Žilka v Online aréně stoprocentní

11.05.2013 06:30 | Online aréna ŠSČR

Sedmého května se hrála v Online aréně ŠSČR první mistrovská výzva. Devátý hráč českého žebříčku IM Štěpán Žilka (2525), člen mistrovského týmu 1. Novoborský ŠK, čelil soupeřům od 19 do 20 hodin. Porazil všechny.

Pro Štěpána Žilku to byla na svazovém herním serveru premiéra. Nejprve si v několika volných partiích vyzkoušel různá herní nastavení. Po optimálním vyladění se od 19 hodin pustil pod přezdívkou ata135 do hry. Hráčům se v okně „výzvy obdrženy“ objevila zvýrazněná mistrovská výzva. První soupeř přijal během vteřiny, poté se již tvořila fronta dalších zájemců, podle toho, v jakém pořadí Štěpánovu výzvu přijímali. Pro premiéru jsme zvolili raději kratší časový úsek; během jedné hodiny se toho ale samozřejmě tolik stihnout nedá. Žilka za tu dobu čelil osmi soupeřům, barvy se mu střídaly. V tempu pět minut proti pěti porazil všechny, ke cti oponentů je však třeba dodat, že šlo občas o líté boje. Nejvíc dal Štěpánovi zabrat kandidát mistra s přezdívkou Kilgore_Trout (2295). Černými zvolil nekompromisní variantu Královské indické a pustil se do ostrého útoku na královském křídle. Taktickou chybou však mistrovi dovolil „vysmeknout se“. „Byla to zajímavá zkušenost. Vím, že se zdaleka nedostalo na všechny zájemce, rád tedy podobnou výzvu v dohledné době zopakuji,“ slíbil Štěpán Žilka. A nebude jediným hráčem naší špičky, který pro českou šachovou veřejnost podobnou akci uskuteční.

Štěpán Žilka se v herně TJ Slovan Havířov seznamuje s prostředím Online arény ŠSČR. foto: Petr Beran

Žilkova mistrovská výzva v Online aréně byla spojena s jeho návštěvou Havířova. Přijel na pozvání oddílu TJ Slovan Havířov, který slaví deset let své existence. Žilka je nejsilnějším hráčem, který kdy překročil práh oddílové herny. Sehrál zde simultánku na dvanácti šachovnicích. Slovan klade důraz na práci s mládeží, což se projevilo i na skladbě soupeřů: šest dospělých a šest dětí. „Dnešní setkání s mezinárodním mistrem Žilkou je pro vás příležitost uvědomit si, do jakých výšin byste se i vy mohli pílí a prací někdy posunout,“ motivoval mládežníky předseda klubu Jiří Kála. Také simultánku zvládl Žilka bezchybně, byť trenér mládeže a kapitán místního druholigového týmu Jozef Valenčík měl mistra „na lopatě“. Jenže simultánkové zákony jsou neúprosné: soupeřů ubývá, mistr stojí nad šachovnicí stále častěji, znervózníte…