(130) - Šachy v rytmu swingu

31.01.2015 06:18 | Historie po kapkách

Nedávno vyšla přitažlivá vzpomínková kniha významného českého skladatele, aranžéra a interpreta moderního swingu Jiřího Traxlera.

Při čtení o jeho hudební cestě před druhou světovou válkou, a ve 40. letech (v roce 1950 uprchl do Kanady) jsem narazil na odstaveček, který se týká jeho strýce a tím nebyl nikdo jiný než autor proslulého útoku ve hře dvou jezdců. Oněch pár řádků se týká živé partie z roku 1929, který byla předváděna v Táboře při pořádání Jihočeská výstavy. Hrst informací o ní najdete na stránce sechtl-vosecek.ucw.cz.

Nás šachisty zajímá, že se při ní konal Sjezd Jihočeské župy ÚJČŠ (viz třeba dobový tisk a nebo Čsl. šach 1929 str. 141) a konaly se různé šachové akce a mezi nimi se předváděla i živá partie. O ní Jiří Traxler v citované knize píše toto:


"Živá šachová partie, komponovaná mistrem Traxlerem na thema „Bitva u Zborova“ a opatřená úvodem generála Čečka, mohla se uskutečniti pro nepříznivé počasí (známá živelní katastrofa) až ve dnech 13.-14. července." (Čsl. šach)

Partie nebyla nikde v běžném tisku uveřejněná a její zápis pochází z dvojlistu Živá šachová partie Bitva u Zborova z Památníku jihočeského šachu z roku 1932 (dle Jana Kalendovského). Průběh (z čistě šachového hlediska nezajímavý) vlastně promítal dějinnou bitvu. Zajímavější z šachového hlediska je trojtažka Traxlera, která podle dobového tisku "vzbudila u řešitelů, též mistrů problémistů, bouři nadšení a ukázala se býti i pro ně perným oříškem."


-
. kolo -

-
. kolo -

Zajímavé je, že se tatáž bitva předváděla již dříve a to v Českých Budějovicích. Časopis Nové illustrované listy přinesl o této akci 12. 8. 1922 malou fotoreportáž. Jaká partie byla zde předváděna se mi nepodařilo zjistit. Mohla to být ta z Tábora? Snad další bádání v různých dobových pramenech přinese rozluštění.1x 5299x Zdeněk Závodný
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
rubinstein

Díky, výborný článek. A inspirující! Ta živá partie mohla být super, měla by se obnovit tradice a zinscenovat bitvu u Slavkova nebo atentát na Heydricha :D 

No to nic nemění na tom že samotný gambit je nekorektní, počítače se tomu naprosto vysmívají, ale je fakt, že už jsem to několikrát za bílé prohrál, většinou proto, že jsem byl tak rozčílen co to na mě hrají za blbosti a poté neschopen rozumně uvažovat.

+0 /-0 | 31.01.2015 22:10