Přímo do jámy lvové

25.07.2009 05:00 | Bílá Věž 2009

Ve dnech 12. - 18. 7. proběhl v Moskvě mezinárodní turnaj čtyřčlenných družstev pod názvem Bílá Věž. Startovat mohly děti narozené v r. 1995 a mladší, podmínkou byla aspoň jedna dívka v týmu. Právo účasti měly ruské týmy, k...

Ve dnech 12. - 18. 7. proběhl v Moskvě mezinárodní turnaj čtyřčlenných družstev pod názvem Bílá Věž. Startovat mohly děti narozené v r. 1995 a mladší, podmínkou byla aspoň jedna dívka v týmu. Právo účasti měly ruské týmy, které prošly sítem kvalifikace a další pozvané zahraniční družstva. Startovalo celkem čtrnáct družstev z různých měst bývalého SSSR a bývalé Jugoslávie, ale třeba i tým z Maroka. Naši zem zastupovalo družstvo Frýdku-Místku ve složení Tomáš Pavelek (viz.foto), Jakub Szotkowski, Tomáš Chromík, Klára Zemková a Slovensko tým z Bratislavy v sestavě Mišo Jozéfek, Peter Michalko, Viktor Šebo a Slavomíra Galovičová.

Vítězem se stala Kazaň (Rusko) před Ivano Frankovskem ( Ukrajina ) a Bělehradem. České a slovenské družstvo se dělily ještě s jedním týmem o 7. - 9. místo. Výsledek to není nikterak oslňující, ale když uvážíme, že konkurence byla velmi silná, a že jsme měli děti prakticky o dva roky mladší (všichni členové frýdeckého družstva byli r. 1997), není to až tak špatné. Pěkným výkonem se předvedl zejména Tomáš Pavelek, který na první šachovnici uhrál 6,0 b. ze sedmi partií a získal tak cenu za individuální výsledek.

Tým BŠŠ Frýdek-Místek: zleva Jakub Szotkowski, Tomáš Chromík, Klára Zemková a Tomáš Pavelek s trenérem Standou Jasným (zdroj: BŠŠ)

Bratislavský tým: zleva Galovičivá Slavomíra, Michalko Peter, Jozéfek Michal, Šebo a trenér Sergej Berezjuk (zdroj: BŠŠ)

Pořadatelům jedině pochvala

Turnaj samotný byl výborně organizován, každý zápas měl svého rozhodčího a hlavním sudím byl Igor Botvinnik (příbuzný slavného mistra světa). Kromě toho se kolem neustále pohybovalo spoustu pořadatelů, připravených ihned vyplnit prakticky jakýkoliv požadavek. Hrálo se v obrovské hale volejbalového centra, nádherně vyzdobené k potřebám turnaje. Samozřejmostí byl přísun tekutin pro hráče, ale třeba také nepřetržitá přítomnost lékaře v průběhu turnaje. Ubytováni jsme byli ve velmi komfortním hotelu Olympiec. Celé to vlastně bylo součástí jakéhosi sportovně oddychového parku v městské čtvrti Odincovo. Při vyhlášení byly přítomny různé osobnosti jako např. Starosta města, Marocký nebo černohorský konzul a další. Ceny byly uděleny nejen za umístění družstev a výsledky na jednotlivých šachovnicích, ale i za nejhezčí partie, útoky na krále, koncovky. Na závěr byl pro děti připraven velký raut.

Samozřejmě byl pro nás nachystán bohatý doprovodný program spojený především z prohlídkou Moskvy a jejich zajímavostí. Pořadatelé měli vždy nachystané autobusy a průvodce. Viděli jsme večerní Moskvu, samozřejmě Rudé náměstí, pojezdili jsme trochu metrem, byli jsme i vevnitř v Kremlu a na dalších a dalších zajímavých místech. Počínaje vyzvednutím na nádraží a zpětným odvozem tamtéž vlastně nepřetržitý servis. A to vše v režii pořadatelů. Jejich rozpočet na tuto akci musel převýšit 1 000 000 Kč. Vůbec celkový přístup k šachu a mládeži je zde trochu jiný, než na jaký jsme u nás zvyklí. Rovněž také atmosféra, která v Moskvě panovala, vypadá trochu jinak, než se nám snaží ukazovat v médiích. Všude vládla naprostá pohoda, klídek a vesměs usměvaví a ochotní lidé. Každopádně pro rozvoj dětí a to nejen šachový to byla akce, kterou lze jen velmi obtížně srovnat s jinými.

Pohled do hrací místnosti. (zdroj: BŠŠ)

Odkazy

Beskydská šachová škola
Bílá Věž 2009 - fotogalerie
1x 2628x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
28.07.2009 13:28 | Autor neznámý

Pro všechny jistě super zážitek, v Rusku mají šachy jinou váhu, než u nás. Tomáš Pavelek skvělý individuální výsledek, stránky pořadatelů nepřehledné. Šel by doplnit souhrn výsledků (něco ve stylu chess-results) ?