakamura, HikarugUSA2790..0.......½.**..½2584
8.Topalov, VeselingBUL27800.......½.....**½2566


Odkazy

Turnaj kandidátů 2016 - Moskva
On-line přenos

18x 5155x
Fotogalerie
Komentáře (18) Aktualizovat
14.03.2016 08:35 | Carlos

Při čtení "příspěvků" Morphynisty mne napadá:

Když se Morphynista zadívá na nebe, tak se mraky začnou potit. Prostí lidé tomuto jevu říkají déšť.  wink

 

14.03.2016 08:21 | sikvel22

Na oficiálním webu je stále pouze pořadí po 1.kole. Nářez. crying

13.03.2016 21:30 | Morphynista

Podle posledních informací přece jen po kritice došlo k pozitivním změnám. Maria Manakova na chess - news říká : " První den byl příšerný, druhý o něco lepší a teď už se zdá být vše v pořádku. Nevím ale, jestli je to tím, že člověk si zvykne na všechno nebo zda opravdu došlo ke zlepšení " Skutečností je , že pořadatelé zajistili občerstvení , takže si každý může koupit něco k jídlu a nemusí trpět hladem jako první den. http://chess-news.ru/node/21167

13.03.2016 21:13 | žaba

Bad,

já s vámi souhlasím, ale je pravda, že oni kritzují věc, která se nelíbí ani mně: a to že se AGOn z této akce snaží vyždímat co to dá bez ohledu na fanoušky. Navíc Iljužminov má vazby na ruský režim a ani jako podnikatel není vůbec čistý (ostatně analogicky jako tomu bylo ve fotbale (FIFA)).

Víte to je tak: když do něčeho zatáhnete emoce, nesnažíte se být spravedlivý, objektivní nebo nad věcí (o velkorysosti nemluvě). Snažíte se tomu, kdo Vám tyto nelibé emoce způsobil, je co nejúderněji vrátit. Proto tolik lidí kritizuje ruské občany možná tvrději, než by si objektivně zasloužili - a stejně tak to platí o Americe nebo EU. Prostě politika s emocemi souvisí stejně jako s nimi souvisí šachy. V určitě míře bych tedy ostatní nechal, aby se "politicky nekorektně" vyjadřovali, pokud by to ovšem nebylo hlavní náplní jejich příspěvků. Pak bychom se mohli přesunout na jiný web, ale to tady nenastalo.

Omlouvám se za svůj politologický příspěvek, už nic psát nebudu. :-)

13.03.2016 21:00 | Bucefalos

Myslím si, že není vhodné se navážet do pořadatelské země. Na šachových stránkách si chci číst o šachu a ně o tom, co si Nočník nebo kdokoliv jiný myslí o politice. To je mi naprosto jedno. 

13.03.2016 20:56 | Bad

~Žába, tak trochu mi někteří zde připomínají jednoho blogéra z idnesu, který dští hromy a blesky na Rusko a Rusy takřka v každém svém příspěvku /tedy pokud je nedští na komunisty/. Ta jeho nenávist ke všemu ruskému hraničí až s psychickou nemocí, pokud se již o psychickou poruchu nejedná. Snad zdejší ruso-nenávistníci nepůjdou v jeho stopách. Zde se nejedná o server politický, ale o server šachový, takže si myslím, že by se od této nenávisti měli oprostit. Myslím si, že je zřejmé o kom píši a asi se ti, kterých se to týká poznají.

13.03.2016 19:24 | žaba

N. Očník - Rusko rozhodně není barbarská země, možná se zajímáte pouze o šachy a neznáte obory ve kterých Rusové světu výrazně přispěly - mohl bych z hlavy jmenovat 10 až 15 lidí z přírodních věd, ale myslím, že to není nutné. V přepočtu na obyvatele je na tom asi lépe západní evropa, ale zejména ve 20 století Rusko moc pozadu nebylo.

To, že v současnosti prochází Rusko krizí, je fakt, ale to neznamená, že ho máme právo urážet a ponižovat (jenom proto, abychom si ulevili :-))

Navíc to, že přenosy jsou špatné (sám se koukám až doběhnou a nesleduju je online) není vina Rusů a ani ruské vlády. Je to vina Iljužminova.

 

13.03.2016 18:49 | Vojta.T

Konečně dnes bylo velmi zajímavé kolo, dost mě překvapila prohra Topalova "opět".  Anand nevyužil svou šanci " naštěstí". A Svidler asi taky nevyužil svou šanci a to mě mrzí :)

13.03.2016 15:39 | N. Očník

Bucefalos ... jasně, přežili to, tak je to ok. A i kdyby ne, taky by to bylo ok. Prostě když se hraje v barbarské zemi, je třeba s podobným jednáním počítat a připravit se na něj. Nikdo jiný než petrobaroni dnes do šachu peníze dávat nechce. Playboy: no, kdyby se hrálo bez přídavku za tah, dalo by se soupeře časem shodit. někdy mi ta dramata s mocným mlácením do hodin také chybí :DD

13.03.2016 15:09 | romison

Marhulo Marhulo, uz to nehulo, jaky pravo prosimte? nekvalifikoval se proste, to ze je ted druhy nic neznamena, mel byt druhy, kdyz se braly dva nejlepsi hraci na elo, ale to byl az treti. A divokou kartu holt nedostal, takze proste nehraje, smir se s tim ;) A vcera to i trosku drsne prohlasil velkohuby Giri, kdyz mu rekli, ze se Kramnikovi vic libila bila pozice ;)

13.03.2016 14:08 | Marhula

Sice nemám veké sympatie k GM Kramnikovi- jak k titulu "mistra světa přišel"-když měl s GM Kasparovem o titul hrát GM Širov v asociaci GMA - ale jako druhý hráč s -aktuálním elo fidem -na světě- měl jednoznačně právo turnaj kandidátů hrát-podobně se - vyjádřil v pořadu v šachu  i GM Vokáč-nedostal pozvánku-odmítnul to?-děkuji.

13.03.2016 13:31 | Tadeáš Kriebel

@Playboy: Obávám se, že kdyby to Carlsen zkoušel i proti hráči s elem 1500, tak z 99 partií nevyhraje ani jednu a tu stou by vydeptaný Carlsen prohrál na čas :)

13.03.2016 13:09 | Vojta.T

Hmmm...ted Anand vs Caruana to se docela i tesim na tuto hru :)

13.03.2016 13:04 | nvmea

špatný výsledek na konci partie, obvykle kvůli špatnému postavení králů, se stává jednou za turnaj snad v každém turnaji

13.03.2016 12:59 | Playboy

Zmíněná triviální remíza Ananada ve 2.kole s pěšcem více, by v podání Carlsena znamenalo pečlivé deptání soupeře ... Co ostatní berou za jasnou remízu, on vyhrává, proto, ať vyhraje kdokoli, nemůže se proti Carlsenovi s tímto spokojovat, se zlou by se potácel! smiley Rusko je zemí sama pro sebe indecision

13.03.2016 12:39 | Morphynista

Ironie není na místě. Organizace turnaje je bídná, stejně jako oficiální přenos. A cenzurní zásah jen dokresluje ruskou současnost. Pokud toto někdo schvaluje a pokládá za normální, lze ho jen litovat.

13.03.2016 12:04 | Bucefalos

To je opravdu hrozné, že jim nedaly najíst a oni se o sebe musí postarat sami... Jedná se o porušení lidských práv:o)) 

 

13.03.2016 11:11 | Morphynista

O tom, jak si pořadatelé " váží " novinářů, napsal Jevgenij Gik na webu novin " Moskevský komsomolec ". Za pár hodin byl článek odstraněn, nyní ho přetiskl chess - news. Gik mimo jiné píše : V průběhu mnoha let jsem navštívil desítky šachových akcí té nejvyšší úrovně, včetně zápasů kandidátů a souboje o mistra světa, ale ještě nikdy jsem se nesetkal s tak přezíravým chováním k novinářům. Nejprve popisuje problémy kolem registrace. Pak pokračuje : " Kolem čtvrté odpoledne už člověku vyhládne a chce si dát něco k jídlu. Jenže - nikde nic. To, že chybí bufet, je drsné. Ani chleba s máslem. Jen ať se o sebe novináři postarají sami. Ve stejné době míří kolem nás do místnosti, vyhrazené pro VIP, číšníci s podnosy plnými jídla, pití a různých delikates. A tak to šlo několik hodin , zřejmě mají chuť k jídlu. " Nepomohly ani stížnosti, novináři nedostali ani kousek chleba a šálek čaje. " Mohl bych ještě dlouho psát o dalších věcech, které dělají novinářům problémy , ale nebudu, snad se to v dalších kolech zlepší. Mimochodem, když partie 1.kola Karjakin - Svidler skončila remízou, organizátoři oznámili výsledek 1 : 0 . Nikdo nechápal, co se stalo, ale myslím, že pořadatelé tomu nepřikládali význam. Bod nebo půlka přece není žádný rozdíl...http://chess-news.ru/node/21163