100.000 eur pro Alexandera Grischuka!

08.03.2009 16:59 | Linares 2009

Překvapení bylo dokonáno! Před turnajem by prvenství Alexandera Grischuka, hráče s druhým nejnižším ratingem, jistě tipoval málokdo. V konkurenci v čele s hvězdnými Anandem, Carlsenem nebo Ivanchukem však obstál na výbornou. Skvělo...

Překvapení bylo dokonáno! Před turnajem by prvenství Alexandera Grischuka, hráče s druhým nejnižším ratingem, jistě tipoval málokdo. V konkurenci v čele s hvězdnými Anandem, Carlsenem nebo Ivanchukem však obstál na výbornou. Skvělou úvodní polovinou se dostal dokonce na +3, a přestože v druhé půlce jednou prohrál, zůstal s bilancí +2 celkovým vítězem. Při stejné bodové bilanci s Vassily Ivanchukem totiž o jeho prvenství rozhodl vyšší počet výher. Grischuk postupně porazil Wang Yue, Radjabova a Aroniana, Ivanchuk si připsal výhru v obou partiích s Aronianem. V tomto ohledu je pak jistě zajímavé, že kdyby rozhodoval v uzavřených turnajích typický sonnenborn, stal by se vítězem právě Vassily Ivanchuk.

Takto vypadá totální zmar – Magnus Carlsen po zahrání 47.Kf3?? (Chessbase)

Co se samotných partií týká, byl pro mě turnaj spíše zklamáním. Samozřejmě se našlo několik skvostných, ovšem většina byla spíše nudnými. V plné nahotě se to projevilo např. v posledním kole, ze kterého Vám k přehrání nemohu doporučit partii žádnou. Důkazem budiž i skutečnost, že ChessBase, která obvykle nabízí 2 komentované partie z každého kola, tentokrát vsadila pouze na obrazovou reportáž. Za pozornost snad stojí jen to, že kromě Radjabova dokáže královskou indickou s úspěchem použít i Alexander Grischuk. Daleko zajímavější však bylo kolo předposlední, ve kterém se velmi důrazně bojovalo o celkové prvenství. Velice blízko výhře totiž byla celá vedoucí trojice. Rozhodly však na této úrovni jen málo vídané hrubé chyby. Nejprve Grischuk přehrál mistra světa Ananda, ale celou hezky vedenou partii dokázal zahodit jediným tahem:

Bílý stojí lépe a hrát na výhru může prakticky bez jakéhokoli rizika. To by ovšem nesmělo přijít toto fatální selhání: 32.Vd3?? Sg4 33.Dh6 Se2 doprovázené nabídkou remízy. Po nijak zvlášť složité kombinaci ztrácí bílý svou kvalitu více a tím i možnost rozhodnout o svém prvenství již kolo před koncem.

Obdobné selhání nabízí i Magnus Carlsen, jehož vynikající techniku jsme mohli v řadě pozic obdivovat. Jeho hlavní zbraň však tentokrát selhala:

Pouze jezdec roztrhané černé pěšce neprotlačí. Zvlášť když má Carlsen blízko krále. Černý Radjabov tak může jen čekat na chybu bílého a ta velice překvapivě přichází: 47.Kf3?? Po správném 47.Kf1 Jb5 48.Vb4 Jc3 49.Ke1+- bílý pohodlně vyhraje, protože černý rázem nemá k dispozici žádné vidličky. Teď si ale zkontrolujte podstatný rozdíl u varianty v partii: 47...Jb5 48.Vb4 Jc3 Nyní se král kvůli vidličkám nemůže přiblížit, po dobrání jednoho pěšce by pak díky skvělému postavení jezdce promazal ten druhý. 49.Vb7+ Kg8 50.Vb8+ Kh7 51.Ke3 b2 a bílý byl donucen opakovat tahy pomocí šachů na 7. a 8. řadě.

Z turnajových lídrů tak nakonec ve 13. kole uspěl jen jeden – Vassily Ivanchuk se druhou výhrou nad Aronianem bodově srovnal s vedoucím (a později vítězným) Grischukem.

Levon Aronian byl na turnaji zjevně z formy – určitě totiž už dlouho nepamatuje turnaj, ve kterém by odešel hned 4x poražen! Čtvrtý hřebíček do rakve přidal Aronianův linareský kat Vassily Ivanchuk. V zahájení se Armén dostal do nepříjemné pozice, kterou vyřešil obětí pěšce. Oslabením svého královského krytu pak „Čukymu“ dal ideální příležitost k efektní kombinaci: 24.Je4! De7 25.Jxf6+ Pro fanoušky určitě škoda, že „Čuky“ pokračoval ve svém plánu a prošel bez povšimnutí okolo drtivého zakončení 25.Jf5!! gxf5 26.Jxf6+ Kg7 (26...Dxf6 27.Sxe5+-) 27.Dxf5+- 25...Dxf6 26.De2 Vxc1 27.Vxc1 Dd6 28.De4 I zde mohl Ukrajinec vyhrát daleko dříve 28.f4 Jd7 29.Jc6+-. Pozice je však již tak dobrá, že cest k výhře vedlo hned několik.

Linares 2009 – jednotlivá kola

Kolo 1 - čtvrtek 19.2.
V. Anand - T. Radjabov1-0
L. Aronian - M. Carlsen½
L. Dominguez - A. Grischuk½
Wang Yue - V. Ivanchuk½
Kolo 2 - pátek 20.2.
T. Radjabov - V. Ivanchuk½
A. Grischuk - Wang Yue1-0
M. Carlsen - L. Dominguez½
V. Anand - L. Aronian0-1
Kolo 3 - sobota 21.2.
L. Aronian - T. Radjabov½
L. Dominguez - V. Anand½
Wang Yue - M. Carlsen½
V. Ivanchuk - A. Grischuk½
Kolo 4 - neděle 22.2.
T. Radjabov - A. Grischuk0-1
M. Carlsen - V. Ivanchuk½
V. Anand - Wang Yue1-0
L. Aronian - L. Dominguez1-0
Kolo 5 - úterý 24.2.
L. Dominguez - T. Radjabov½
Wang Yue - L. Aronian½
V. Ivanchuk - V. Anand½
A. Grischuk - M. Carlsen½
Kolo 6 - středa 25.2.
Wang Yue - T. Radjabov½
V. Ivanchuk - L. Dominguez½
A. Grischuk - L. Aronian1-0
M. Carlsen - V. Anand1-0
Kolo 7 - čtvrtek 26.2.
T. Radjabov - M. Carlsen½
V. Anand - A. Grischuk½
L. Aronian - V. Ivanchuk0-1
L. Dominguez - Wang Yue½
Kolo 8 - sobota 28.2.
T. Radjabov - V. Anand½
M. Carlsen - L. Aronian0-1
A. Grischuk - L. Dominguez½
V. Ivanchuk - Wang Yue½
Kolo 9 - neděle 1.3.
V. Ivanchuk - T. Radjabov½
Wang Yue - A. Grischuk½
L. Dominguez - M. Carlsen0-1
L. Aronian - V. Anand½
Kolo 10 - pondělí 2.3.
T. Radjabov - L. Aronian1-0
V. Anand - L. Dominguez½
M. Carlsen - Wang Yue0-1
A. Grischuk - V. Ivanchuk½
Kolo 11 - úterý 3.3.
A. Grischuk - T. Radjabov½
V. Ivanchuk - M. Carlsen½
Wang Yue - V. Anand½
L. Dominguez - L. Aronian½
Kolo 12 - čtvrtek 5.3.
T. Radjabov - L. Dominguez½
L. Aronian - Wang Yue½
V. Anand - V. Ivanchuk½
M. Carlsen - A. Grischuk1-0
Kolo 13 - pátek 6.3.
M. Carlsen - T. Radjabov½
A. Grischuk - V. Anand½
V. Ivanchuk - L. Aronian1-0
Wang Yue - L. Dominguez½
Kolo 14 - sobota 7.3.
T. Radjabov - Wang Yue½
L. Dominguez - V. Ivanchuk½
L. Aronian - A. Grischuk½
V. Anand - M. Carlsen½

Konečné pořadí

Pořadí Jméno a příjmení Počet bodů
1. Alexander Grischuk 8
2. Vassily Ivanchuk 8
3.. Magnus Carlsen 7,5
4. Viswanathan Anand 7
5. Teimour Radjabov 6,5
6. Wang Yue 6,5
7. Levon Aronjan 6,5
8. Leinier Dominguez 6

Partie

Odkazy

Oficiální stránky turnaje
Fotogalerie vítězů všech předchozích ročníků Linares
Historie všech předchozích ročníků superturnaje v Linares
Analýzy Chessbase
2x 1868x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
09.03.2009 10:52 | Autor neznámý

Řekl bych, že to je spíš výjimka, potvrzující pravidlo:Anand takto relativně neúspěšných turnajů mnoho nemá a právě Carlsen Višiho taky mockrát neporazil. Anand třeba ani nebude letos až tak zářit - čeká ho obhajoba titulu!

09.03.2009 10:33 | Autor neznámý

Myslím, že na Anandově výsledku a asi i výkonu se podepsala tragická chyba v druhém kole, kdy z vyhrané pozice proti Aronianovi udělal prohranou. Od porážky s Carlsenem v 6. kole pak už jen doremizoval. Na druhou stranu zasluhuje obdiv za to, jak trpělivě a vynalézavě bránil špatné pozice s Ivančukem a Griščukem. Topalovovi se bude těžko hledat, jak Višiho porazit. Pokud neudělá hrubku (a to se často nestává), pak se dá jedině vysušit a la Magnus, a na to asi Veselin nemá tu správnou trpělivost.