Bent tedy postoupil do zápasů kandidátů. Jak se mu dařilo?
Prvním soupeřem Benta Larsena ve čtvrtfinále zápasů kandidátů byl Borislav Ivkov. Ivkov byl siným jugoslávským velmistrem, ale v tomto zápase neměl šanci a Bent vyhrál jasně 5,5:2,5.
Semifinále hrál Bent se samotným Michalem Talem.
Hrálo se to tehdy v Bledu a první partie začala 23.7.1965. Asi netřeba představovat Tala. Tal byl exmistr světa, který patřil mezi absolutní světovou špičku. Nicméně první partii s Bentem prohrál. Hrála se složitá varianta královské indické. Tal se dostal do horší koncovky a nezvládl pak časovku. Ve 41. tahu se vzdal bez dohrávání.
Nicméně druhou partii Bent prohrál a zaslouženě. Tal celou partii sehrál prostě skvěle. Pak přišly dvě remízy, kde měly více ze hry černé figury. A další partii vyhrál Bent! Hrál se grünfeld, kde si Michal Tal dost nešťastně zavřel dámu na královském křídle a Bent toho skvěle využil a zaslouženě vyhrál.
Jenomže hned následující partii Tal znovu vyrovnal! Bent risknul aljechinku a to nebyl dobrý nápad. Tal sehrál partii brilantně. Zabránil soupeři v rošádě a přímým útokem na krále rozhodl.
Pak přišly další tři remízy a nakonec poslední, desátá partie. Protože v ním zvítězil Michal Tal po "talovské" oběti jezdce na d5 a vyhrál tak celý zápas (5,5:4,5). Je to jedna z nejznámějších partií vůbec. Celý zápas ukazuje na velkou sílu Benta Larsena, přestože s Talem prohrál.
Tuto sílu Bent potvrdil v zápase s E. Gellerem o třetí místo (Geller prohrál se Spasským). Hrálo se to v roce 1966 v Kodani. Geller v té době patřil mezi absolutní špičku, ale odešel poražen 5:4. Bylo to poprvé, kdy sovětský velmistr prohrál s cizincem!
Bylo jasné, že se zrodila hvězda! A nebyl to sovětský velmistr.
Rád bych zde ještě doplnil, že ve finále Boris Spasský v napínavém zápase porazil Michala Tala. Boris pak hrál o mistra světa s Tigranem Petrosianem. Ale v roce 1966 Tigran titul uhájil.
Robert Cvek