Anand a Širov se utkají ve Španělsku

03.06.2011 06:43 | Anand vs. Širov

Indický mistr světa Viši Anand (na fotografii) pobývá ve španělském městě León často a rád, pravidelně se účastní místních turnajů. Poprvé zde uspěl již v roce 1996, od té doby se zde radoval z prvenství ještě šestkrát. Je...

Indický mistr světa Viši Anand (na fotografii) pobývá ve španělském městě León často a rád, pravidelně se účastní místních turnajů. Poprvé zde uspěl již v roce 1996, od té doby se zde radoval z prvenství ještě šestkrát. Jeho soupeř Alexej Širov zvítězil v Leónu právě o rok dříve, v roce 1995. Mimochodem v roce 1996 přijal španělské občanství. (A když už jsme u pohledu do šachové historie města León: v roce 2010 zde zvítězil...Boris Gelfand.) Právě dnes v Leónu začíná zápas, ve kterém změří Anand se Širovem síly na šest partií v aktivním šachu. Co si pod označením aktivní šach představit? Nejedná se o klasický rapid, ale o zrychlenou hru. Tempo je netradiční, 45 minut na partii + 30 s/tah. Širov sice nemá s Anandem bůhvíjaké skóre (ostatně kdo s mistrem světa ano), ale před pár dny prokázal na turnaji v polském Lublinu výbornou formu, zápas by tedy mohl přinést zajímavou podívanou.

Alexej Širov

Hraje se od 3. do 5. června, každý den jsou na programu dvě partie. V případě nerozhodného výsledku by bezprostředně po šesté partii přišel na řadu tie-break na dvě bleskové partie. Pokud by nerozhodly ani ony, hrál by se armageddon: bílý s pěti minutami proti černému, který bude mít minuty čtyři a stačí mu remizovat (organizátoři to na svém webu tvrdí obráceně, ale tomu se moc věřit nechce: černý má prý mít o minutu navíc a stačí mu remis). Partie se hrají bezprostředně po sobě, začátek je v 16:30.

Zápas bude jako již tradičně doprovázet bohatý program: Širovova simultánka, přednáška Miguela Illescase o zápase Garri Kasparova s Deep Blue, přednáška IM Sergie Estremera určená mladým talentům, promítání šachových filmů a turnaj mladých talentů.

Odkazy:

Stránky zápasu
On-line
9x 1199x Aleš Kubeczka
Fotogalerie
Komentáře (9) Aktualizovat
05.06.2011 20:38 | Autor neznámý

Anand ukázal, že nemá problém ani s netradičním tempem. Uhrál 4,5/6, když dvakrát nekompromisně potrestal odvahu/chybu (?) Širova.

03.06.2011 15:32 | Autor neznámý

 @Martin: nasel jsem tohle www.hbo.com/documentaries/bobby-fischer-against-the-world/index.html, je to v 9 vecer vychodniho casu, coz muze byt nejakych +6 hodin v cechach?

03.06.2011 12:47 | Autor neznámý

 Out of topics:

 Psalo se zde, že v pondělí bude na HBO onen dokument o Fischerovi. V programu HBO jsem nic nenalezl. Ví někdo něco správného?

03.06.2011 12:09 | Autor neznámý

 Očekávám mnohem živější a pro mě tím pádem zábavnější partie než při turnaji  kandidátů. Těším se, až se v pondělí vrátím a budu si zpětně přehrávat partie :-)

03.06.2011 12:05 | Autor neznámý

Re HH: Vždyť autor nepíše, že to je rapid. A to slůvko měly započítávat na rating... nic se nemusí, to je čistě na rozhodnutí pořadatele, jestli se partie budou nebo nebudou započítávat (samozřejmě pokud splňují podmínky pro vážný šach což asi v tomto případě nesplňují).

03.06.2011 11:46 | Autor neznámý

 @HH a Vasek: Hodina staci na ceske ELO, na FIDE jsou potreba dve hodiny. Konkretne smernice rika " For a game to be rated each player must have the following minimum periods in which to complete all the moves, assuming the game lasts 60 moves.
Where at least one of the players in the tournament has a rating 2200 or higher, each player must have a minimum of 120 minutes.
"

HH ma pravdu v tom, ze toto uz neni rapid, coz znamena, ze partie se musi hrat podle pravidel pro vazny sach. To ovsem v dusledku nic neznamena, protoze zapas dvou hracu splnuje podminky dostatecne supervize (viz priloha A pravidel) a musel by se hrat podle pravidel vazneho sachu tak jako tak. Snad pouze s vyjimkou zapisovani, ale to uz je detail, protoze partie budou stejne online. 

Cili z pohledu pravidel nebo ELO neznamena volba tempa vubec nic. 

 

 

03.06.2011 11:11 | Autor neznámý

Partie s přídavkem na tah se považuje za vážnou pokud základní hrací tempo +40*přídavek za tah dává víc než hodinu. To je v tomto případě pravda (1:05), proto by se partie měli normálně započítávat do ratingu.

03.06.2011 11:09 | Autor neznámý

No výsledek asi tipovat nelze, Alexej Širov se dle názvu jedné ze svých knih pohybuje mezi genialitou a propadlem dějin.

Favoritem je samozřejmě Ind.

03.06.2011 10:36 | Autor neznámý

Mám dojem, že 45 minut s půlminutovým přídavkem už není rapid. Přinejmenším výsledky partií, v nichž má hráč na 40 tahů (nebo 60, ale to je tady jedno) včetně přídavků aspoň hodinu, by se měly započítávat na normální rating. Pokud se mýlím, omlouvám se, opravte mě.