Souboj horkého favorita s náhradníkem?

02.05.2011 12:43 | Zápasy kandidátů 2011

Po odmítnutí Magnuse Carlsena byl povolán do zápasů kandidátů Alexander Griščuk. K tomu ho opravňovalo celkové třetí místo v seriálu Grand Prix. Bude to ale opravdu souboj Davida s Goliášem? O rok starší Levon Aronian patří posled...

Po odmítnutí Magnuse Carlsena byl povolán do zápasů kandidátů Alexander Griščuk. K tomu ho opravňovalo celkové třetí místo v seriálu Grand Prix. Bude to ale opravdu souboj Davida s Goliášem? O rok starší Levon Aronian patří poslední roky k absolutní světové špičce. Jako jeden z mála hráčů historie dokázal prolomit hranici 2800 Elo bodů. Je lídrem arménské reprezentace, která obhájila v Drážďanech olympijské zlato z Turína. Přestože se jim to na poslední olympiádě do třetice nepovedlo, dosáhl Levon alespoň nejlepšího individuálního výkonu na první šachovnici. Čeští fandové ho mohli vidět i na živo, kdy pomáhal své přítelkyni Arianne Caoili v nedávných zápasech Sněženek proti Machrům v Mariánských Lázních. Při jeho celkovém vítězství by měl velmi dobré šance i proti úřadujícímu mistrovi světa Anandovi, se kterým má velmi aktivní skóre v turnajových partiích.

Alexander Griščuk

To Alexander Griščuk v poslední době moc neválí. Svých asi největších úspěchů dosáhl před dvěma lety. Zvítězil v mistrovství Ruska a na superturnaji v Linares, kde bílými dokonce porazil i Aroniana. Hráči Novoborského klubu ho pravidelně vídají i s jeho manželkou Natálií Žukovovou při Evropském poháru. Je excelentní hráč bleskového šachu, dokonce mistr světa z roku 2006 v této disciplíně. Příznivci internetového šachu ho určitě znají jako hráče s absolutně nejvyšším dosaženým ratingem. Své šance v kratších partiích však bude moci využívat teprve, až dokáže zremizovat zápas seriózní. Tam jsou přeci jen jeho šance menší.

Levon Aronian

Oba hráči se utkali již v několika desítkách partií. Celkový stav v turnajových partiích je 6:3 pro Aroniana, při kratším tempu je skóre vyrovnané. Pozoruhodné je to, že při čtyřech prohrách Griščuk ještě nevyhrál turnajovou partii černými. A to bude asi velký problém. Většinou tento deficit doháněl bílými figurami, ale i v poslední vzájemné partii ve Wijku aan Zee také dominoval Aronian. Zajímavé je, že oba hráči jsou velkými příznivci Marshallova útoku ve Španělské hře. Můj předpoklad je ale ten, že všechny partie budou zahajovány dámským pěšcem a hlavní slovo proto dostanou varianty Slovanské a Poloslovanské obrany.

Podle celkové statistiky partií tedy můžeme i odhadovat šance v tomto zápase 60:40 ve prospěch favorizovaného Aroniana. Malinko vyšší jsou při klasickém šachu (tam tipuji 2,5:1,5 pro Aroniana), pokud dojde na tie-break, stoupají šance u Griščuka. Jaké kurzy dávají sázkovky nevím, předpokládám ale, že na vítězství Aroniana bude hodně málo.

Anketa

BlueBoard.cz
6x 1164x
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat
03.05.2011 18:58 | Autor neznámý

Aron ho roztrhne jak hada!

03.05.2011 11:33 | Autor neznámý

Jó jestli bude mít takovou kliku jako já, tak ho můžeme rovnou pasovat na mistra světa

03.05.2011 11:10 | Autor neznámý

Jestli bude mít takovou kliku jako ty včera, tak je všechno možné. :-)

03.05.2011 09:59 | Autor neznámý

No, tohle bude těžký mač, asi budu fandit Griščukovi, hraje takové rustikální šachy, ale proti Aronianovi to bude mít ku... chci říct velmi těžké.

03.05.2011 06:56 | Autor neznámý

souhlasím, v zápase půjde hlavně o to, kterou partii Levon vyhraje a zda něco nezkazí, pokud dojde na rapid, jsou šance téměř vyrovnané

02.05.2011 14:30 | Autor neznámý

Já bych jen podotkl, že Aronjan je rovněž excelentním hráčem bleskového šachu, dokonce mistr světa z loňského roku, což bych možná v článku také zmínil. A předtím byl i mistrem světa v rapidu. Tak nevím, komu bude zkrácené tempo víc vyhovovat.