Anandovy staré časy

18.02.2013 15:06 | GRENKE Chess Classic Baden-Baden

Mistr světa Viswanathan Anand (2780) potěšil své fanoušky a stal se vítězem turnaje v Baden-Badenu. Škarohlídsky lze dodat: však už bylo také na čase. Od mistra světa šachový svět očekává mnohem výraznější turnajové úspěchy,...

Mistr světa Viswanathan Anand (2780) potěšil své fanoušky a stal se vítězem turnaje v Baden-Badenu. Škarohlídsky lze dodat: však už bylo také na čase. Od mistra světa šachový svět očekává mnohem výraznější turnajové úspěchy, než jaké předvádí indický velmistr. Vítězem klasického turnaje se stal téměř po pěti letech (naposledy Morelia/Linares 2008). V souvislosti s nedávným slušným výsledkem z Wijk aan Zee se tedy zdá, že by se Anandovi opět mohlo blýskat na lepší turnajové časy.

Arkadij Naiditsch

Nutno dodat, že Anandovi úkol výrazně ulehčil Fabiano Caruana (2757). Ital dvě kola před koncem vedl s jednobodovým náskokem, v devátém kole však podlehl do té doby nevýraznému Michaelu Adamsovi (2725), pro kterého to byla první a zároveň jediná výhra v turnaji. Viswanathan Anand porazil Daniela Fridmana (2667) a před posledním kolem se tak na Fabiana Caruanu bodově dotáhl. Anand navíc dokázal v závěrečném kole porazit Arkadije Naiditsche (2716), Caruana už bodovou odpověď nenašel. Sice dlouho trápil GM Daniela Fridmana (2667), dosáhl vyhrané pozice, nakonec však musel podepsat remízu.

Třetí místo připadlo domácímu Georgu Meierovi (2640), ten si však jednou jedinou výhrou o pochvalu za divácky atraktivní hru neřekl. Na rozdíl od svého krajana Arkadije Naiditsche (2716). Německá jednička hrála velmi nekompromisně, připsala si stejně jako Anand a Caruana tři výhry. Pět porážek však Naiditsche odsunulo na předposlední turnajovou příčku. Mimochodem, Meier zvítězil s kým jiným než právě s Naiditschem. Oplatil tak svému sokovi porážku ze 4. kola, za kterou dostal Naiditsch cenu za krásu.