ŠSM-64 mistrem Ruska

24.04.2011 11:43 | Mistrovství Ruska družstev 2011

O vítězi mistrovství Ruska družstev rozhodlo skóre. V posledním kole se na dálku přetahovaly dva neporažené týmy, ŠSM-64 a Tomsk-400. O bod a půl se raduje prvně jmenovaný tým, obhájce loňského triumfu. Na třetím místě skončilo...

O vítězi mistrovství Ruska družstev rozhodlo skóre. V posledním kole se na dálku přetahovaly dva neporažené týmy, ŠSM-64 a Tomsk-400. O bod a půl se raduje prvně jmenovaný tým, obhájce loňského triumfu. Na třetím místě skončilo družstvo SPbShF, ve kterém působili velmistři Sergej Movsesjan a Nikita Vitjugov. Raduje se družstvo, za které hráli Boris Gelfand (Šachrijaru Mamedjarovovi do květnového zápasu kandidátů strach nenahnal, uhrál jen čtyři remízy), Wang Hao, Anish Giri, Alexander Rjazancev, Vladimir Potkin a Boris Gračev. Oporou vítězného týmu však byli především Fabiano Caruana (na fotografii), který (na první až třetí šachovnici) získal 8/10, neprohrál a uhrál performanci 2852, a Jevgenij Najer, který pro změnu na poslední desce nasbíral 8,5/10, perfo 2801. Největším bodovým „donašečem“ však byl Igor Kurnosov z týmu Tomsku, který uhrál 8,5/9 a performanci 2893.

Před posledním kolem byla situace hodně dramatická: bylo celkem jasné, že Tomsk i ŠSM budou mít v případě předpokládaných výher stejně bodů a rozhodne skóre. Tomsk sice vyhlásil velikonoční „mrskut“ a porazil poslední Osdyjusšor Kemerovo 6:0, ŠSM však vyhrál na YSU Perspective 4,5:1,5, což mu bezpečně zajistilo první příčku. Třetí vzadu, tým SPbShF, si v posledním kole bronzovou medaili pojistil remízou 3:3 s Ekonomistem. Dařilo se Nikitu Vitjugovovi (7/9), Sergej Movsesjan si do své případné monografie výsledek 4,5/8 s největší pravděpodobností nezavede pod titulkem „životní turnaj“.

125ОСДЮСШОР Кемерово110011015.00

Také v ženském turnaji se radoval tým ŠSM. Vévodila mu Alexandra Kostenjuková, která na první šachovnici uhrála 6/7. Stejný výsledek, byť na druhé šachovnici, se v dresu stříbrného Giprorečtransu podařil Bathuyag Munguntuulové. Třetí tým ABC vedly velmistryně Antoaneta Stefanovová (3,5/5) a Kateryna Lahno (3,5/6).

Konečná tabulka: družstva žen