Bleskovky v Boskovicích opět ovládl Vojtěch Plát

08.09.2015 09:33 | Uživatelské zprávy

Boj o první místo trval do posledního kola. Díky lepšímu pomocnému hodnocení zvítězil IM Vojtěch Plát před FM Josefem Kratochvílem. Třetí skončil IM Vojtěch Zwardoň.

Sedmnáctý ročník "Putovního poháru Makkabi" patřil k těm nejvyrovnanějším. Dvě kola před koncem turnaje se sice zdálo, že Vojtěch Plát si bez potíží pohlídá bodový náskok i vítězství, ale nečekaná prohra v předposledním kole mu náskok vzala. Bodově se na něj dotáhl Josef Kratochvíl. Oba hráči svedli v poslední partii nepřímý souboj o první místo a oba zvítězili. Rozhodnout muselo až pomocné hodnocení. Čtvrtou boskovickou trofej získal Vojtěch Plát. Josef Kratochvíl se musel smířit se stříbrnou pozicí. Buchholz rozsoudil také pořadí na třetím a čtvrtém místě, kde Vojtěch Zwardoň předběhl velmistra Petra Veličku.

GM Petr Velička proti IM Vojtěchu Plátovi (autor: Pavel Hubený)

 Bojovalo se nejen o celkové vítězství, ale udělovaly se také krajské přebornické tituly. Nejlepším jihomoravským hráčem se stal Josef Kratochvíl z Lokomotivy Brno. Druhý skončil Karel Kratochvíl a třetí Petr Skácelík. Titul krajské přebornice získala Julie Richterová ze Zastávky. Mezi juniory kraloval v kategorii do osmnácti let domácí Vladislav Martyniuk. Oskar Hájek získal titul mezi hráči do dvaceti let. Nejlepší juniorkou se stala Julie Richterová. Mezi seniory se prosadil Jan Uhmann.  

Nejlepší hráči kraje v kategorii dospělých 

Začátek turnaje se přes veškerou snahu pořadatelů asi o půl hodiny zpozdil. Čekalo se na několik zbloudilých hráčů, kteří místo v Boskovicích skončili v severněji položených Letovicích. Jednotlivá kola se tradičně obešla bez zádrhelů, spor byl pouze jeden. Tradiční problém “nemožný tah proti spadlému praporku” vzbudil vášnivou diskusi. Proti rozhodnutí rozhodčího bylo dokonce podáno odvolání, nicméně odvolací komise jeho rozhodnutí potvrdila. Detailně se problému věnuje jedno z témat na fóru ŠSČR, ze kterého také plyne, že rozhodčí, respektive odvolací komise, jednali zcela v souladu s pravidly.

Vladislav Martyniuk (vlevo) vyhrál kategori do 18 let a stal se zároveň nejlepším žákem (autor: Pavel Hubený)

Nejlepší hráči turnaje, zleva: třetí IM Vojtěch Zwardoň, první IM Vojtěch Plát a druhý FM Josef Kratochvíl

Odkazy

0x 6101x Milan Boháček
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat