První polovina za námi
25.10.2010 19:05 | Pearl Spring – Nanjing 2010V loňském ročníku v Nanjingu zvítězil Magnus Carlsen famózním výkonem 8/10, přičemž všichni komentátoři tento výkon brali jako stěží zopakovatelný. Rok se sešel s rokem a v polovině turnaje má Magnus nakročeno k podobnému výs...
4. kolo
Bacrot,E (2716) – Anand,V (2800) po 42.Se2
Jediným rezultátem sobotního kola byla partie Bacrot – Anand, kdy indický mistr světa nejprve korektně obětoval figuru za dostatečné množství pěšců, jenže k přiblížení se k výhře mu to nikterak nepomohlo. Naopak postupem času musel hrát stále přesněji, aby vůbec udržel remízu. To se mu nakonec nepovedlo, když se v klíčovém okamžiku zachyceném na diagramu tahem 42...g5? pohřbil veškeré patové motivy spočívající v protažení černého pěšce na h3, postavení krále na h4, což by při zablokovaných g pěšcích přineslo pat, v případě, že by bílý obětoval g-pěšce, pak mu zbývá špatný roh, nedovolující proměnu h-pěšce. Velice podrobně se tomuto momentu věnují na stránkách ChessBase.com. Další dvě partie skončily remízami, když domácí Wang Yue se proti evidentně z formy hrajícímu Topalovovi ani příliš nezapotil, v partii druhé naopak Gashimov zle dotíral na Carlsena, nicméně jak pravili již klasikové, na jednu slabinu se partie vyhrát nedá.
5. kolo
Wang Yue (2732) – Bacrot,E (2716) po 29...f6
Magnus Carlsen ukazuje v plné šíři svůj repertoár – zatímco v úvodní partii proti Bacrotovi zahrál skotskou, na Topalova si pro změnu věřil ve španělské, která k jeho hlavním zbraním patří místo dračí sicilské i opačnými barvami. Proti trápícímu se Topalovovi bylo bezpochyby dobrou volbou i brzké d3, kterým v podstatě ukončil Bulharovu důkladnou přípravu. Ačkoli úspěšnost černých v podobných variantách není až tak špatná, tak Topalov partii prohrál během pouhých 31 tahů.
Už úplní začátečníci se učí poučky typu: „Čím zahrozil můj soupeř posledním tahem“. I takováto jednoduchá úvaha by zřejmě pomohla, aby se Wang Yue vyhnul blamáži. Etienne Bacrot totiž tahem 29...f6 nachystal odchyt nešťastně umístěných lehkých figur bílého. Wang Yue zareagoval hrubou chybou 30.Kh2?? a po 30...e5 byl donucen k nekorektní oběti figury. Následné uplatnění zabralo Francouzovi pouze 13 tahů bez nutnosti vážnějšího zamyšlení.
Partie Anand – Gashimov naopak skončila, chtělo by se říci, až odpočinkovou remízou, kterou by snad šlo vysvětlit jen rozčarováním z předchozího kola, kdy oba hráči v průběhu partie jistě doufali ve větší bodový zisk.
Partie
Odkazy
Stránky turnajeOnline přenos (8:30)
Výsledky z Chess-results
no dneska meli cerny kliku nakonec, mohli odejit s prazdnou vsichni :)
Dnes Topa 1 Bacrot; Carlsen 1/2 Anand a Gašimov 0,5 Wang.
Jdu na kurnik pod nikem fran..... .
Takže Carlsen zničil výhodu +3,5 a má jen +0,27. Hmm, hmmm.
Takže Gašimov to nevyhraje má "falešného krále".
Tak teď je zase Carlsen vyhranej a Gašimov pouze přivyhranej.
Tak jsem byl také pro párky jako Bacrot. Moc se nezměnilo. Carlsen je pořád přivyhranej.Ale zato Wang zkazil, co se dalo a tu věžovku zdechne.
Carlsen se s tím dnes moc patlá, to je vyhraný, kdyby mně k tomu pustili, tak to Anandovi nandám sám.
Pokud vím, nedávno psali v TIME, že Bacrot rád uzeniny zásadně studený....
Bacrot šel na párek, aby mu nevystydl.
Bacrot je na odpis dnes po 34.... Ve2. [Rybka Aquarium (0:00:19)} {+2.67|d16} {White has a decisive advantage.
A Gašimov tu koncovku také ne nej.
Anand (+1,34) a Bacrot (+1,42) to trochu pokazili.
Topa mu to odpustil 20.Da3? chessOK.
Bacrot to trochu pokazil, po 19.... Jd3 je Rybka Aquarium (0:06:09)} {+1.05|d19} {White has the upper hand).
V 7. kole máme asi tak 20 tahů a všechno to spěje k 1/2.
Zdravím a díky za odpovědi,
přesto mi přijde neuvěřitelné množství variant v Ruy Lopéz defens, častokrát se dá dostat mimo teorii už v devátém, desátém tahu, viz Magnus C. proti Topalovovi V. J.R. Capablanca říkal, že španělská je prubířský kámen posiční hry.
No tak řekl bych, že Gashimov už se asi nemohl dívat na ten Topalovův sešup dolů a dnes ho myslím tak trochu ušetřil. Nebo že by to bylo nechtěně?
Gashimov - Topa 1/2
Pánové v Harrachově??Kdypak dodáte výsledky 4.kola??????
No odpověď je jednoduchá - prostě věkem moudří
To Zdeňka: Opět jen podle mého osobního názoru jsou varianty po 1.e4 daleko více forsírované. Třeba téměř ve všech otevřených sicilkách moc prostor pro lavírování není. A nakonec i ona zmiňovaná ruská téměř bez možnosti uhnutí taky není zrovna zákusek.
Řada špičkových hráčů má podle mě po 1.e4 připravené novinky v mnoha kritických pozicích, ale musí velice pečlivě zvažovat, kdy je vytáhnout. Vesměs je totiž při dnešním stavu technologií můžou použít s efektem překvapení jen jednou.
Proto se uvedení hráči často uchylují k 1.d4 (a zdá se mi, že v poslední době i k 1.c4). Šance získat tam podstatnou výhodu je sice nižší, ale za to se dá téměř vždy vytvořit pozice buď s minimální výhodou nebo rovná, která má ale v sobě určitý potenciál a hráči ji můžou "prostě hrát" na šachovnici, a ne lovit z hlavy. A je zde podstatně menší riziko naběhnout si na tvrdý hák než v řadě forsírů po 1.e4. Už takhle vůbec nechápu, co v té hlavě musí nosit za haldu variant...
Jinak Topalov je dnes na nejlepší cestě pokračovat v neuvěřitelné jízdě po tobogánu dolů. Jeho obrovskému propadu výkonnosti tedy moc nerozumím - viz http://chess.liverating.org/
Ani Topalov si nemůže dovolit takovouhle výstavbu za černé a bude za to potrestán :@ Bacrot trochu znejistěl Carlsena, přál bych mu, aby dnes vyhrál, ale Magnus se určitě zas nějak vyvlíkne.
Zdeňka: imho ze dvou důvodů: a) 1.e4 e5 má remízové tendence (ruská, berlín), b) sicilská svou pestrostí vyžaduje neustálou práci na doplňování teoretických znalostí, kdežto zavřené hry se dají hrát víc zkušeností a citem.
Dobrá otázka, sám bych odpověděl, ale rád si počkám na odpovědi fundovanějších...
Dobrý den. Nevíte, proč spousta velmistrů, kteří hráli dlouho 1.e4 skončí u 1.d4? Např. Anatolij Karpov a konkrétně dnes třeba Etienne Bacrot