Cesta ke Slovenskému titulu (I.)

04.07.2010 07:43 | Česko-Slovenská extraliga žien 2010

(pohled kapitána Roba, autentický pohled bez šachových strojů)Již před turnajem v Liptovském Mikuláši (turnaj o WIM) jsme se se Zuzkou dohodli, že budu přítomen v Martině při Československé extralize žen a budu dělat kapitána. Byl ...

Sedíme (všichni čtyři) na pokoji číslo 108 (pokoj Zsofie a Márie) a debatujeme o soupeři a dále pak o taktice zápasu. „Hlavně hrejte rychle,” apeluji na své svěřenkyně po té, co mi Zuzka prozradila, že všechny Komárenské amazonky mají sklony dlouho meditovat nad pozicí, aby pak od 15tého tahu hrály až do konce s půl minutou (důležitá poznámka: hrálo se tempem 1,30h + 30vteřin na tah do konce, což je pro přemýšlivé blbé tempo). „Když vám soupeřka nabídne remízu, tak se zeptejte kapitána, stejně tak když budete chtít nabídnout půlku a kdybych nebyl náhodou v sále, tak se podívejte na ostatní partie a rozhodněte se sami.” Je jasné, že celou dobu tam nebudu, jednak je to z kraje zbytečné a dále pak jsem si stáhnul hodně zajímavých filmů... Partie se přenášejí online, poslední hodinu jsem už přítomen celou dobu. Je mi jasné, že kdybych se celou dobu plížil kolem mých svěřenkyní „jako smrt”, moc jistoty bych jim nedodal. Dále si ještě něco ujasňujeme. Debatujeme, gestikulujeme, horečně přemýšlíme. Moudří budeme zítra.

Tým KŠC Komárno: (zleva) Zuzana Borošová, Robert Cvek, Zsofia Edes a Mária Dvoranová (zdroj: fotogalerie Česko-Slovenská extraliga žien 2010)

Příprava. Je už pozdě, takže jenom krátký pohled na soupeřky. Zítra máme vekou elovou převahu, takže je rozdrtíme na molekuly, atomy, škvarky, struny, body či co ještě je, dumám... Až zítra u partií zjišťuji, že ženské elo (malé) je opravdu jenom odhad + - + 300(!). Ty dvě pluska jsou tam záměrně. Můžete si to přečíst i tak, že to bude spíše + 300elo.

Den první

1. kolo

diagram č.1 - (Koloditsová - Dvoranová) Po 43.Vxf3 přišlo 43....Vxf3 44.Jxf3 Dxd2 a bílá se vzdala

Po krátkém úvodu se jde na to. Zuzka pojala zahájení velmi originálně a stojí dobře. Zsofie dostala soupeřku kde chtěla (vyšlo zahájení) a Mária má normální pozici. Všechno OK.
Pak už ne! Najednou holky strašně moc přemýšlejí a dělají nepřesnosti. Naopak soupeřky hrají neuvěřitelně dobře. Pozorně si je prohlížím a v hlavě dumám: „proboha jak to, že mají tak malé ela??? vždyť to hrají jako velmistryně”, neuvěřitelné! Zuzka (už se špatným časem a podezřelou pozicí) se mě ptá, zda může nabídnout remízu, okamžitě souhlasím. Je unavená, hodně unavená. Hrála náročný turnaj o WIM a ještě nedávno zdolávala asi 4000 stránkový val zkoušek na VŠ (nutno říci, že velmi úspěšně). Mária stojí velmi zle, musí se bránit a má špatný čas. Zsofie s králem na f1 a figurkami rozházenými po celé šachovnici jistotu nepřidá, trnu. Pak však Mária (po perfektní obraně) soupeřku přepočítává a získává věž (viz. diagram č.1). Zsofie mi ještě ničí zdraví, když odmítá přejít do nestejnobarevňáků, ale pak dává mat, uf. Vydřené vítězství. Je nad čím dumat. Po obědě svolávám poradu.

Takže „musíte hrát r y ch l e j i, jinak to nejde, pokud budete hrát skvěle, ale pomalu, tak stejně vás soupeřka ošidí, s půl minutou chyba přijde, jiné ovšem je, když máte obě půl minutu” krkolomně povídám a dále radím jak si ušetřit čas: „samozřejmé výměny a tahy dělejte okamžitě, můžete na soupeřovo braní sebrat figuru a až pak si zapsat tah.” Ušetří to tak 6 vteřin (obzvláště u lidí co malují či rýsují do partiáře) a za celou partii se může nahromadit docela dost důležitého času.

Postřehy z prvního kola:

Frýdek Místek jednoznačně poráží Budmerice! Monika Motyčáková s Reginou Pokornou ve velmi dobré pozici prohrává na čas, myslela si, že po 40tém tahu se přidává půl hodina(!) U Jičína stojí všichni svatí, respektive Oleg Spirin. Eva Kulovaná s čistou figurou méně vyhrává na čas s Barborou Kolomazníkovou, barbarské tempo tak má první oběti.

2. kolo

diagram č.2 - (Dvoranová - Milčová) 47.Sxe5 dxe5

Čeká nás velký favorit, Martin. Domácí tým je velmi silný a tipuji ho jako vítěze. Je nám jasné, že Zsofie na druhé desce s Julií Kochetkovou moc šancí mít nebude. Budou muset zabrat bílé figury. Po krátké přípravě a odpočinku se jde do boje. Zuzka zvolila zajímavé zahájení a soupeřku dostala tam kde chtěla, ale pak nereagovala nejlépe a Regina Pokorná získala skvělou kompenzaci za pěšce. Ani čas není dobrý. Zsofie je již po zahájení KO, bude muset velmi zapracovat na zahájení (ale Julie je jasně nad její síly, uvidíme jak to bude za rok). A třetí deska je naše naděje, Mária však dělá mysteriózní tah Vb1 a stojí o něco hůře ze zahájení, ale pozice je ještě velmi složitá. Zuzka drží pěšce a vzniká velmi dvojsečná pozice. Drama vrcholí, přichází však podezřelé 32.Jc5?! a soupeřka samozřejmě jezdce bere. Pozice se mi silně nelíbí, ale Zuzka s přehledem remízuje a tak se naše zraky upínají k šachovnici poslední. Tam se bojuje na půl minutě...Co napsat? Partii si přehrajte. Zhruba od 30tého tahu se bojuje na půl minutě. Drama vrcholí po 47.Je5 (viz. diagram č.2), kdy černá neopatrně jezdce sebrala a dala tak bílé volného pěšce a hlavně „d” sloupec pro věž. Mária díky manévru Vd1-d6-b6 získává figuru a vítězí. Zápas remízujeme. Krásná remízka.

Postřehy z druhého kola:

Favorité vyhráli kromě prvního stolu. Ukazuje se, že Frýdek Místek má velmi silný tým, elo je zde silně zdeformované.
Večer se dozvídáme los třetího kola. Hrajeme s Frýdkem Místkem...Jde se na přípravu. Hlavně se zaměřuji na Márii, zahájení je její největší slabina. Díváme se na jeden zajímavý systém na francouzskou s 3.Jd2. Se Zsofií si opakujeme její „brutal systém” na královskou indickou - útok čtyř (!) pěšců. Zuzka se rozhoduje hrát francouzskou.

pokračování příště...

Parite

Odkazy

Oficiální stránky
Kompletní výsledky
Historie ženské extraligy
(pohled kapitána Roba, autentický pohled bez šachových strojů)
Již před turnajem v Liptovském Mikuláši (turnaj o WIM) jsme se se Zuzkou dohodli, že budu přítomen v Martině při Československé extralize žen a budu dělat kapitána. Byl jsem jednak zvědav jaké to je kapitánovat a hlavně jsem chtěl pomoc holkám k co nejlepšímu výsledku.
Večer po příjezdu a ubytování, jsme měli první menší válečnou poradu, druhou pak po setkání hráček a kapitánů s organizátory. S organizátory jsme se dohodli na 15ti minutovou čekací dobu, dále pak na funkci kapitánů atd. Celá debata se nesla v příjemném duchu a hodně se vtipkovalo. Pak byl los. První kolo - Dunajská Streda.
0x 1713x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat