Zápas Robert Cvek x Petr Koutný

19.11.2022 06:00 | Zprávy

Když jsem se domlouvali na přátelském zápase na dvě vítězné partie, tak jsme se bavili o dvou partiích, ale skutečně? Vyhrává ten, kdo vyhraje dvě partie, remízy se nepočítají.

Video se spustí  v 19.11.2022 v 10:00 jako premiéra. Tímto Vás zveme na kuknutí. 
Jistě, byl jsem velký favorit, ale Petr není rozhodně slabý šachista a hlavně v ostrých pozicích, kde má útok, je velmi nebezpečný, protože taktiku vidí (stále) velmi dobře. Navíc čím je kratší tempo, tím více na jeviště vstupuje "random" výsledek.

-
. kolo -

První partie

Ukazuje pěkně, co to znamená, když znáte tzv. vzorové partie. Petr hrál ve slovanské systém s ...g6 a pak jeden moment nešikovně zahrál ...Jbd7, tedy stejnou chybu, jakou kdysi dávno, před sto lety, udělal Efim Bogoljubow. A trestal ho samotný Akiba Rubinstein. Pro mne pak bylo snadné správně rozmístit figury a zvolit plán do dané pozice, což byl útok na dámském křídle.
Černý nestál tak špatně, ale je těžké, obzvláště v krátkém tempu, nacházet obranu. A tak se i nakonec stalo. Černý zahrál střelcem na d6 a to hned ukončilo partii, bílé figury byly příliš aktivní a věž na d6, pak noční můrou černého. 


-
. kolo -

Druhá partie

Přišlo, jak jinak, 1.e4 zvolil jsem tedy 1...c5 a Petr, opět jak jinak, zahrál 2.Jf3. Co teď? Rozhodl jsem se pro urychleného draka (také ho přednáším na online zahájeních :-) ). Petr překvapil/nepřekvapil agresivní variantou, kde bílý obětuje pěšce. Nicméně toto znám. 


A pak najednou udělal "hrubku" a to velmi rychle. A pak přišlo to, co známe asi všichni. Začal jsem už pohřbívat soupeře, opravdu jsem si myslel, že je konec. Jenomže Petr ustoupil dámou a zahrál pak h3, s figurou méně, ale zase měl hrozby.

A co teď? Když jsem začal počítat varianty, tak mi to "moc nesedělo". A jak uvidíte v poznámce k partii, měl jsem vidět o tah dále. Neviděl jsem prostě ve variantě 18...g5! 19.Dh5 Dc5! 20.Ve2 Jf6 21.Dxh6 nyní klíčový tah 21...Df5! s dalším 22...Dg6 což všechno řeší a černý vyhraje. Ale lehce se to píše, těžko hledá, navíc musíte hledat všechno v obraně a času nebylo nazbyt.


A tak jsem raději vrátil figuru a přešel do koncovky, která je asi objektivně rovina, ale černý může pomýšlet více než na remízu. A Petr postupně, ačkoliv zahrál několik vynalézavých tahů, koncovku neudržel. Ono je pravda, že poté co mi rozehrály věže, je to už (určitě lidsky) velmi obtížná koncovka pro bílého. Kde černý má volného "a" pěšce, který prostě je příliš silný trumf. Technická fáze už byla maličkost.
Rozhodně druhá partie mi dala zabrat na 100% a byla to, myslím, velmi zajímavá a poučná bitva.

Robert Cvek

5x 2131x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Nemo6

Děkuji za výborné a poučné video. Chtěl bych se zeptat, zda bude k tomuto druhému zápasu zase i video od Petra Koutného? Ty oboustranné komentáře stejného zápasu byly minule skvělé.

+3 /-0 | 19.11.2022 18:27

honzales77

Myslím,že tady je vše krásně vysvětleno.Jinak by to bylo nejprve z pohledu slabšího hráče.

+1 /-0 | 19.11.2022 18:47

Nemo6

Ano, souhlasím, že anylýza RC je k pochopení dané hry dostatečná. O tom žádná. Jde o to, že slyšet třeba rozdílné hodnocení pozice a různé plány obou hráčů je také zajímavé. 

+2 /-0 | 19.11.2022 19:02

Petr Koutný

Ano, zítra bude video i slabšího hráče a vložím jej do článku...PK

+1 /-0 | 19.11.2022 21:41

sarmatam
....za tři hoďky kuknu na videjko ....jj.......
+0 /-0 | 19.11.2022 06:59