Starý pán a ruka blesk

04.05.2011 14:43 | Zápasy kandidátů 2011

Kdo je tady nejstarší, kdo je tady nejstarší? Boris Gelfand se prokazuje ročníkem 1968, v první světové padesátce nemá sobě rovného. Mistr světa Anand je ovšem jen o rok mladší, kdyby to snad někdo chtěl považovat za jasnou poukáz...

Kdo je tady nejstarší, kdo je tady nejstarší? Boris Gelfand se prokazuje ročníkem 1968, v první světové padesátce nemá sobě rovného. Mistr světa Anand je ovšem jen o rok mladší, kdyby to snad někdo chtěl považovat za jasnou poukázku do pekla. Gelfand byl nejblíže titulu mistra světa v roce 1995, kdy ho ve finále turnaje kandidátů vyřadil Karpov. Momentálně mu patří 16. příčka světového žebříčku. Shakhriyar Mamedyarov je o celých 17 let mladší, v posledních dvou letech už se prodral do první světové desítky, v současnosti mu patří pozice 9. Špičkové turnaje sice zatím nevyhrává, ale vystupuje v nich stále úspěšněji. Skvěle si počíná především v soutěžích družstev, tento turnaj kandidátů je jeho první reálný pokus o individuální šachovou korunu.

Tento zápas asi bude pro bookmakery největším oříškem. Na jedné straně stojí ohromná zkušenost více než dvaceti let příslušnosti k absolutní světové špičce. Na druhé je dozrávající mládí, dá-li se tak věk 26 let nazvat, s elánem, rychlou rukou, a pocitem, že je na čase pokročit ve světovém šachu zase o krok výše. Šaka bude u nás mít asi mnohem více fanoušků, díky jeho návštěvám pardubického festivalu a nočním galapředstavením v blickách s půlminutou "proti všem" v legendární "Bažině".

Shakhriyar Mamedyarov

V naší tipovací anketě jsem vsadil na zkušenost, která zvláště v přímých zápase hrává významnou roli. A Gelfand by určitě také jednou rád byl první, ví, že na to už moc pokusů mít nebude. Bude se bít do posledního dechu. Šaka bude muset náročnou bitvu sladit se svým trošku bohémským založením, uvidíme, jestli na sebe dokáže být v kritických momentech dostatečně tvrdý. I když je Šaka velice rychlý, mívám občas pocit, že je rychlý až příliš. Ale lepší se každým rokem a odvaha velkého bojovníka mu určitě nechybí.

Kromě vůle bude jistě hrát v tomto zápase velkou roli příprava zahájení. Gelfand ji má zajisté vynikající, neuhýbá ze svých principiálních variant a je zvyklý čelit soupeřovým připraveným novinkám. Nejpravděpodobnějším terénem zápasu jsou zavřené hry, podle dosavadních repertoárových statistik obou hráčů dámská indická, bílé černé všechno jedno. Gelfand by se pravda mohl černými ukrýt i za slovanskou stěnu, ale to už se hrálo ve vzájemných partiích poměrně dost. Šaka zase rád staví střelce na g7 a pak "něco", ale i on to už na Gelfanda zkusil mockrát. Lepší obrázek si uděláte po přehrání dosavadních vzájemných partií z mé databáze.

Boris Gelfand

Reálné souboje této dvojice začínají v roce 2008, k dřívějším partiím Šaka přistupoval s opatrností učenlivého studenta. Poslední vzájemná partie z loňského Evropského klubového poháru přinesla Šakovi první výhru, to je pro jeho sebevědomí v zápase velice důležité. Tři předcházející porážky mu ovšem jistě potvrdily, že to s Gelfandem nebude nikdy jednoduché, zvláště černými figurami. A jejich poměrně pravidelná setkání na tradičním Moskevském bleskovém turnaji ukazují, že Gelfand na tom není ani v této disciplíně tak zle, jak by diváci pardubických blicek snad mohli očekávat - Šaka vede o pouhý jediný bod.

Kdybych měl kurzy nasazovat já, dal bych tak 60:40 na to, že Gelfand v jedné ze čtyř řádných partií asi bílými prorazí. A kdyby se mělo rozhodovat v prodloužení, nastavil bych tak 55:45 na to, že se prosadí Mamedyarov. Ale kurzy nejsou tak důležité. Určitě to bude zajímavý zápas a bude se na co dívat, suchopárná opatrnost nepatří k povaze ani jednoho z mých "svěřenců".

Partie

Anketa

BlueBoard.cz
2x 1392x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
05.05.2011 07:59 | Autor neznámý

Když už byl kromě Gelfanda zmíněn Anand, připomenul bych ještě Ivančuka, stejně starého a neméně kvalitního matadora.
Pokud jde o zápas Gelfand - Mamedyarov, jsem jednoznačně na straně Mamedyarova, u Gelfandových sušin se nudím.

04.05.2011 19:12 | Autor neznámý

Fandím Gelfandovi, ale věřím, že vyhraje Mamedyarov.