Tygr a drak

03.05.2011 14:43 | Zápasy kandidátů 2011

Je mrštný, rychlý a hlavně smrtelně nebezpečný. Jeho žhnoucí oči často přinášejí smrt. Jedinou ranou dokáže zabít a jediným stiskem rozdrtit mocné pletence kostí a svalů. Jeho čelist a mocné zuby dokážou rozpárat i ta nejpev...

Je mrštný, rychlý a hlavně smrtelně nebezpečný. Jeho žhnoucí oči často přinášejí smrt. Jedinou ranou dokáže zabít a jediným stiskem rozdrtit mocné pletence kostí a svalů. Jeho čelist a mocné zuby dokážou rozpárat i ta nejpevnější brnění.
Je bájný, mizí v oblacích, aby se znenadání vynořil a roznesl mezi nepřátele smrt a zkázu. Nebo dokáže nehybně vyčkávat dlouhou dobu, aby pak znenadání udeřil. Jeho rychlost, mrštnost a hlavně lstivost dokázaly udolat i největší reky své doby.

Tygr a drak. A když se utkají, kdo vyhraje?

Veselin Topalov

Měl jsem možnost Topalova i Kamského vidět na vlastní oči a přímo „v akci”. Topalov byl pro mě jako tygr. Jeho žhnoucí oči, ten pohled, jinak naprosto klidný. Mírně nahrbený, jakoby čekající na ten okamžik, kdy se vymrští a zasadí rozhodující úder. A jeho styl...to je přímo tygří útok. Bleskurychlý výpad a buď nic anebo vše. Když se někdo dostane do jeho mocných spárů, málokdo mu unikne. Soupeře nerdousí, ale jedinou ranou sráží k zemi.

Gata Kamsky

A Kamsky ... s jeho mírně zešikmělýma očima a jakoby nadpozemským klidem mi vždycky připadal jako bájný tvor, drak. Dokáže roztočit prudkou bouři a pak jediným ohnivým dechem spálit soupeřovu pozici na prach, ale stejně tak dokáže nehybně vyčkávat, a pak svoji oběť, zcela zmátoženou, rozdrtit. A taky dokáže být lstivý, soupeře vlákat na své území a tam ho vláčet od jedné útrapy k druhé. Jeho styl je pro mě záhadou, stejně jako nepochopím tajemství draka.

Nejdříve než se pokusím vyložit šance obou borců, podívejme se podrobně na jejich zápas v roce 2009, jelikož ten nám může mnoho otázek zodpovědět a pomoci při hodnocení šancí.

Zápas Kamsky-Topalov Sofia 2009

Topalov vyhrál nakonec 4,5 : 2,5 (zápas byl na osm partií, osmá se už nemusela hrát), ale jak sám řekl na tiskové konferenci po zápasu: „Nebylo to snadné, nikdy dříve jsem takový dlouhý zápas nevyhrál.” Kamsky k tomu dodal: „Dopustil jsem se několika vážných chyb, zatímco Veselin udělal chyb méně.” Topalov souhlasil: "Šachy jsou sport, když uděláte chybu, není to chyba vašeho soupeře, Gata propásl několik velmi dobrých šancí.” Kamsky uznal kvality svého soupeře: "Je to skvělý taktik a přišel s tahy, které mě neustále překvapovaly.” Kamsky i po prohraném zápase vyjádřil naději, že bude mít šanci se dostat k zápasu o mistra světa. Nyní ji bude mít. Pojďme se podívat trochu podrobněji na partie:

1. partie Topalov - Kamsky

Hrála se hlavní varianta grünfeldovy indické s 7.Sc4, která je dosud velmi aktuální a teorie od roku 2009 významně pokročila. Topalov vymyslel novinku v podobě 17.e5!? načež Kamsky našel silnou odpověď 17...Sd7! a získal dobrou pozici. Zde se projevila první trhlina v sebevědomí Kamského, když nezahrál silné 28...Kg8!, z čehož měl obavy i Topalov. Po 28...Vg8 vynutil Topalov remízu.

2. partie Kamsky - Topalov

Topalov trochu překvapil volbou zahájení, když na 1.e4 nezahrál c5, ale 1...e5!?. I když berlínskou obranu už používal delší dobu, ale na Kamského se zdálo lepší hrát něco ostřejšího. Topalov však přišel se starým tahem 4...Sc5!? a soupeře vykolejil. Znovu se ukázala špatná psychická příprava Kamského. Polokorektně obětoval pěšce, přičemž po 8.Dxe4 (místo 8.dxc5) Jg6 9.Dxe7+ mohl dosáhnout remízové pozice, což vzhledem k překvapení v zahájení nebyla špatná volba. Pak se už Kamsky vezl, evidentně ztratil nad partií kontrolu. 15.f4?! 19.Sxg6?! ale byl to Topalov, který zasadil smrtelnou ránu v podobě 21...Vc7!! a Kamský to jenom uspíšil tahem 22.c4?. Ještě mohl bojovat po 22.Jxc8, ale i tam by měl velké problémy, jak ukázaly pozdější analýzy. Navíc byl Kamsky ve velké časové tísni.

3. partie Topalov - Kamsky

Opět grünfeldova indická. Topalov volí 4.Db3!?, ale Kamsky je skvěle připraven, používá 7...a6!? a díky skvělé přípravě (se svým sekundantem Sutovským) bez problému remízuje.

4. partie Kamsky - Topalov

Kamsky se otřepal z náporu soupeře, hlavně mu pomohla (psychicky) pohodová remíza ve třetí partii a nádherně sehrál čtvrtou partii. Hrála se jedna z hlavních variant španělské a Kamsky přichází se zajímavým 12.Jg5!? a nadále hraje velmi dobře (asi i z přípravy). Všimněte si silného plánu v podobě 18.h4 s Jh2 a h5! s tlakem na královském křídle. A hlavně pak plné uznání zaslouží 26.b3!!, silná poziční oběť pečce, po které bílý definitivně přejímá otěže partie a soupeře postupně přehrává (Topalov pomáhá tahem 30...b4?). Kdyby to byl nynější formát, zápas by skončil 2:2.

5. partie Topalov - Kamsky

Topalov zjistil, že jeho soupeř je skvěle připraven na 1.d4, tak podává 1.e4. Kamsky však šokuje francouzskou obranou, kterou hraje poprvé v životě(!). Topalov hraje zahájení klidně na minivýhodu, kterou potvrdil tahem 19.Sd4 a od tohoto momentu se opět začíná Kamsky „hroutit”. Místo jasného 19...Df5 mění střelce a dává bílému tlak. Kamsky později připouští, že díky neznalosti podobných typů pozic (francouzskou hraje poprvé) nereaguje nejlépe. Kritická fáze partie je 35.Vc2, kdy bílý drží výhodu, ale ještě se nic tak strašného neděje. Jenomže Kamsky dělá hrubku, skoro bez přemýšlení hraje 35...Jb4??, aby pak s hrůzou zjistil, že po 37.Vxd4! se mu pozice rozpadá. Navíc ještě hraje 37...Df8? (malou šanci dávalo 37...Dxd4) a po 38.Vxd8! je pozice zcela beznadějná. Zoufalost Kamského potvrzuje ještě zbytečné hraní zcela beznadějné pozice až do pětapadesátého tahu.

6. partie Kamsky - Topalov

Topalov rozumně volí jiné zahájení než 1...e5 a sice 1...c6!?. Je velmi dobře připraven a přichází s novinkou 12...g6!?. Kamsky později nereaguje nejlépe 15.Dc1?! (lépe bylo 15.Vc1!) a černý získává velmi dobrou hru. Je to Kamsky kdo bojuje o život, ale nakonec partii uhájí a remízuje.

7. partie Topalov - Kamsky

Zde se krásně ukazuje typický agresivní styl Topalova. Může hrát na remízu a čekat na poslední partii, kde by mu černými stačila remíza, ale Topalov raději polokorektně obětuje pěšce (16.Vad1?!) a zuřivě útočí (19.c4!). Kamsky se však brání skvěle a dostáváme se ke kritickému okamžiku 25.Dd6. Nyní měl Kamsky hrát a ten tah i viděl(!) 25...Kf7!! a měl by výborné šance na výhru, ale nevěřil si...Topalov podobné věci dokáže skvěle vycítit (váhání, nerozhodnost, strach) a samozřejmě i přes časové problémy soupeře hraje vabank na výhru, když hraje „šílené” 28.Vec1?!?! místo jasného 28.Vxa3 s rovnou hrou. Kamsky se brání přesně, ale má minimum času, Topalov sází tahy skoro á tempo, velmi strhující a dramatická partie. Dostáváme se k 31.Db7 a nyní už Kamsky napětí nezvládl a hraje 31...Veb8? místo 31...b4! 32.d7 Veb8 a černí pěšci rozhodnou. Zde se vyplatila ultra agresivní taktika Topalovovi. A chyby chodí málokdy samotné, Kamsky chybuje i v následujícím tahu 32...Vc8? a po 33.Dxc4 už stojí na prohru. A Topalov partii vyhrává, Kamsky, ještě hodně otřesen z jejího průběhu, dlouho nemůže partii vzdát a tím i zápas, poslední 8má partie se hrát nemusí.

Takže jsme viděli, že se Kamsky dopouštěl těžkých hrubých chyb a šlo i cítit, že nebyl v psychické pohodě (silné časové tísně). Zatímco Topalov hrál „své šachy”. Velmi překvapuje, že Kamsky byl lépe připraven a zcela eliminoval soupeřovy bílé figury. Navíc Topalov chytře zariskoval (jistě vycítil, že soupeři se partie vymkla z rukou) a vyhrál tak celý zápas v sedmi partiích. Na druhou stranu nebylo vítězství zdaleka tak přesvědčivé, jak se zdálo a sám Topalov nebyl se svým výkonem spokojen.

Závěrem

Veselin Topalov: narozen 15. 3. 1975, elo fide: 2775, sedmý na elo listině
Gata Kamsky: narozen 2. 6. 1974, elo fide: 2732, osmnáctý na elo listině

Podle ELA bude favorit Topalov. Ovšem hraje se jenom na čtyři partie. Co v tak krátkém zápase rozhoduje? Určitě příprava na soupeře, ideální načasování formy a duševní rovnováha. Velká slabina Topalova je zároveň i jeho silnou stránkou: bojovnost. Dokázal vyhrát a vybojovat hodně moc výher, ale taky dokázal zcela žalostně prohrát díky své až fanatické snaze hrát na maximum. Tragický případ byla poslední partie zápasu Anand-Topalov boj o MS. Jistě všichni známe. Topalov měl bílé figury a dalo by se říci o něco lepší šance, ale kupodivu je to on, kdo nesmyslně chybuje a zcela zbytečně prohrává. Možná prostě neukočíroval svoje nervy a naprosto ztratil soudnost a tím i kontrolu nad partií.

Kamsky je pro mě záhadou. Dokáže hrát excelentně a porazit kohokoliv, ale pak zase vidíte, jak strašně prohraje. Zdá se mi, že jeho slabina je zahájení, ale jak jsme viděli, byl na předešlý zápas s Topalovem připraven skvěle. Rozhodně měl ze zahájení dobré pozice. Myslím si, že když Gata bude v maximální psychické pohodě a dokáže překonat obavy z hrozného soupeře, bude zápas zcela nejasný.

Ještě se objevily nějaké informace, že Topalov v poslední době není v dobré formě. Podle mě jsou liché. V Monaku nehrál nic moc, ale to je jenom taková sranda, žádný seriózní šach a myslím si, že nejenom Topalov, ale i celé Bulharsko si moc přejí, aby šachový trůn byl jejich.

Partie

Anketa

BlueBoard.cz
11x 1496x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat
04.05.2011 09:49 | Autor neznámý

noELO: Topalov hraje rapid spíš průměrně. Jde o to, že tuto disciplínu ani nijak zvlášť nevyhledává a neuznává. Třeba takový Kamsky se víckrát zúčastnil rapid turnaje v Mainzu, a jeho výsledky byly skvělé. Dokonce bych řekl, že ze všech osmi kandidátů umí právě Kamsky rapid nejvíce a bude si v něm rozhodně věřit.

04.05.2011 09:05 | Autor neznámý

Pořád mám v hlavě motiv partie Topalov - Kamsky (asi M-Tel 2006), kde Topa obětoval pika a kvalitu po tazích e5-e6 Sxe6, Vxe6 fxe6 a pak Gatu rozstřílel na královském křídle. Těším se však i na duel Aronjan - Griščuk, tam by také mohla být pěkná divočina.

04.05.2011 07:41 | Autor neznámý

Roberte píšete poutavě, dík.

Jen bych uvítal hlubší rozbor obou soupeřů a jejich šancí, snad se rozproudí zajímavá diskuse. Na rozdíl od exota si nemyslím, že by musel být Kamsky lepší v rapidech. Souhlasím, že předchozí zápas rozhodla Kamského psychika, zřejmě se na zápas připravil pouze šachově. Podruhé se stejně zaskočit nedá. Ale opět rozhodne psychika a hrubky ve velmi ostrých partiích. Robert to vystihl famózně: tenhle souboj bude rozhodně divácky nejatraktivnější - oba soupeři budou vymýšlet krkolominy :-)

Škoda, že se s výtězem potom neutká Ivančuk.

03.05.2011 22:17 | Autor neznámý

Je tak úplně jisté, že Topalov neumí rapid? Na Amberu měl 6 z 11, přitom obsazení bylo silnější než v kandidátském turnaji. A Kamskij není Ánand.

03.05.2011 19:41 | Autor neznámý

Nejvíce se těším na dvojici Kramnik - Radjabov.
Myslím si, že postoupí všichni favorité..

03.05.2011 18:20 | Autor neznámý

Tenhle ápas bude hlavně o Topalovovi, jestli bude riskovat zdravě nebo nezdravě. Kamský bude určitě teoreticky i psychologicky připraven, určitě se nedá vykolejit jako onehdá. Šance jsou velmi mírně ve prospěch Topalova.

03.05.2011 17:44 | Autor neznámý


Do teď mi byl zápas Topalova s Kamským celkem ukradený, ale na Tygra proti Drakovi se s chutí podívám.

03.05.2011 16:14 | Autor neznámý

Pan Cvek oplývá nejen šachovým talentem, ale má i literární nadání. Díky jeho poutavému poetickému stylu jsem si článek přečetl, i když mi je celkem jedno, jak zápas dopadne.

03.05.2011 15:33 | Autor neznámý

Velmi pěkný článek! Jeden z těch, co dokážou člověka natěšit. Díky.

03.05.2011 15:31 | Autor neznámý

 Mělo by to vypuknout ve čtvrtek úderem jedné. Podle mě snad jediná dvojice, ve které bude záležet hlavně na tom, jestli zápas po čtyřech partiích dospěje do zkráceného tempa. Jestli Kamsky vydrží až do rapidu, je Topa mrtvý muž. Tygr netygr. 

03.05.2011 15:24 | Autor neznámý

 Od kdy to jede? Bude živě? Topa to nebude mít snadné. Hodně remíz