Bent Larsen 2.díl

13.03.2024 06:11 | Historie

V roce 1959 hraje Bent Larsen slavný turnaj v Curychu, kde tehdy vítězí Tal. Larsen hraje velmi dobře a krom vítěze je před ním už jenom Gligorič, Keres a Fischer.

Kuriozita je, že v roce 1959 na turnaji kandidátů, je sekundantem Bobbyho Fischera. Nicméně jak jsem o tom četl (kde?), tak to moc nesedělo a vztah mezi Larsenem a Fischerem nikdy nebyl nic moc. Bylo to dáno i tím, že oba chtěli být nejlepší na světě.

Na začátku šedesátých let hraje Bent střídavě. Dokáže sehrát skvělé partie, ale také s "rámusem" prohrát. 


-
. kolo -
Bent na začátku šedesátých let musel na vojnu (2 roky!) a to ho trochu přibrzdilo, ale pak přišel vstup mezi elitu.

Jak píše Garry Kasparov v předchůdcích, vstup Benta mezi elitu byl bezpochyby mezipásmový turnaj v Amsterdamu v roce 1964. Larsenovi se pomalu blížila třicítka a hrál nyní výborně. Bent na tomto turnaji dosáhl 17 bodů z 23 partií (13 partií vyhrál a dvě prohrál) a rozdělil se o první místo se SpasskýmSmyslovem a Talem. Předběhl takové borce jako BronsteinaSteinaReshevskéhoGligoričePortische atd. Tehdy na 13. místě skončil Luděk Pachman.

Zajímavý je popis Polugaevského, který nehrál, ale byl divákem a bedlivě Larsena pozoroval: "Právě tehdy jsem začal Larsena uznávat"..."Larsen má skvělé znalosti teorie, pamatuje si velké množství partií"..."Je velmi sympatický"..."Porážky snáší vyrovnaně".

-
. kolo -

Garry Kasparov pečlivě popisuje průběh turnaje z pohledu Larsena. Co mě zaujalo, že na tehdy vynikajícího Spasského vytasil Birda 1.f4!? do toho ještě dal 4.b4!? Partie měla těžký a komplikovaný průběh, kdy " Boris Spasský měl poprvé a naposledy časovou tíseň v tomto turnaji". Mimochodem se partie pečetila a Boris musel hájit nepříjemnou koncovku, znovu se dostal do časovky a Larsen - jak typické pro něj - hrál do vyčerpání všech možností (!) A Boris v 60. tahu kapituloval (!) V posledním kole Larsen málem porazil Smyslova!

Bylo přímo neuvěřitelné, jak Larsen dokázal přehrávat i ty nejlepší hráče světa a vyloženě z nich vymáčknout co se dalo. To bylo pro jeho styl přízračné: "boj na život a na smrt do posledního tahu".


-
. kolo -
Dělení prvního místa znamenalo, že se Bent Larsen, poprvé v životě, dostal do zápasů kandidátů! A jak se mu vedlo? To bude v dalším díle.

Zdroj: Garry Kasparov předchůdci 4.díl a https://en.wikipedia.org/wiki/Bent_Larsen

Robert Cvek  
16x 2429x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (16) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Karel Havel
Článek je hezký, o tom žádná. V těchto dnech bych si ale u vás přečetl raději něco o MČR juniorů a MČR do 16 let. Chápu, že máte nějaké vztahy s ŠS ČR, který tuto akci organizuje, ale ignorovat tyto objektivně významné šachové akce, kde až na velmi malé výjimky hrají skoro 4 stovky našich nejlepších mladých šachistů, mi přijde až trochu dětinské. Zvlášť když o vámi organizovaném MČR amatérů (nic proti němu) už jsem na vašem serveru četl článků snad pětadvacet.
+1 /-1 | 13.03.2024 17:00

lykan

Jaké objektivně významné akce, co to melete, člověče. Zase nějakej chytrák, co tu poučuje, o čem by se tu mělo a nemělo psát. Takové příspěvky mám fakt nejraději.

+1 /-0 | 13.03.2024 21:17

Remcik z Banika

Určitě Lykane souhlas. Ať si chlapi píšou, co chtějí, taky mám třeba hodně rád historické věci, ale rád bych si přečetl hlavně aktuální věci, například to, co má třeba teď Kamil M. v bleskově ke kávě. Americký pohár, turnaj v Číně, kde hráli Artemiev s Dubovem, kteří jako Rusové moc v zahraničí momentálně hrát nemohou. Mně prostě tady aktuální věci chybí.

+0 /-0 | 14.03.2024 19:26

Kamil Mihálik
Problémom všetkého je čas bohužiaľ. Jednoducho len dvaja či traja ľudia nemajú šancu to dať. Pochopil som to už aj ja, že je to náročnejšie, ako sa môže zdať. Písal som len bleskovo ku káve kratšie články a napísal som ich neviem už ani koľko za pár dní vyše 10 článkov. To sú veľmi krátke, keby sa chcelo robiť to profesionálne s analýzami nejakými, tak niet určite žiadnej šance stihnúť to...
+0 /-0 | 15.03.2024 06:55

Petr Koutný

Zdravím Karle...

Díky za komentář. Nechám jej bez odpovědi. Nechci komentovat ložené konkurzy, předem domluvené dotace a malou domů kamarádům. Bude to tak lepší. Dětem a mládeži samozřejmě držím palce a turnaj sleduji. Organizátorům, ale reklamu dělat za to co oni dělají  nechci. 

+4 /-0 | 13.03.2024 17:43

Kamil Mihálik
Skvelý článok pán veľmajster :o) Veľmi sa mi páči táto séria článkov o skvelom Bentovi Larsenovi. Je to skutočne magické...
+0 /-0 | 13.03.2024 14:49