Titul pro Slovan Bratislava

04.03.2013 03:43 | Slovenská extraliga 2012/2013

V Košicích, aktuálním evropském městě kultury, se odehrálo závěrečné trojkolo slovenské extraligy. Do něj s nejlepší výchozí pozicí vstupoval bratislavský Slovan, který si třemi výhrami mistrovský titul také zajistil. Během s...

V Košicích, aktuálním evropském městě kultury, se odehrálo závěrečné trojkolo slovenské extraligy. Do něj s nejlepší výchozí pozicí vstupoval bratislavský Slovan, který si třemi výhrami mistrovský titul také zajistil. Během své spanilé jízdy ztratil body pouze za remízu s celkově stříbrnou Dunajskou Stredou. Ani to však k titulu stačit nemuselo, protože Dunajská Streda zažila obdobně úspěšnou sezonu. Její jedinou další ztrátou byla těsná porážka v 8. kole s Liptovem. Právě ta nakonec rozhodla o 1. místě, protože skóre nasbírala Dunajská Streda lepší.

Slovan měl hned několik tahounů, když mezi TOP 6 hráčů podle získaných body se vešli velmistři Peter Michalík (2508, zisk 9/11), Igor Štohl (2518, 8,5/11), Lubomír Ftáčnik (2547, 8/11) a Ján Markoš (2581, 7,5/9), nejúspěšnějším hráčem se však stal dunajskostredský GM Zoltan Varga (2455, 9,5/11). Z českých hráčů přispěl svému družstvu Čadce nejvíce body Tadeáš Kriebel (2359, 6,5/9), jinak ale čeští hráči do letošního ročníku příliš nepromluvili – ani jeden český zástupce totiž nebyl na soupisce hned prvních čtyř družstev. Bohaté české zastoupení (Plát, Rojíček, Berezjuk či již zmiňovaný Kriebel) měla až celkově pátá Čadca. Co se posledního víkendu týká, byl nejúspěšnějším českým hráčem Jan Bernášek, který při svém premiérovém vystoupení ani 2,5 body nepomohl družstvu Modry k záchraně.

Kaňkou závěrečného soustředění je přístup nakonec devátého Trenčína, který do pátečního 9. kola vůbec nenastoupil, do sobotního pak postavil pouze čtyři náhradníky, v neděli si jen o jednoho polepšil. Pro družstvo, které si v jiných zápasech může dovolit angažovat hráče formátu Zbyňka Hráčka, to rozhodně není dobrá vizitka.

Partie

Odkazy

Slovenský šachový svaz
výsledky z chess-results.com
online přenos
20x 1405x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (20) Aktualizovat
08.03.2013 22:02 | Autor neznámý

04.03.2013 10:36:03 | Vojta Plát
Jinak bych dodal, proč se trojkolo konalo v Košicích a ne v Trenčíně...Trenčín nabídl velmi kvalitní ubytování na penzionu, oproti tomu Košice nabídly ubytování na kolejích cca o 1,5 euro levnějš a jelikož ve VV sedí samí "východnári" jak říkají na Slovensku, tak se rozhodlo, že se trojkolo bude konat tam, jelilož to máme všichni doma a to že 10 družstev to má i víc jak 300 km nás nezajímá :)) 

Nu pane mistr, bych předpokládal schopnost vlastního úsudku u hráče s titulem IM a číslem přes 2450, jó holt tohle je gól do vlastní branky...tenhle šprým je hoden tak kolem 1900 FIDE Elo. Bohužel ty koňské hamburgry už asi dělají svou černou práci...Nešlo mi to do kebule zum zum, proč všichni mluvěj vo njákých ovcích furt, zum zum, a už mi je to nad slunce jasný...

07.03.2013 12:54 | Autor neznámý

 Lubo: tvoj prispevok ma vcelku prekvapil. mal som pocit, ze plati vseobecna zasada, ze za jeden priestupok mozes byt pokutovany len raz, a teda 100e za porusenie SPD je neopravnena.

07.03.2013 12:38 | Autor neznámý

Dovoľte i jeden z TN :

Treba opraviť čísla. Nakoniec bola suma za najmizernejšie ubytovanie rovnaká – 12 €. Výhovorky sa nesluší ani uvádzať. Takže rovnaké ? Kďeže ! V KE nešla teplá voda, nekúrili a ubytovanie pod úroveň ako celok. Ak by sa mala situácia opakovať, z TN nepocestujeme viacerí ani o rok. Niektoré družstvá svojich hráčov na ponúkanej adrese ani neubytovali. I náš jeden hráč rezignoval na danú „ úroveň „  a ja poznajúc ponúkané ( z bridge turnajov ) som pravdaže necestoval. Téma je na viac než príspevok. Ak bude záujem poskytneme doplnenia.

K norme p.Černouška > nie TN mu to „ zazdili “.

 Iba že by bol spoza Uralu. Ak nie je, musel cestovať v piatok okolo Tr.Teplej, či Púchova.

Stačilo len aby  DCA družstvo odohralo schválené predohratie zápasu. Chceli si ale kopnúť a tak si kopli. I do vlastného hráča. Určite , tak ako v minulosti by sme zabezpečili na jednotku primeraného hráča. Konečne je to práve TN, kde bola v SVK Extralige splnená prvá GM norma ( Tomáš Oral ).

 

Zavedením záverečného trojkola sa dalo predpokladať, že pôjde o sviatok v šachovom hnutí na SVK. Na patričnej úrovni.

velckom@inmail.sk.

05.03.2013 16:09 | Autor neznámý

Plzenak, nebudem hodnotiť konkrétnu situáciu (to je v kompetencii riaditeľa extraligy a následne ŠTK, ale predpokladám, že nejaké pokuty padnú).

Vyjadrím sa len všeobecne podľa toho čo udáva Súťažný poriadok družstiev + rozpis súťaže + Sadzobník poplatkov a pokút

Jedna absencia kola vo všeobecnesti ešte je "v rámci mantinelov" (na preradenie na posledné miesto či preradenie o 2 súťaže nižšie by muselo ísť min. o 2 absenčky)

Pokuty, ktoré teoreticky prichádzajú do úvahy podľa sadzobníka (cez 500 €)

100 € za kontumácia družstva (pre posledné dvojkolo dvojnásobok)

dalších prípadných 100 € za  porušenie SPD/rozpisu podľa závažnosti (napr. za neregulárnosť súťaže)

+ pokuty za neobsadenie šachovníc (pre extraligu)

1x60 € (1 doska), 1x50 € (2 doska), 1x40 € (3 doska), 1x 30 € (4 doska), 2x25 (5 doska),

3x20 € (6 doska), 3x15 € (7 doska), 3x10 € (8 doska) = 365 €

05.03.2013 15:18 | Autor neznámý

Zajímavá debata, ale bude se něco dít v praxi? Tím myslím, jestli bude Trenčín nějak potrestán, nebo jestli se věšli do "mantinelů", a tedy jim to projde.

05.03.2013 08:43 | Autor neznámý

Lubo, souhlas s možným změkčením v ojedinělých případech a shoda.

Ostatně ty dvě situace, mnou popsané, nejsou vymyšlené, ale z praxe. Pak jen ověřit, aby nešlo o výmysl. Ale tým s nenalezenou hrací místností, sám se omlouval kopií jízdenek, možným svědectvím osmi hráčů konkurenčního klubu jedoucím týmž vlakem a případně možným dotazem u recepční hotelu, kde zoufale sháněli loňskou místnost. 

S tím spletením vlaků, jednou bylo na zápas tam, podruhé naštěstí ze zápasu. Ale má to zase vtipný dovětek. Po nasednutí po zápase v Ústí do vlaku, vozili sebou jednoho šachistu-slepce, a ten začal mít pochybnosti zda jsou ve správném vlaku. Ano, uklidnili ho v přesile sedmi vidoucích. A on nevěřil, "no mně se to nějak nezdá". Pak se rozjeli na opačnou stranu.

04.03.2013 20:52 | Autor neznámý

Dovetok pre Pavla čiže ten dovetok bol zavedený na "zmiernenie tvrdosti zákona" vo výnimočných poľutavaniahodných prípadoch

04.03.2013 20:49 | Autor neznámý

Pavel tak tu výnimku sme tam dali cca 3 roky dozadu pri novelizácii SPD, pretože stalo sa i v praxi pri vyšších ligách (1 či 2. liga), kde hrajú dvojzápas sobotu - nedeľu, že niekto mal vysokú maródku + ľudí služobne v práci i cez víkend (len včas a riadne nepožiadal o odklad pokiaľ vôbec bol možný) alebo že niekomu odobrali miestnosť (napr. zmena vlastníka či "divoká dražba) deň pred zápasom, kde im ostali komplet veci + na poslednú chvíľu už nevedeli zabezpečiť hraciu miestnosť - aj sa ospravedlnili, súperovi a rozhodcovi dali vedieť dopredu čo sa stali, tak pre tieto vis maior bola zavedená výnimkana rozdiel od klubov, ktoré ani neoznámia, že neprídu a vynechajú jedno, druhé kolo tzv. tiché vystúpenie alebo keď sa družstvo finačné rozpadne počas sezóny

04.03.2013 19:30 | Autor neznámý

Naprosto nezapomenutelná byla odpověď správce ubytovny Nitranským: "Tak vy nemáte na pokoji dveře... A nemohli byste se nějak uskromnit?"

04.03.2013 18:06 | Autor neznámý

Re Lubo Chess

Takže máte úplně téměř to samé.

S tou polovinou utkání a vyloučené na poslední místo tabulky máme také, akorát v jiném článku.

ČR: " o dvě soutěže níže"

SR: "O dvě soutěže. (bez "až") Ale dovětek pokud ve výjimečných případech řídící orgán nerozhodne o vyloučení jinak".

Je to třeba legislativní obrana, aby měl ŘO možnost přihmouřit oko ve výjmečných případech, kdy 2x tým prokazatelně vyjede, dvakrát nedojede, byť ne omluvitelnou vinou (např. sedne do vlaku na opačný směr plus další kolo kapitán odjede na dovolenou a pošle tým do loňské hrací místnosti soupeřů a hráči neprojeví snahu sehnat mobil na domácí a navrátí se bez hry). 

04.03.2013 14:58 | Autor neznámý

Pre Pavla Ch

v slovenskom Súťažnom poriadku družstiev čl. 7.4 platí takéto ustanovenie

 

7.1.Ak niektoré družstvo vystúpi alebo je vylúčené zo súťaže skôr, ako má odohrané polovicu stretnutí, jeho odohrané stretnutia sa anulujú. Ak malo odohrané aspoň polovicu stretnutí, prehráva zvyšné stretnutia kontumačne. Ak sa družstvo nedostaví počas súťaže dvakrát ku stretnutiu, bude vylúčené zo súťaže, pokiaľ riadiaci orgán súťaže z výnimočných dôvodov nerozhodne inak. Družstvo, ktoré vystúpilo alebo bolo vylúčené, sa bez ohľadu na počet získaných bodov zaradí na posledné miesto v tabuľke a zostúpi v majstrovských súťažiach o dva stupne nižšie.

04.03.2013 13:24 | Autor neznámý

Nene, Miki už je abstinent, připsal 19,2 bodů do ela! Mladí dravci jsou na Slovensku na vzestupu, mimochodem Juraj Druska po výhře nad Jožkou Strakou v 9.kole splnil normu mezinárodního mistra!

04.03.2013 13:17 | Autor neznámý

 Jestli Ty jsi nepopíjel s nejmenovaným slovenským velmistrem (kterému se mimochodem v soutěži letos celkem dařilo). Mě zaujaly výkony kolem 2350 Viktora Gažíka a Christophera Repky.  

04.03.2013 12:16 | Autor neznámý

 Dovolil bych si přidat jednu písničku od jisté slovenské kapely, myslím, že to celkem sedí

http://www.youtube.com/watch?v=lcjAUkaofPM

04.03.2013 11:15 | Autor neznámý

ad Kozarek

Není to v ČR  výmysl posledních let, ale naopak stále platné, opsané z "Československého" soutěžního řádu 70-80 let (možná i dříve), není důvod měnit, po souhlasu přepsáno do Soutěžního řádu ŠSČR:

5.3.5. Družstvo, které bude během soutěže více než jedenkrát kontumováno, bude kromě úhrady příslušné pokuty ze soutěže vyloučeno a přeřazeno dle míry zavinění až o dvě soutěže níže.

Je to logické, aby ani ti jistí sestupující se nemohli na závěr vykašlat a tím ovlivnit (nejen normy), ale i soutěž. Ale nejedná se jen o extraligu, ale i o krajské přebory. Prostě, aby ta hrozba nad nimi byla. Samozřejmě neošetří to, když klub čí družstvo chce skončit úplně, ale pro většinu případů hrozba účinná je. 

Samozřejmě, nevím jak na Slovensku, zda opsali také z bývalého našeho společného řádu či upravili jinak.

04.03.2013 10:37 | Autor neznámý

Neviem, ake su stanovy extraligy, ale zdravy rozum hovori, ze klub, ktory nie je schopny odohrat prakticky tretinu sutaze, by z nej mal byt nemilosrdne vyluceny.

04.03.2013 10:36 | Autor neznámý

 Jinak bych dodal, proč se trojkolo konalo v Košicích a ne v Trenčíně...Trenčín nabídl velmi kvalitní ubytování na penzionu, oproti tomu Košice nabídly ubytování na kolejích cca o 1,5 euro levnějš a jelikož ve VV sedí samí "východnári" jak říkají na Slovensku, tak se rozhodlo, že se trojkolo bude konat tam, jelilož to máme všichni doma a to že 10 družstev to má i víc jak 300 km nás nezajímá :))

04.03.2013 10:33 | Autor neznámý

 Ano, Trenčín prakticky zazdil šanci uhrát Lukášovi GM normu, naopak jak píše kipko, moje noční cestování vlakem přímo z rapidu Dobrovice bylo velmi účinné, jelikož tím pádem Marián Jurčík hrál bílými s Karolem Motúzem a ačkoliv to nevypadalo, tak Marián zkušeně zavěsil a získal zaslouženě první normu velmistra!

04.03.2013 08:52 | Autor neznámý

To naopak noční jízdou přes celou republiku a celé Slovensko se Vojta Plát zasloužil o první GM normu u čadčana IM Mariána Jurčíka!

04.03.2013 07:46 | Autor neznámý

Tím, že se Trenčín neobtěžoval nastoupit k 9. kolu, pravděpodobně zabil GM normu Lukáši Černouškovi.