Trénujte s našimi reprezentantkami

21.10.2009 16:46 | Mistrovství Evropy družstev

Do zahájení Mistrovství Evropy družstev v Novém Sadu schází odsypat jen posledních pár kyblíčků písku. Dnes za kuropění naše výprava usedla do vlaku a blíží se pomalu ke svému cíli. Naše redakce již vyleštila klávesnice a obr...

Do zahájení Mistrovství Evropy družstev v Novém Sadu schází odsypat jen posledních pár kyblíčků písku. Dnes za kuropění naše výprava usedla do vlaku a blíží se pomalu ke svému cíli. Naše redakce již vyleštila klávesnice a obrousila kablíky pro tradiční rozsáhlé zpravodajství, kostry oslavných článků jsou připraveny předem. Zpravodajský otvírák se nyní vrací do září, kdy se konal tréninkový camp našeho reprezentačního družstva žen. Máte možnost s našimi šachistkami lehce potrénovat. Mužské části se budeme věnovat v zítřejším článku před úvodním kolem, kdy na Vás čeká předturnajový rozhovor s kapitánem Michalem Konopkou a trocha statistik.

Camp jsem opět pořádal ve svém pražském domácím doupěti, roztáhl se nám na celkem pět dnů, do kterých se podařilo skloubit závazky a povinnosti všech účastnic tak, aby si mohl užít alespoň podstatnou část tréninkové nápplně. Zúčastnily se Eva Kulovaná, Kateřina Němcová, Soňa Petrlová, Kateřina Čedíková a Kristýna Havlíková. Počítali jsme i s účastí Jany Jackové, ta ale krátce před campem dostala nabídku na účinkování v rumunské ligové soutěži družstev a to pochopitelně dostalo přednost. Camp zahajovala v předstihu Soňa tak, aby stihla účast na Tatranském pohru, paní učitelka Katyče zase spěchala s návratem, doma čekaly opravy nějakých písemek. Katyne zase musela plnit i nějaké domácí povinnosti, v rozvětvené rodině je svátek Václavů náročným dnem. Kompletní tým jsem měl pohromadě jen v sobotu, kdy nás navštívil i šéftrenér Michal Konopka, který děvčatům přidal několik rozhodovacích problémů ze své tréninkové kuchyně a trápil i svými oblíbenými studiemi. Pauzy mezi jednotlivými tréninkovými bloky jsme často vyplňovali vařením, mlsné jazýčky se myslím měly dobře, kuchařskou jedničky bych udělil Katyče, je vidět, že délka praxe je při vaření nejdůležitější. Doufám,že tento camp bude mít na výsledky našich reprezentantek na ME lepší dopad než podobný podzimní camp před loňskou olympiádou. I když jsem přesvědčen, že by takových campů mělo být během roku mnohem více, a v koncepci projektu by se mělo myslet i na širší domácí špičku. Šachový svaz tato akce stála jen 7000 Kč, v rozpočtových výdajích svazu jsou podobné částky vydávány i na mnohem zbytečnější projekty.

"Budeme dnes grilovat kotletky, nebo se dáme do francouzských brambor?" - přemýšejí Eva Kulovaná a Kateřina Čedíková

1. Taktika

Díky zářijovému střečkování mé počítačové techniky jsem horko těžko stihl týden před campem děvčata potěšit domácím úkolem. Nedělal jsem si velké iluze, kolik ze čtyř diagramů na propočet varianty ve svém pravidelném denním režimu děvčata stihnou, ale nepovolil jsem, a chybějící úlohy musely oplnit během akce. Podobných úloh bylo připraveno více, zrychlení v oblasti taktiky by mohlo zlepšit práci s časovou spotřebou, která je citlivým problémem většiny našich reprezentantek. Přikládám nejzajímavější diagram z této kolekce:

Černý na tahu

Postevení z partie Semcesen - Erdoglu, Olomouc 2009, vyřešil černý složitou nškolikastupňovou kombinací, která rozhodně řádně prověří vaše schopnosti. Správné řešení kombinace naleznete v naší rubrice Trenér v sekci propočet pod souborem "Propočet 05". Druhý příklad v tomto souboru je rovněž vybrán z našeho soustředění, je ovšem mnohem snadnější.


Došlo i na mé oblíbené rychlotesty z elementární taktiky, každý tréninkový den jsme začínali kombinační rozcvičkou v podobě řešení šesti diagramů na čas, výtah z těchto příkladů opět naleznete v naší trenérské rubrice taktiky jako Quick test 07.

2. Strategie

Na programu bylo několik příkladů, kterými jsem se pokoušel simulovat problematiku rozhodování o volbě dalšího plánu hry v přibližně vyrovnaných pozicích. Poskytnu dvě ukázky:

Jak má černý reagovat na výpad g3-g4?

Tento diagram je z partie Piscoppo - Vokáč, Pardubice Czech open 2009, ze svého komentáře této partie pro časopis Šachinfo 5/2009 vyjímám kritickou pasáž: V partii se stalo 14...g6!, pro bílého zcela překvapivý tah. "Typickou reakcí černého je kontra v centru 14...d5, mě se ale v propočtu nelíbilo 15.exd5 (Bílý po partii uváděl variantu 15.cxd5 exd5 16.exd5 Sa3 17.Je6!?, o to se hádat nebudu.) 15...exd5 16.Df3!? Je5 17.Dg3! s vazbou na nekrytou dámu, ono ušetřené Vc8 nemusí být jen ku prospěchu. Rybka se sice tváří po dalším 17...dxc4!? 18.Sxb7 Dxb7 19.Dxe5 Sa3 20.Dxe8+ Vxe8 21.Sxa3 tváří docela spokojeně, ale ten názor plně nesdílím. A je tu řada dalších variant, bílý počítal dost dlouho. Má podezřívavost se soustředila do nedostatečně pokrytého pole f5, kam jsem nechtěl bílého jezdce pouštět. Při tom hloubání jsem si nakonec uvědomil, ze postup bílého pěšce vlastně taková hrozba není, protoze pole f4 by se pak mohlo stát váznou slabinou! 15.h3?! Vtip je v tom, ze po 15.g5 Jh5 bílý moc tah 16.f4 ani nemá, černý má širokou škálu mozností od opatrného 16...Sf8 přes 16...e5 nebo 16...Jxf4 az po břitké 16...d5!?, něco z toho by dobré být mělo. Bílý své rozpaky zkoncentroval do nemastného krytí Pg4, coz ovšem ještě více oslabilo černá pole na královském křídle. Bílý si pak stězoval, ze mu chybělo tempo, to se po takovém tahu ani nemůze divit. 15...Vac8 16.f4 e5! Typická reakce, která brzdí bílé pěšce na královském křídle a otevírá dynamické moznosti v centru. Pole d5 černý zatím slušně kontroluje, sloupce e a c skýtají pro jeho figury řadu atraktivních mozností. 17.fxe5 dxe5! Bílý asi nemá s tímto schématem velké zkušenosti, byl opět překvapen, očekával jen dobrání jezdcem, coz je sice také dobré, ale černé figury uz mají vyšší ambice. A to nejen na diagonále g1-a7." Výhoda černého se rychle projevila po dalších nepřesnostech soupeře.


Černý na tahu, opět reakce na útok g4.

Dalším příkladem na podobné téma byla klasická partie Padevskij - Botvinnik z roku 1956. Odpověď černého na křídelní akci je priprava silneho "figuroveho" uderu v centru tahem 12...Vc8! Opatrné 12...Jd7 13.f5 (nebo 13.g5 Jc5 14.Dg4 Jaxb3 15.axb3 Jxe4 16.Jxe4 Sxe4 17.Jxe6) 13...Jc5 14.Vad1 přenechává bílému iniciativu. Dynamika pozice si žádá od černého aktivnější protiakci. 13.g5 Vxc3! Logické doplnění typicky sicilskou obětí kvality. 13...Jd7 14.Dg4 Jxb3 15.axb3 může být nebezpečný útok. 14.bxc3?! Jxe4Černý získal za kvalitu klasickou kompenzaci, která se od té doby vyskytla mnohokrát a černí často slaví úspěch, centrum a pěšec za kvalitu je zde velmi mnoho. Bílý se dále snažil o útok. 15.Dg4 Dc8! Bod e6 je nutno chránit. 16.Vf3 Jxb3 17.axb3 f5! Trochu paličatou snahu bílého o útok černý zlomí nástupem svých pěšců. 18.Dh4 [18.gxf6 Vxf6 s dalším 19..Vg6 -+] 18...e5! a iniciativa plně přešla na stranu černého, což záhy vyneslo i zisk celého bodu. Děvčata jsou ovšem zvídavá a všetečná, takže mne zaskočila šťouráním do pozice po lepším pokračování bílého 13.gxf6! Vxe3! 15.Dxe3 Sxf6 16.c3 Knížka, ze které jsem příklad čerpal, zde končila stručným "černý má také kompenzaci". Pochopitelný alibismus, partie tudy nešla a autor by musel k dalšímu vysvětlení kompenzace vynaložit vlastní analytickou práci. Musel jsem si tedy pomoci sám, a dost jsem se zapotil. Postupně jsme stornovali v analýze několik plánů černého jako nepřesvědčivé, bílý míval bezpečnou rovinu. Až po dost dlouhé analýze jsem se chytil s ideou 16...g6!? 17.Vf2 (17.f5 exf5 18.exf5 Ve8) 17...Dd7 s dalším trpělivým plánem prosadit postup f7-f5 a tím otevřít diagonálu h1-a8. Až volný prostor pro mocného bělopolného střelce byl uznán jako nebezpečný zdroj problémů pro bílého krále.

3. Technika střední hry

Technické problémy dnes většinou v partiích přicházejí ve chvílích, kdy už na rozmýšlení mnoho času nezbývá, navíc je to oblast relativně málo sledovaná v literatuře i v databázových výběrech, o to důležitější součástí tréninku ovšem jsou. Posloužím opět jedním příkladem ze své praxe z letošních Pardubic

Bílý na tahu - vyber plán

Zde je nutno pochopit, že přes vládu bílého nad sloupcem c a slabost Pd4 je výhoda bílého jen minumální vzhledem k výskytu různobarevných střelců a dalším výměnným tendencím černého. Bílý musí něco vymyslet, jinak záhy obranu neprorazí. Partie Vokáč - Koepke, Pardubice 2009 pokračovala 30.Sd1!, děvčata mě potěšila, návyk vylepšovat figury mají v krvi dobře a celkem rychle rozeznaly, že bílý střelec má hledat nové použití na diagonále h1-a8. Plán doplňuje záměr natáhnout pěšce na a7, poté posadit střelce na b7 a věží zaútočit na a7. Po dalším 30...Sf8 31.b5 Db4 32.Sf3 se černý dopustil chyby, když zbrkle pokračoval ve výměnách, měl zde umístit důležitý tah 32...b6!, který by bílému úkol dost zkomplikoval. Jeho odložení o tah po 32...Dxc4?! 33.Vxc4 b6?? se rychle ukázalo jako prohrávající chyba, nutností bylo 33...Sa3! 34.a5+/= s náročnou obranou. Přišlo totiž prosté 34.Vc8! a černý si s hrůzou uvědomil, že jeho střelec už se do hry nedostane, po 34...Kg7 35.Sc6 nemá jeho věž jiné pole než Ve7, čímž jsou černé figury zcela umrtveny a bílý král si partii v pohodě dohraje. Zkusit tedy zoufalý pokus 34...f6+- a bílý záhy triumfoval.

4. Koncovky

Takové téma patří do každého campu. Navíc se dívky náhodně prolákly v neznalosti některých elementárních faktů z oboru věžovek, měli jsme co dělat celé dopoledne. Dalš blok jsem věnoval střelcovým koncovkám, pro které jsem ve svém archivu vyhrabal pár zajímavých časopisových materiálů. Obě témata jsou spíš na samostatné články, snad někdy jindy. Došlo ale i na základní techniky matových vedení. Bavili jsme se jednak o koncovce 2 jezdci proti pěšci, která představuje poměrně náročné manévrování, druhý bloček byl věnován koncovce věž a střelec proti věži, která je v tvorbě našich reprezentačních výběrů dlouhodobě poměrně populární. Bavili jsme se samozřejmě hlavně o způsobu obrany takové koncovky, vám ale nabídnu především metodiku základního postupu výhry v této koncovce. Naleznete ji zanedlouho v právě připravované podrubrice našich Tréninků.

"Hlavně nezapomeňte na bramborovou polévku" - upozorňuje Kristýna Havlíková

5x 878x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
22.10.2009 14:51 | Autor neznámý

Jinak na zvládání času mám jednoduchou pomůcku - rozvrhnout si čas rovnoměrně (např. při současném tempu 1,5 hod/40 tahů + 30 sec/tah +30 min do konce si dám limit: 10 tahů = 1:10/20 tahů = 0:50/30 tahů = 0:30/40 tahů 0:10 a pokud mám vyšší spotřebu času, tak vím, že musím přidat )

P.S. S tím hraním na netu jsem to myslel jako trénink zvládání časovek, nikoliv jako trénink strategie a techniky hry.

22.10.2009 13:53 | Autor neznámý

Zdravíčko. Hraní proti počítači podle mne může vést ke zlepšení kombinačních schopností, ale na zlepšování techniky bych to nepoužíval. Ono je především potřeba zjistit a pochopit, proč byl vybrán právě tento tah a právě tento plán (případně jaký vlastně plán byl vybrán), na to ten počítač ovšem moc ochotně neodpovídá. Já bych řekl, že na zlepšování v technice je dobré vrátit se do dob předpočítačové klasiky a studovat partie hvězd tehdejší doby, pokud možno komentované, nejlépe jimi samými. A přemýšlet, proč volili právě taková řešení, co byste hráli na jejich místě sami, a analyzovat, jaké to bude mít následky. Od takového Karpova se můžete naučit velmi mnoho, jeho schopnost ždímat rovné pozice a uplatňovat výhodu je mimořádná. Nebo Botvinnik, jeho analýzy přerušených pozic jsou neobyčejně hluboké. A takových vzorů by se dalo nalézt mnoho. Výběr vhodných příkladů ovšem dá hodně práce, proto si rád pomáhám vlastní tvorbou, povedou se mi ovšem tak 2-3 příklady ročně. Mnohem víc je těch, kdy jsem postupoval špatně a až doma jsem nalezl lepší řešení.

22.10.2009 09:21 | Autor neznámý

Nejlépe je hrát na internetu bughouse, ten tě tak zocelí, že ti oproti tumu běžná časovka bude připadat jako brnkačka

21.10.2009 22:06 | Autor neznámý

re HH - Honzo,k poslední otázce- asi takhle,buď na to máš,nebo nemáš .

21.10.2009 20:15 | Autor neznámý

Myslím, že téma uplatňování převahy s omezeným časem je stěžejní. Od blicajících amatérů až po super GM se stává, že hráč soupeře přehraje, přejde do koncovky s materiální výhodou, ale taky se špatným časem, a pak to někde vypustí (neprohraje-li). Vlastně bych mohl vzít i uvedený příklad na propočet - spočítat to a získat vyhranou koncovku je jedna věc, ale pokud ten propočet sežral skoro všechen čas, stačí jedna chyba a celá práce je fuč.

Pokud si autor článku přečte tento komentář, rád bych se ho zeptal - jakým způsobem nejlépe technicku uplatňování převahy trénovat? Např. hraním tréninkových pozic s materiální výhodou proti počítači?