Tři králové

25.03.2011 06:43 | Amber 2011

„Bylo to krásné a bylo toho dost,“ říká klasik. „Bylo to krásné a mělo by to pokračovat dál,“ volá autor článku a předpokládá, že s tímto pocitem není v šachovém světě sám. Leč sponzor turnaje, který letos slaví dvac...

Vladimir Kramnik

„Giri, Giri, Giri“. To není popěvek nějaké populární písničky, takhle vypadají poslední turnajové příčky: naslepo, v rapidu i celkově. Ale co chcete dělat, když jste 43. hráč světa a rvete se s frajery z první desítky? Co je u mladého Nizozemce pochopitelné, to musí vrtat hlavou bývalému šampiónovi. Vladimir Kramnik si jako ex-mistr světa asi nepředstavoval, že z dvanácti účastníků turnaje předstihne jen jediného. A když už jsme u bývalých mistrů světa, Veselin Topalov taky nebude nad děleným celkovým pátým místem nijak zvlášť jásat: rozhodně mu tento výkon nedává reálnou naději, že u předchozí charakteristiky bude někdy škrtnuto slůvko „bývalý“.

Hikaru Nakamura

Pokud si Američané po turnaji ve Wijk aan Zee mysleli, že Hikaru Nakamura bude novou šachovou kometou, budou muset ambice přehodnotit – jejich reprezentant v Monaku nevyšel z průměru. A jestli si občas pletete Gašimova s Griščukem, turnaj vám k rozlišení příliš nepomůže: žádný z nich ani nezazářil, ani nevyhořel. Vasilij Ivančuk se po nepovedeném začátku vyšplhal až pod stupně. A na nich stojí trojice +2800. Tentokrát se seřadila v pořadí Aronjan – Carlsen – Anand. A člověk nemusí mít zrovna netopýří sluch, aby si myslel, že se tito pánové nepotkávají na turnajových stupních vítězů naposledy.

Pořadí

Naslepo
1. Aronian
2. Anand 7
3. Gashimov 6
  Gelfand 6
  Grischuk 6
4. Karjakin
5. Carlsen 5
  Ivanchuk 5
  Nakamura 5
6. Topalov
7. Kramnik 4
8. Giri
Rapid
1. Carlsen
2. Aronian 7
3. Anand 6
  Ivanchuk 6
  Topalov 6
4. Nakamura
5. Grischuk 5
6. Gashimov
  Gelfand
  Karjakin
7. Kramnik 4
8. Giri
Celkově
1. Aronian 15½
2. Carlsen 14½
3. Anand 13
4. Grischuk 11
  Ivanchuk 11
5. Gashimov 10½
  Gelfand 10½
  Nakamura 10½
  Topalov 10½
6. Karjakin 10
7. Kramnik 8
8. Giri 7

Partie

„Bylo to krásné a bylo toho dost,“ říká klasik. „Bylo to krásné a mělo by to pokračovat dál,“ volá autor článku a předpokládá, že s tímto pocitem není v šachovém světě sám. Leč sponzor turnaje, který letos slaví dvacátý a ohlášený závěrečný ročník, míní jinak. Tak věřme, že když něco krásného končí, něco dalšího brzy začne... Ale pojďme od dojmů k faktům: ve dvacátém ročníku turnaje Amber zvítězil Levon Aronjan (na fotografii). O bod méně získal Magnus Carlsen, na třetím místě skončil se ztrátou dvou a půl bodu mistr světa Viši Anand. Naslepo byl s náskokem bodu a půl nejlepší Levon Aronjan, v rapid šachu zase dominoval s náskokem dvou a půl bodu Magnus Carlsen. Na stupních vítězů tedy stojí tři hráči, kteří svým ratingem přesahují hranici 2800...
6x 1000x Aleš Kubeczka
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat
26.03.2011 23:17 | Autor neznámý

Carlsen back!! Aroňan též dobrý.

26.03.2011 07:57 | Autor neznámý

Myslím, že hra naslepo je dost specifická, tak by se současná forma měla hodnotit spíše z rapidu, takže bych to s Topalovem neviděl až tak špatně. Určitě se  ale ukázalo, že Giri je svou kvalitou ještě někde jinde.

25.03.2011 09:52 | Autor neznámý

U Kramnika si nemyslím, že by ztrácel motivaci, naopak je v tomto roce nažhavený se dostat zpět na výsluní, ale je otázka, jestli má na to momentálně formu.

Spíš Topalov je nějaký vyhořelý, uvidíme jak v kandidátech.

Aronjan je favorit, jeho forma je vysoká a stálá, motivace optimální (ani málo ani moc, je prostě v klidu a bere to partii po partii).

25.03.2011 09:36 | Autor neznámý

sisoj: Naprostý souhlas.

25.03.2011 08:46 | Autor neznámý

 Topu to už nebaví

25.03.2011 07:14 | Autor neznámý

Výsledky turnaje můžou a nemusí ukázat připravenost jednotlivců na kandidátské matche. Ale asi můžou vlít hodně optimismu Aronjanovi. Zahrál velmi dobře naslepo, standardně rapidy, a ve Wijku byl také v popředí. Momentálně největší favorit na kandidáta MS.

Anánd má letos klid, vrchol pro něj je až za rok. A bude čekat, kdo se k němu probojuje. (Aronjan nebo někdo jiný)

Pro Kramnika to je další rána, Wijk nic moc, teď další propad, trochu mám pocit, že ho šachy vůbec nebaví, a nemá motivaci (i přesto je v první pětce). Maximálně uživit rodinku. Jinak si myslím, že šachově má na kohokoliv. Mezitím mu, ale ujel vlak s nejlepšími.

Topalov zahrál první turnaj od olympiády (pokud se nepletu) a také žádný div. Uvidíme co na to Kamský, který vyhořel v lednu v Moskvě.

Nakamura vyhrál Wijk, teď nezářil, ale to není důležité, ve čtvtfinále bude mít šanci na postup.

Carlsen a Ivančuk, škoda  že nehrají o titul, v kvalitě a zajímavosti by jistě přispěli velkým dílem. Ale jeden nechce, a druhého nechtějí... To je pak těžké.

Griščuk a Gašimov, rozeznat je snadné, oči a nos.... šachově ?

Giri? Škoda, že takové šance nedostávají naši, nevyčíslitelná škola do budoucnosti (Wijk, Amber)

Gelfand, že by druhý Korčnoj, silný a dlouhohrající hráč kdysi s aspiracemi na titul MS?