6. Memoriál Věry Menčíkové 2023

27.09.2023 16:06 | Turnaje

V neděli 24. září 2023 se v Muzeu MHD na Praze 6 ve vozovně Střešovice konal 6. ročník Memoriálu Věry Menčíkové, který byl součástí Grand Prix ČR a hrál se také jako otevřený přebor Prahy jednotlivců v rapid šachu.

Účastníky přivítal starosta Prahy 6 Jakub Stárek. Předseda ŠK Dopravní podnik Praha doc. Petr Budinský poděkoval generálnímu sponzoru akce Dopravnímu podniku hl. města Prahy, partnerům a sponzorům klubu EA Hotels, Vysoké škole finanční a správní a společnosti Gibbs. Neobvyklé hrací prostory každoročně lákají šachisty ze všech krajů naší vlasti i dalších států. Černé a bílé stoly sestavené do šachovnice před historickými tramvajovými soupravami jsou nesmírně efektní.  

Obsah obrázku muž, oblečení, osoba, žena

Popis byl vytvořen automaticky

Cenový fond v celkové výši 28.000 Kč (s první cenou 5000 Kč) přilákal ke startu 208 hráčů a hráček z 8 států, mezi nimiž mělo 21 mezinárodní titul FIDE. Otevřený turnaj na 9 kol se hrál tempem 12 minut na partii s bonifikací 3 sekundy za provedený tah.  Historické tramvaje tvořily nezapomenutelnou atmosféru pro hráče i diváky. Digitální šachovnice přenášely šestnáct partií z každého kola. 

Urputné boje probíhaly až do posledního kola. Velmistr Peter Michalík měl náskok půl bodu, ale v posledním kole remízou s mezinárodním mistrem Josefem Přibylem náskok ztratil a byl dostižen. Měl však nejlepší pomocné hodnocení a se stal vítězem šestého ročníku stejně jako ve 3. ročníku turnaje v roce 2019. Druhé místo obsadil IM Vojtěch Zwadroń a třetí byl Němec FM Christoph Natsidis. O čtvrté místo se rozdělili hráči se sedmi body - FM Taron Shagbazyan z Ukrajiny, IM Kirill Burdalev, FM František Vrána, FM Petr Souček, FM Marek Karas, Jiří Groh a IM Josef Přibyl. Obsah obrázku oblečení, osoba, muž, žena

Popis byl vytvořen automaticky


Obsah obrázku oblečení, osoba, džínsy, boty

Popis byl vytvořen automaticky  Obsah obrázku oblečení, osoba, džínsy, boty

Popis byl vytvořen automaticky


V kategorii žen zvítězila WIM Olena Žemličková před WIM Natašou Richterovou, Lucií Jínovou, Zdeňkou Vránovou a Monikou Závůrkovou. 

Přeborníkem Prahy v rapid šachu se stal GM Peter Michalík, dále byli vyhodnoceni tito hráči: 2. IM Kirill Burdalev, 3. FM Petr Souček, 4. Jiří Groh, 5. IM Josef Přibyl, 6. Adam Josef Ret. Titul přebornice Prahy v rapid šachu získala WIM Olena Žemličková, před 2. Tamae Severínou Jakubše a 3. Miroslavou Čejkovou. 

V kategorii juniorů (U19, U20) byli nejúspěšnější FM Petr Souček, mezi juniorkami pak Tamae Severína Jakubše. V seniorech byli vyhodnoceni FM František Vrána (S59, S60), IM Josef Přibyl (S75) a Zdeňka Vránová (S60). Nejstarším účastníkem byl Jan Holub a nejmladším Jakub Antoš. Mládež byla odměněna podle kategorií od 10 do 18 let diplomy, medailemi a dárky věnovanými nakladatelstvím Grada a časopisem Československý šach. 

Závěrem bylo poděkováno vedení vozovny Dopravního podniku, kteří za plného provozu a ve velmi krátkém časovém sledu museli řešit různé úkoly spojené s vytvořením hracího prostoru (přemístění tramvajových souprav, zakrytí šachet mezi kolejemi, vyčištění podlah od oleje, instalace elektřiny, ostraha, atd.) a týmu rozhodčích vedených hlavním rozhodčím FA Václavem Soukupem. Na realizaci se podíleli významně členové Šachového klubu Dopravní podnik Praha Martin Přibyl, František Rous, Dominik Rous, Petr Leština ml., Michal Kolbušovský, Jakub Cintl a další.

Letos se turnaj v těchto prostorách konal naposledy. V příštím roce bude vozovna rekonstruována a doufáme, že se najdou jiné krásné prostory a turnaj bude pokračovat. Ještě jednou děkujeme vedení Dopravního podniku, vedení vozovny Střešovice, šachovému klubu, sponzorům, pořadatelům, rozhodčím i hráčům za krásné Memoriály Věry Menčíkové! 

Konečné pořadí: Praha - 6. Memoriál Věry Menčíkové

Online přenos partií: 6. Memoriál Věry Menčíkové 2023: round 9, game 1 (livechesscloud.com)

Partie ve formátu PGN: Memoriál Věry Menčíkové - partie

Fotografie: 6. Memoriál Věry Menčíkové 2023 – album na Rajčeti (idnes.cz)

Propozice: 6. Memoriál Věry Menčíkové 2023 - propozice (skdp.cz)


Růžena Přibylová


6x 2154x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Tomáš Buchcar
Vždycky potěší, když se kamarádovi povede turnaj. Pěkně Christoph.
+0 /-0 | 28.09.2023 16:42

Jirikovka@post.cz

Originální netradiční pojetí hracího sálu demonstruje,že šachy se dají hrát ledaskde! V minulosti proběhla akce - šachový vlak ,kde šachy se hrály ve vlaku!

+0 /-1 | 28.09.2023 10:29

lykan
Tento komentář byl smazán pro porušení pravidel diskuze.
+0 /-1 | 28.09.2023 11:16

Jirikovka@post.cz
Tento komentář byl smazán pro porušení pravidel diskuze.
+0 /-0 | 28.09.2023 14:44

Rubinus

I tohle je šachový článek,,,, Mažu. Že vám diskuzní nestačí...

+0 /-0 | 28.09.2023 15:04