Bobby Fischer a jeho nedožitých 81 let

10.03.2024 06:27 | Historie

Právě včera měl Bobby Fischer výročí. Narodil se 9.3. 1943. Tento článek je jenom malá vzpomínka na jednoho z největších šachistů všech dob.

Když ve světě zuřila druhá světová válka, narodil se Bobby James Fischer, druhé dítě Regině Fischer. Otec je doposud "nejasný". Nicméně to vypadá (podle podoby), že skutečným otcem Bobbyho byl Paul Neményi.

Viz citace z https://en.wikipedia.org/wiki/Bobby_Fischer :
"V roce 2002 zveřejnili Peter Nicholas a Clea Benson z The Philadelphia Inquirer vyšetřovací zprávu, která uvedla, že biologickým otcem Bobbyho Fischera byl ve skutečnosti Paul Neményi. Neményi byl maďarský matematik a fyzik židovského původu. Specializoval se na mechaniku kontinua. Jeho práce aplikovala geometrická řešení na dynamiku tekutin. Stejně jako Bobby byl zázračné dítě a ve věku 17 let vyhrál maďarskou národní matematickou soutěž."

Veškeré informace a citace použity z: https://en.wikipedia.org/wiki/Bobby_Fischer

Bobby se naučil hrát šachy v šesti letech, společně se svou starší sestrou Joanou. A kdo ho šachy naučil? Kuriozita je, že si koupili šachy v cukrárně a podle návodu v krabici se šachovou soupravou se naučili hrát šachy. Takový začátek by asi u Bobbyho málokdo čekal :-) Brzy Joan přestaly šachy bavit a tak Bobby hrál sám se sebou. První šachovou knihu začal studovat v šesti letech.

Když Bobbymu bylo sedm let, přestěhovali se do Brooklynu a Bobby tak propadl šachům, že se jeho máme bála, že příliš mnoho času tráví o samotě jen se šachovnicí a figurkami.V roce 1950 si náhodně všiml Bobbyho pan Nigro. Byl to první skutečný učitel šachu Bobbyho Fischera. Sám Bobby si tuto spolupráci pochvaloval. Není tedy pravda, že by se Bobby "všechno sám naučil". V roce 1956 se pan Nigro odstěhoval a jejich spolupráce skončila.

V roce 1956 ale přišlo další osudové setkání, kdy Bobby zazvonil na dveře jistého pana Collinse. Otevřel mu pán na invalidním vozíku a mladík se představil "já jsem Bobby Fischer". Collins spolupracoval s mnohými mladými talenty tehdejší doby, například Roberta a Donalda ByrneWilliam Lombardy a další. Ale samozřejmě Bobby Fischer vynikal. Pan Collins nebyl trenér Bobbyho, ale jeho mentor. Collins byl silný šachista, asi mistrovské úrovně, ale Bobby byl daleko silnější. Jeho raketový vzestup začal právě v roce 1956. 

Na přelomu let 1957 a 1958 hrál Bobby Fischer svůj první přebor USA. Hráli tam tehdy ti nejlepší, včetně šesti násobného šampióna Reshevského, obhájce titulu Bisguiera a mistra do dvaceti let Lombardyho. Bobby Fischer ještě neměl ani patnáct let, když vyhrál přebor USA, neprohrál ani jednu partii (!) a vyhrál s bodovým náskokem (10,5 ze 13 partií). Byl to tehdy neuvěřitelný šok, aby ještě ne 15 letý kluk vyhrál přebor USA.

V roce 1957 se v Portoroži hrál postupový turnaj do turnaje kandidátů (tam Bobby postoupil jako přeborník USA). Tehdy postupovalo šest hráčů a Bobby dělil 5. až 6. místo! Bylo to neuvěřitelné, ale patnáctiletý kluk postoupil do turnaje kandidátů! Navíc hrál Bobby velmi silně.

Například velmistr Averbach o jeho hře řekl:

"V partiích na šachovnici se tento mladík, téměř ještě dítě, ukázal jako plnohodnotný bojovník. Prokázal úžasnou vyrovnanost, přesný propočet a ďábelskou vynalézavost. Neohromily mě ani tak jeho rozsáhlé teoretické znalosti, ale jeho snaha všude hledat nové cesty. Ve Fischerově hře byl patrný obrovský talent a navíc bylo cítit obrovské množství práce na studiu šachu"

Velmistr Bronstein řekl:

"Bylo pro mě zajímavé Fischera pozorovat, ale dlouho jsem nemohl pochopit, proč tento 15letý chlapec hrál tak dobře šachy."

Za kvalifikaci na turnaj kandidátů dostal Bobby titul velmistra (dokázali byste si představit, že by dnes hrál turnaj kandidátů 15 letý IM :-) ). Fischer se ve věku 15 let, 6 měsíců a 1 den stal vůbec nejmladším šachistou, který se kvalifikoval do kandidátů a vůbec nejmladším velmistrem v té době.

A jedna perlička na závěr, aby bylo krásně vidět, proč byl Bobby Fischer tak silným šachistou. Na turnaji v Curychu v roce 1959 se zeptal Tal společně se svým trenérem Koblencem Bobbyho (nutno napsat, že M. Tal byl velký šprýmař): "Pověz mi, Bobby," zeptal se Tal, "co si myslíš o stylu hry Larissy Volpertové" (RC - sovětská velmistryně 1926 - 2017). Bobby odpověděl: "Je příliš opatrná. Ale máte jinou dívku, Dmitrieva . Její partie mě lákají!" (RC - hrála agresivní útočné šachy a krátce ji dokonce trénoval Boris Spasský). (Koblenc vzpomíná): Zde jsme zůstali doslova s ​​otevřenou pusou v úžasu. S Míšou jsme se podívali na tisíce partií, ale nikdy nás nenapadlo studovat hry našich hráček. Jak jsme si na to mohli najít čas?! Ale Bobby, jak se ukázalo, našel čas.


Robert Cvek
11x 2649x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Tomáš Klimecký
Pěkné počtení , díky Roberte. Škoda , že nedošlo na zapás Fischer - Karpov to mohl být ten TOP zápas v dějinách šachu celkově.
+1 /-0 | 10.03.2024 06:34

Robert Cvek
Děkuji :-) Jj, škoda...
+0 /-0 | 12.03.2024 08:21

honzales77

Spíše je škoda,že v letech 1963-68 odešel do částečného šachového ústraní.Nakonec se stal mistrem světa až ve dvaceti devíti letech!

Jak se říká:„Není škoda ničeho,jen dobrého člověka..“

+0 /-0 | 10.03.2024 16:24

Robert Cvek

Ano, to je pravda, ale nevím nevím zda by měl na BS v těch letech, hlavně pak 68

+0 /-0 | 12.03.2024 08:21

Zdeněk Desná

Pěkné, kdy bude pokračování?

+0 /-0 | 10.03.2024 15:24

Robert Cvek

Děkuji :-) Bude toho ještě hodně, daleko více, ale...nevím kdy. Snad do deseti let.

+1 /-0 | 12.03.2024 08:22

honzales77

Zadejte si do horního bílého řádku vyhledávače Fischer a najde tam toho hodně i z posledních let!

+0 /-0 | 10.03.2024 15:56

Robert Cvek
Jj :-)
+1 /-0 | 12.03.2024 08:21

2sks
Alechin, Fischer a Carlsen - majstri sveta, ktorí odišli na vrchole. A aj Kasparov, hoci ten tento titul stratil. Ostatní, vrátane terajšieho majstra sveta, hrajú pri nich drúhú ligu...
+0 /-0 | 10.03.2024 10:04

pawel

Trochu rozdílné příběhy:  

Alechin - úmrtí

Fischer - vrchol by byl ještě pár let, možná byl před max. vrcholem

Carlsen - neobhajuje, ale hraje

+0 /-0 | 10.03.2024 13:54