Žije, ale…

06.11.2012 15:23 | King´s tournament 2012

Končí? Nebo bude pokračovat? Kdy a v jakém obsazení? Spousta otázek se vznášela nad rumunským turnajem King´s tournament. Dosavadních pět ročníků nabídlo exkluzivní šachovou podívanou; loni obsadili stupně vítězů Magnus Carlsen,...

Končí? Nebo bude pokračovat? Kdy a v jakém obsazení? Spousta otázek se vznášela nad rumunským turnajem King´s tournament. Dosavadních pět ročníků nabídlo exkluzivní šachovou podívanou; loni obsadili stupně vítězů Magnus Carlsen, Sergej Karjakin a Hikaru Nakamura, předloni zase Magnus Carlsen, Tejmur Radžabov a Boris Gelfand. Letos se po velkých problémech, které byly zapříčiněny změnami v managementu hlavního sponzora, přece jen v náhradním termínu uskuteční ročník šestý. Turnaj 20. kategorie s průměrným ratingem 2747 startuje ve středu a potrvá rovný týden.

Veselin Topalov

Počet turnajových účastníků má sestupnou tendenci; první dva roky hrálo 11 hráčů, poté 6, nyní se utkají pouze čtyři soupeři. Vasilije Ivančuka (2763) a Liviu Dietera Nisipeana (2668), kteří v loňském turnaji obsadili poslední dvě příčky, doplní Fabiano Caruana (2786) a Veselin Topalov (2769). Pravděpodobně si v Bukurešti zahrají dvojkolově každý s každým. Lze to odvodit z počtu účastníků a délky turnaje. Oficiální stránky turnaje totiž k letošnímu ročníku zatím jiné údaje než jména účastníků nenabízejí. Návštěvníci si alespoň mohou prohlédnout fotky z uplynulých ročníků a podívat se na staré turnajové tabulky.