5. Strakonický Rumpál zpětně

26.09.2023 10:00 | Turnaje

Pátý ročník jednodenního rapidového turnaje Strakonický Rumpál se konal 16.9. a přilákal doposud nejpočetnější a nejkvalitnější účast. Zahrát si přijelo 84 šachistů a šachistek z 24 oddílů, z toho jeden velmistr a tři mistři FIDE.

Hrálo se sedm kol na dvakrát dvacet minut plus deset vteřin na tah.


* foto z hrací místnosti 

Lze říci, že Strakonický Rumpál se mezi jihočeskými rapidovými turnaji zařadil kvalitou a počtem hráčů hned za písecký přebor Jihočeského kraje (letos 130 účastníků). Za svůj letošní úspěch vděčí Rumpál několika faktorům. Především výborné spolupráci pořádajícího oddílu TJ ČZ Strakonice s Chessclubem Písek, protože Písek turnaji dodal rozhodčího Jána Gdovina, polovinu hracích souprav a hodin, několik věcných cen a hlavně pomohl s propagací a vyslal 22 svých hráčů.

Svoji roli také sehrává téměř ideální šachové prostředí strakonického Gymnázia s možností oběda ve školní jídelně za více než přijatelnou cenu 100 Kč, také nízké startovné, slušné finanční (2500-2000-1500-1000-500 Kč) a velmi dobré věcné ceny. Nezanedbatelný je také odvoz hráčů z nádraží přes celé město, který bezplatně zajišťuje pořádající oddíl a který usnadňuje účast hráčům z Prahy, Českých Budějovic a Plzně.

Vítězství obhájil FM Taron Shagbazyan s 6,5 body, Armén reprezentující Ukrajinu, jemuž předal pohár přítomný GM Vlastimil Jansa. O pořadí dalších tří hráčů se 6 body rozhodlo pomocné hodnocení. Druhý skončil David Hák (Šachklub Tábor), který překvapil vítězstvím nad GM Petrem Neumanem. Třetí byl předloňský vítěz FM Jakub Stinka, který jako jediný uzmul vítězi alespoň půl bodu, čtvrtý GM Petr Neuman (Český lev Kolešovice) a pátý FM Michal Novotný (Chessclub Písek) s 5,5 body. Nejlepší ze strakonických hráčů byl Václav Kotál na sedmém místě.


* S černými vítěz FM Taron Sgagbazyan proti celkově třetímu FM Jakubovi Stinkovi

Nejlepším hráčem do 15 let se stala Eliška Janoušková z ŠK Líně se 4 body, která se umístila na 35. místě a převzala Cenu ředitele Gymnázia Strakonice.

Jako trochu problematické se ukázalo přidávání 10 vteřin na tah. Některé partie se neúměrně protahovaly a zkomplikovaly tak odjezd několika hráčům. Příští ročník tak v tomto smyslu zaznamená určité změny.

Srovnatelně obsazený turnaj se ve Strakonicích konal v roce 2009, kdy si místní OPEN přijelo zahrát 91 hráčů a vítězem se stal GM Petr Neuman. Po tragické smrti předsedy místního oddílu a hlavního organizátora Ing. Oldřicha Šaška v roce 2000 však OPEN postupně skomíral a po roce 2013 zcela zanikl. I proto organizátoři důstojně připomněli tohoto svého významného člena a předsedu a jeho dcera předala cenu nejlepší hráčce do 15 let.

 Dcera Ing. Oldřicha Šaška předává cenu pro nejlepšího hráče do 15 let

Strakonický Rumpál je hrazen ze soukromých zdrojů a nečerpá ani korunu z veřejných peněz, pokud nepočítáme věcné ceny věnované MÚ Písek, OÚ Horažďovice a strakonickým pivovarem. Pro místní oddíl je velmi důležitá spolupráce s místním gymnáziem a společná realizace nejen Strakonického Rumpálu, ale i přeboru škol okresu Strakonice, jehož se letos v rámci prvního ročníku zúčastnilo 94 chlapců a dívek ve věku 11-18 let.


Společná fotografie všech hráčů

Petr Hnilo

Celkové výsledky: https://chess-results.com/tnr820601.aspx?lan=1&art=1&turdet=YES

Všechny fotografie: https://www.rajce.idnes.cz/sachstrakonice/album/strakonicky-rumpal-gymnazium-16-9-2023 (Foto: Štěpán Soucha)


1x 1772x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
lykan

Významný středověký strakonický rod Bavorové ze Strakonic mají správně ukrofilní erb.

 

+0 /-0 | 27.09.2023 11:17