Ve vedení Wang Hao

30.07.2012 06:43 | Biel 2012

Vynikající výkon prozatím předvádí čínská jednička Wang Hao (2739). Ve druhém kole sice prohrál s Magnusem Carlsenem, nicméně všechny ostatní soupeře v první polovině dvoukolového uzavřeného turnaje porazil, což v kombinaci s r...

Vynikající výkon prozatím předvádí čínská jednička Wang Hao (2739). Ve druhém kole sice prohrál s Magnusem Carlsenem, nicméně všechny ostatní soupeře v první polovině dvoukolového uzavřeného turnaje porazil, což v kombinaci s remízou z kola šestého znamená již 13 bodů (turnaj se boduje „fotbalově“ – tedy 3 body za výhru, 1 za remízu) a samostatné vedení. Na záda mu s 11 body dýchá Anish Giri (2696), čerstvý přeborník Nizozemí, který si výbornou formu z domácího šampionátu přivezl i do Švýcarska. S 10 body naopak zaostává Magnus Carlsen, avšak již dnes může být vše jinak, protože nás čeká pro vývoj turnaje klíčová partie Wang Hao – Carlsen.

Turnaj v Bielu však zpravodajské servery plnil nejen děním za šachovnicemi. Do třetího kola totiž kvůli blíže nespecifikovaným zdravotním problémům nemohl nastoupit Alexander Morozevich a po lékařském ošetření byl donucen z turnaje odstoupit. Pořadatelům se však povedl poměrně husarský kousek, když již na další kolo zajistili náhradu v podobě Victora Bologana (2732). Ostatně se sháněním náhradníků zde již zkušenosti mají, protože nedlouho před turnajem se jim povedlo zajistit účast Magnuse Carlsena jako náhradu za Leniera Domingueze. Příprava na takto kvalitní turnaj však bezesporu vyžaduje nějaký čas, a tak se ani nelze divit tomu, že Bologan má na svém kontě již 4 nuly. Nemusí mu tedy ani vadit, že jako náhradník odehraje pouze 8 kol – s tímto výkonem, kterým zdatně navazuje na ruského předchůdce, totiž ambice na jakékoliv umístění mít ani nemůže.

Účastníci ještě v původní sestavě (zleva): Hikaru Nakamura, Etienne Bacrot, Magnus Carlsen, Wang Hao, Anish Giri a Alexander Morozevich (© Stránky turnaje)

Kromě uzavřeného turnaje si zvláštní pozornost zaslouží i turnaj otevřený. Mezi 112 účastníky se totiž nachází hned 16 hráčů s ratingem 2600+, pro českého fanouška je však mnohem podstatnější, že nejvýše nasazeným je Sergej Movsesjan (2698). Ten v 6 odehraných kolech postupuje spolehlivě – bílými vyhrává, černými remizuje. V průběžném pořadí to znamená dělení 3. – 13. místo s minimální ztrátou na vedoucí dvojici Turov (2642) – Edouard (2646), avšak při jedenáctikolovém turnaji je na hodnocení ambic ještě příliš brzy.