Souboj "boha taktiky" s " bohem koncovek"!

13.10.2008 10:10 | Anand vs Kramnik

Po dlouhých tahanicích o sjednocení bojů o šachový titul nejvyšší už asi většině fanouškům odkráčela trpělivost kamsi na šedesátépáté políčko a chuť se vrátit zpět do střehu budeme asi muset chvíli nacházet. Ale... lepš...

Po dlouhých tahanicích o sjednocení bojů o šachový titul nejvyšší už asi většině fanouškům odkráčela trpělivost kamsi na šedesátépáté políčko a chuť se vrátit zpět do střehu budeme asi muset chvíli nacházet. Ale... lepší časy opravdu přicházejí. Po dlouhém půstu přichází zápas, který začne vracet vše do starých dobrých kolejí!?
Šéf komentátorského týmu Artur Jusupov, který bude v Bonnu působit, se pokusil o prognózu zápasu, odhaluje a specifikuje herní styl a sílu obou protagonistů. Jeho netrpělivé očekávání odhalují hned úvodní slova: "Jako mnozí fanoušci věřím v napínavý duel." Zeptali jsme se i našich předních hráčů.

GM Jiří Štoček

V německém Bonnu začnou ubíhat minuty první partie v úterý 14.10. v 15:00 hodin."Opravdu se jedná o velký zápas roku, i když lesk zápasů o titul mistra světa ve 20.století, také jako zásadních principialních sporů, je již asi nenávratně pryč. Vzhledem ke krátkosti zápasu (zhruba jako zápas Lasker-Schlechter, který z udaného důvodu dříve mnozí považovali za ne zcela legitimní!) k tie-breaku rozhodně dojít může," uvádí Jiří Štoček.

"Jde o setkání kompletně odlišných typů hráčů, hráčské filozofie. "Taktiký bůh" Anand se cítí dobře v komplikacích, taktických zápletkách, naproti tomu Kramnik preferuje systematickou , strategickou hru, "bůh" je v koncovkách," ve zkratce Jusupov charakterizuje oba hráče. Jeho řečnická otázka: "Jsou odlišní jako oheň a voda?" je těžko zodpověditelná. V moderním šachu ale platí, že špičkoví hráči jsou víc a víc univerzální.

"Šachové síly soupeřů jsou zhruba vyrovnané, stejně jako předloni v zápase Kramnik-Topalov. Méně úspěšná poslední turnajová vystoupení obou aktérů se zčásti dají objasnit i "šetřením" připravených variant v zahájení. Nemyslím, že by se Anand z obavy před "ohnivzdorným" repertoárem Kramnika vzdal svého 1.e4 - v partiích s normální časovou kontrolou tak zahajuje téměř vždy. K úspěchu může stačit bílými klidně i "+1"," odhaduje průběh Jirka Štoček.

Zahájení může být opravdu alfou a omegou tohoto zápasu. Artur Jusupov přirovnává zahájení k servisu v tenisu. Připravenost může vést k rychlému zisku vítězství v určité partii. Na Anandův úvodní tah jsou však i další názory: "Odvážil bych se odhadnout, že GM Anand zkusí bílými vedle nějakých zajímavých plánu proti ruské obraně i 1.d4 a že rezultativních partií Kramnik - Anand bude více než Anand - Kramnik," tak trochu odhaluje svůj tip David Navara.

Před rokem si vychutnával uvítání na ECC v Turecku při velkolepém návratu z Mexika

Viši Anand

Rychle kalkuluje, útočný styl od přírody. Nikdy nepřehlédne svou taktickou výhodu. Má dobré poziční instinkty. V posledních letech se zlepšil v hodně částech hry, speciálně v defenzivě. Jeho síla je v zahájení, i černými vyhledává agresivní varianty. Anand našel nezbytnou vnitřní rovnováhu a je na vrcholu kariéry.Možná už při rapid zápase s Davidem Navarou v Praze vyhlížel Vladimír Kramnik v myšlenkách svého příštího soupeře

Vladimír Kramnik

Rozvinul svou hru v různých směrech, od vítězství nad Kasparovem v roce 2000 se koncentruje především na zahájení. Má unikátní poziční instinkt a excelentní techniku v koncovkách. Bílými vyhrává, černými hraje pragmaticky na remis.
Oceňující tabulka (max 10)

Viši Anand Vladimír Kramnik
Zahájeni: 9 10
Taktika: 10 8
Propočet variant: 10 9
Útok: 10 7
Obrana: 9 9
Poziční hra: 9 10
Strategie: 8 9
Koncovky: 8 10

A výsledek zápasu? "Nerozhodne jen šachové umění. Nezbytnou fyzičku, momentální formu musí doplnit zdravá motivace, zápasová strategie a sekundantský tým," uzavírá Artur Jusupov.

"Mírně bych favorizoval Kramnika. Zdá se mi, že je psychicky odolnější a rychleji se dokáže vyrovnat s lokálním neúspěchem. To může v takovém zápase nakonec sehrát klíčovou roli, bude-li se od začátku vyvíjet vyrovnaně," tipuje Jiří Štoček.
Je opravdu těžké hádat vývoj a celkový výsledek zápasu. Jako správný "tiper" však musíte hodit svá přání a sympatie za hlavu a nebát se věřit své intuici: "Jako věrný fanoušek Vladimíra Kramnika budu z výsledku zápasu "rozčarován", poněvadž vyhraje Anand a to hned v základní části. Zápasové zkušenosti a poslední výsledky sice hovoří ve prospěch Kramnika, nicméně jsem přesvědčen, že se Anand na svůj vrchol připravil pečlivě a odhodlaností převáží misky vah na svou stranu," trochu trpce vynáší svůj verdikt Viktor Láznička.

Tak, fanoušci šachu, už jste správně nažhaveni? Nezbává než zítra začít sledovat a doufat, že se nevyplní opravdu originální "tiperský kousek" Petra Veličky: "Bude to hodně vyrovnané, asi bude hodně remíz... Zkusím tipnout samé remízy a tie-break vyhraje Anand!"

Výběr z předchozích partií

Odkazy

World Championship 2008
Chessvibes.com - Preview by GM Artur Jussupow
12x 1387x
Fotogalerie
Komentáře (12) Aktualizovat
14.10.2008 18:50 | Autor neznámý

Tož hrál sem s obúma dvúma, su názoru, že vyhraje Anand.

14.10.2008 13:34 | Autor neznámý

Peklo zamrzlo! V poledních zprávách ČT byl asi minutový šot. Zírám!

14.10.2008 11:31 | Autor neznámý

Schválně jsem se díval na bwin.com a mírně favorizují Ananda, z těch kursů jsem odvodil, že nejpravděpodobnější výsledek je 2:1 při devíti remízách.

14.10.2008 11:27 | Autor neznámý

Skusim aj ja teda tipnut. Moj tip samozrejme Kramnik :) ale podla mna nebude ani jedna remiza :D:D:D

14.10.2008 10:49 | Autor neznámý

teke si tipnu :) podle mě Vyhraje Anand bude 10 remis a dve vyhraje jednu vyhru v prvni pulce a druhou v uplnem zaveru kdyz Kramnik neco prepne ve snaze vyrovnat

13.10.2008 19:37 | Autor neznámý

Věřím Anandovi a myslím že i vyhraje. Ale když všichni favorizují Kramnika no tak nevim no

13.10.2008 15:10 | Autor neznámý

Tipuju Kramnika. Jednou vyhraje a zbytek zremizuje. :-)

13.10.2008 13:38 | Autor neznámý

Tak to já osobně vidím jako jasného vítěze Višiho. Ale za odvetu Topalov - Kramník bych se nezlobil :)

13.10.2008 12:57 | Autor neznámý

Nemyslim, ze sa niekedy v buducnosti bude hrat na viac partii. Nezmyselnost neobmedzenych zapasov bola v praxi jasne ukazana (Capablanca-Alechin, Karpov-Korcnoj v Baguiu, Karpov-Kasparov 1984). Dlho sa hravalo na 24 partii, co je z dnesneho komercneho pohladu vela. Nie je mozne udrzat dostatocnu pozornost medii, partie casto koncili rychlymi remizami, aby si superi oddychli. No 12 partii je zasa malo, nemusi vyhrat lepsi. Optimalna dlzka zapasu v sucasnosti je podla mna 16 partii. Kedze vsak cenovy fond zapasov stagnuje alebo aj mierne klesa, nedivim sa pri dnesnej inflacii, ze zapasy su kratke. A semifinale to nie je, vitaz bude novy majster sveta, co sa neda tvrdit o vitazovi suboja Topalov-Kamsky, ak sa pravda uskutocni.

13.10.2008 12:50 | Autor neznámý

Bude to určitě zajímavé, ale nemyslím si, že je to boj dvou nejlepších hráčů světa. Jinak -dle mého názoru- mi Anand přijde jako stratég (než taktik), jenom jeho strategické záměry a plány jsou trochu jiné než třeba u Karpova. Přál bych vítězství Anandovi, ale myslím, že vyhraje Kramnik.

13.10.2008 12:42 | Autor neznámý

těším se na zápas, do budoucna bych taky navrhoval vrátit se ke starému systému. Dal bych třeba na šest výher.

13.10.2008 11:47 | Autor neznámý

Ano, 12 partií je málo, zejména když se při remíze hraje tiebreak ne-klasicky. Ale prakticky vzato je to jen semifinále, druhý finalista vzejde ze zápasu Kamskij-Topalov (tedy doufejme, že se uskuteční). Doufám, že po martýriu sjednocovacích zápasů se už bude hrát dál normálně, víc partií a při remíze titul zůstává obhájci. (Nejvíc by se mi líbilo hrát do N výher, imho by stačilo N=4, ale to nejspíš nemá šanci.)