Jobava porazil Wojtaszka

29.07.2012 05:43 | Zápas Wojtaszek vs. Jobava

Nabízí se hned několik důvodů, proč chápat duel GM Radoslava Wojtaszka (2717) s GM Baadurem Jobavou (2730) jako prestižní. 24. – 28. července se v polské Poznani utkali nejsilnější polský a nejsilnější gruzínský šachista. Zahrá...

Nabízí se hned několik důvodů, proč chápat duel GM Radoslava Wojtaszka (2717) s GM Baadurem Jobavou (2730) jako prestižní. 24. – 28. července se v polské Poznani utkali nejsilnější polský a nejsilnější gruzínský šachista. Zahráli si čtyři partie v klasickém šachu a čtyři partie v rapid šachu. Těžko říct, které tempo vnímali hráči jako prestižnější: Wojtaszek je mistrem Evropy v rapid šachu z roku 2008 a Jobava získal stejný titul v roce 2011, takže rychlejší tempo nebylo žádným doplňkem zápasu. Vzájemný duel byl okořeněn tím, že Jobava porazil Wojtaszka ve druhém kole Světového poháru v Chanty-Mansijsku 2011. Polák měl o motivaci postaráno také proto, že hrál ve svém domovském městě. Leč, jak naznačuje titulek, hráči 1. Novoborský ŠK se odveta nezdařila.

Hned v první partii skóroval Baadur Jobava bílými, porazil Wojtaszka v Sicilské. Další tři duely v klasickém šachu skončily smírně. Výsledek potvrdil Jobava i v rapidu a navýšil svůj náskok na 5:3. „Stejně jako v partiích v klasickém tempu hrál i v rapidu Radek hůře. Baadur hrál riskantněji, rychleji a sebejistě. Projevilo se, že je Radek po delší herní pauze, hra soupeře mu byla velmi nepříjemná,“ hodnotí zápas Wojtaszkův reprezentační kolega Mateusz Bartel.

Baadur Jobava a Radoslav Wojtaszek

Odkazy:

Stránky zápasu
0x 2014x Aleš Kubeczka
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat