30 knih s podpisem pana Vlastimila Horta a Vlastimila Jansy

04.12.2022 09:37 | Zprávy

Včera v Plzni jsem prožil krásné setkání a povídání s panem Hortem. Připravujeme novou knížku, kdy máme hodně materiálů, které bychom chtěli příští vydat. Mimochodem, včera jsme koupili i 30 knih a nechali si je podpepsat panem Hortem.

 Dříve než sestříháme videa ze včerejšího povídání a připravíme z nich články, mám pro vás nabídku, která se nemusí opakovat. 

30 knih s podpisem pana Vlastimila Horta - Mé šachové historky 

30 knih s podpisem pana Jansy - Vlny a schodyMé šachové historky

Recenze na knihu Mé šachové historky od Vlastimila Horta

Včera kolem půl druhé odpoledne mi volá kurýr, že má pro mne balíček. Vybíhám opatrně přes cestu a - naštěstí - mám sebou mobil. Chce totiž po mne nějaký kód, že je v esemesce. Myslel jsem si, že to je jen pro okrasu. Dostávám mohutně zabalenou knihu.

Musím nutně nahoru pro pořádný nůž. Je to zabalené jako kdyby mi přišel drahocenný poklad. Je kolem 13:40, když se na mne usmívá pan Hort a ukazuje jakoby číslici dva. Ano, jasně, od dvou hodin mám trénink. Nesmím zapomenout.

Mám takový zvyk nebo zlozvyk, že prvně k nové knize přičichnu, vůně pro mne má určitou symboliku. Trochu si připadám jako naše kočka co hned všechno očichává. Kniha voní a hned - aniž bych si sedl - se dám do čtení.


Kniha mne přímo vcucne, je to neuvěřitelné, ale úplně zapomínám na trénink (!) A strašně se rozesměji u kapitoly jedenácté "Zmoklý pudl", která mi připomíná moje bouřlivé šachové mládí. Stále ve stoje se směji jak už dlouho ne. Mimochodem už před tím, mne hodně rozesmála Capova odpověď v kapitole třetí "Já vím".

Mimoděk se podívám znovu na obálku a pohledem na pana Horta a jeho číslovku dva si hned uvědomuji, že mám od dvou hodin trénink. Úprk. Je 13:59.

Kniha obsahuje 64 příběhů. Chronologicky uspořádaných. První příběh začíná rokem 1918 a poslední končí rokem 2016. 

Knihu jsem přečetl jedním zátahem. Je to pohlazení po šachové duši. Pan Hort nás provádí v podstatě svým šachovým životem nebo událostmi, které mu nejvíce při stanuly na mysli, možná spíše na srdci. Jak píše pan Hort v předmluvě: Vše pod motem "Have fun". Ale nejde jen o zábavu. Z knihy jde cítit závan dávných časů (dodal bych zlatých časů šachu) a jedinečné atmosféry tehdejší doby a také co zná každý šachista: cestování, hrací sály, šachové partie, dobrodružství. A samozřejmě vzpomíná na slavné hráče tehdejší doby. Ať už ty světové nebo československé.


Dozvíme se například, které mistry světa pan Hort považuje za skutečné velikány nebo to, proč mu M.M. Botvinnik nepodal ruku před partií nebo od kdy mu J.R. Fischer začal říkat "Vlasty". Je toho spoustu a myslím si, že každým přečtením toho najdete více a více. K této knize se budu vracet. Hlavně se těším na zimu, až budu v teple a klidu domova popíjet čaj nebo možná něco ostřejšího. Po přečtení knihy pochopíte proč.

Tyto příběhy nikdy nezestárnou, díky moc za ně!


Robert Cvek


Recenze Vlny a Schody

Kniha Vlny a schody od legendárního velmistra pana Vlastimila Jansy, byla asi - u nás - nejnapínavější kniha ještě než vyšla. Vyjde a kdy vyjde? Ani se nechce věřit, že po tak dlouhé době mám knihu před sebou. Dívám se na obálku knihy: Jakási ruka svírá kružítko, pravítko a tužku, cíleno na papíry, kde jsou všelijaké symboly. Vše na šachovém vlnitém poli, kde dominuje věž. Kopce jako vlny, jak v šachu tak i v životě, jednou nahoře a jednou dole, ale cesta je vždy nahoru, po schodech, do tajemné věže poznání. Ty pomyslné schody chce každý z nás vyjít.

V předmluvě Vlastimil Jansa píše: "Sedmdesát let je "sakramentsky" dlouhá doba, uvědomuji si to právě při následující rekapitulaci všeho zajímavého, vzrušujícího, napínavého, ale také poučného, co mě za šachovnici potkalo"

Hned v první kapitole se dozvíte kdo byl "Mistr" a proč pan "Mistr" honil po hotelu (tehdy mladého) Vlastimila Jansu. A také jak se Vlastimil Jansa "naučil" kouřit.  A znáte pojem "mongolský úder?"


Těchto věcí - zajímavostí ze šachového světa - je tam mnoho a mnoho. Vlastimil Jansa vzpomíná na takové šachové velikány jako Michail Tal, Boris Spasský, Viktor Korčný, Paul Keres, Jefim Geller a Tigran Petrosjan. Nejenom, že se s nimi znal, bavil se a přátelil, ale také s nimi hrál a ne jednu partii. Představte si, s takovými esy sednout k šachovnici, podat jim ruku a dát se s nimi do boje. Velmistr Jansa tyto partie rozebírá a ukazuje jejich, mnohdy, pohnutý obsah (dalo by se napsat osud). Máte tak možnost se zasnít a představit si, že proti vám sedí Michail Tal, který, věřte nebo ne, je nucen partii vzdát, ačkoliv se mu dostávala pomoc samotného rozhodčí (!) I toto se v této knize dozvíte.

Vlastimil Jansa vzpomíná také na jednoho z nejlepších československých šachistů Lubomíra Kaválka. Určitě vám na tváři vykouzlí úsměv "tajuplná" bleskovka, končící zcela nečekaně pro černého matem. A není to "jenom" Luboš Kaválek z československých šachistů, na které autor vzpomíná. Je tam mnoho a mnoho nejrůznějších vzpomínek.

Jaké je vaše nejoblíbenější číslo? Pro Vlastimila Jansu jasná odpověď :-) No přece číslo čtyři! Proč čtverka? To se dozvíte z knihy. Stejně tak, kdy si autor knihy myslel, že hrál svoje nejlepší šachy. Ostatně úspěchy z toho roku byly fantastické.

Velmistr Jansa popisuje svoji pouť za zlatem na mistrovství světa seniorů. Dále ukazuje partie a šachovou pouť "českého klenotu" Davida Navary. A poslední kapitola je věnována pocitech a počítačích. Krásné partie postavené na hluboké strategické myšlence hodně připomíná šachový bestseller: Dynamika strategie zahájení (autor Vlastimil Jansa), skvělá kniha, která vyšla v roce 2003.

Kniha je nejenom cestou za zlatým časem šachů a pohledem na dlouhou kariéru našeho slavného velmistra, ale také studnicí nápadů, myšlenek a inspirace. Pevně věřím, že po přečtení knihy nebudete moci jinak, než si partie přehrávat a zkoumat mistry tehdejší doby a hloubat nad šachovou strategií.

Máte možnost vidět partie přesně tak, jak je viděl náš silný velmistr. Začíst se do myšlení a úvah, které vedly k silným tahům, ale také někdy k těžkým omylům, ostatně jak už to nás šachistů, bývá zvykem.

Budete mít určitě stejný pocit či myšlenku jako já, když se dostaneme na poslední větu knihy, která zní: "..na vlnách čistě strategického uvažování přichází někdy ta správná myšlenka!" Kéž by těch vlny bylo více!!

Robert Cvek


Vlny a schody 30 ks s podpisem můžete koupit zde ( do poznámky napište podpis) zde: 

https://www.rpsachy.cz/vse/knizky/vcera-a-dnes-kniha-vlastimila-jansy/


Knížku " Mé šachové historky, můžete koupit zde: 

https://www.rpsachy.cz/vse/knizky/me-sachove-historky-vlastimil-hort-s-podpisem/

0x 867x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat