Tři králové

25.03.2011 06:43 | Amber 2011

„Bylo to krásné a bylo toho dost,“ říká klasik. „Bylo to krásné a mělo by to pokračovat dál,“ volá autor článku a předpokládá, že s tímto pocitem není v šachovém světě sám. Leč sponzor turnaje, který letos slaví dvac...

„Bylo to krásné a bylo toho dost,“ říká klasik. „Bylo to krásné a mělo by to pokračovat dál,“ volá autor článku a předpokládá, že s tímto pocitem není v šachovém světě sám. Leč sponzor turnaje, který letos slaví dvacátý a ohlášený závěrečný ročník, míní jinak. Tak věřme, že když něco krásného končí, něco dalšího brzy začne... Ale pojďme od dojmů k faktům: ve dvacátém ročníku turnaje Amber zvítězil Levon Aronjan (na fotografii). O bod méně získal Magnus Carlsen, na třetím místě skončil se ztrátou dvou a půl bodu mistr světa Viši Anand. Naslepo byl s náskokem bodu a půl nejlepší Levon Aronjan, v rapid šachu zase dominoval s náskokem dvou a půl bodu Magnus Carlsen. Na stupních vítězů tedy stojí tři hráči, kteří svým ratingem přesahují hranici 2800...

Vladimir Kramnik

„Giri, Giri, Giri“. To není popěvek nějaké populární písničky, takhle vypadají poslední turnajové příčky: naslepo, v rapidu i celkově. Ale co chcete dělat, když jste 43. hráč světa a rvete se s frajery z první desítky? Co je u mladého Nizozemce pochopitelné, to musí vrtat hlavou bývalému šampiónovi. Vladimir Kramnik si jako ex-mistr světa asi nepředstavoval, že z dvanácti účastníků turnaje předstihne jen jediného. A když už jsme u bývalých mistrů světa, Veselin Topalov taky nebude nad děleným celkovým pátým místem nijak zvlášť jásat: rozhodně mu tento výkon nedává reálnou naději, že u předchozí charakteristiky bude někdy škrtnuto slůvko „bývalý“.

Hikaru Nakamura

Pokud si Američané po turnaji ve Wijk aan Zee mysleli, že Hikaru Nakamura bude novou šachovou kometou, budou muset ambice přehodnotit – jejich reprezentant v Monaku nevyšel z průměru. A jestli si občas pletete Gašimova s Griščukem, turnaj vám k rozlišení příliš nepomůže: žádný z nich ani nezazářil, ani nevyhořel. Vasilij Ivančuk se po nepovedeném začátku vyšplhal až pod stupně. A na nich stojí trojice +2800. Tentokrát se seřadila v pořadí Aronjan – Carlsen – Anand. A člověk nemusí mít zrovna netopýří sluch, aby si myslel, že se tito pánové nepotkávají na turnajových stupních vítězů naposledy.

Pořadí

Naslepo
1. Aronian
2. Anand 7
3. Gashimov 6
  Gelfand 6
  Grischuk 6
4. Karjakin
5. Carlsen 5
  Ivanchuk 5
  Nakamura 5
6. Topalov
7. Kramnik 4
8. Giri
Rapid
1. Carlsen
2. Aronian 7
3. Anand 6
  Ivanchuk 6
  Topalov 6
4. Nakamura
5. Grischuk 5
6. Gashimov
  Gelfand
  Karjakin
7. Kramnik 4
8. Giri
Celkově
1. Aronian 15½
2. Carlsen 14½
3. Anand 13
4. Grischuk 11
  Ivanchuk 11
5. Gashimov 10½
  Gelfand 10½
  Nakamura 10½
  Topalov 10½
6. Karjakin 10
7. Kramnik 8
8. Giri 7

Partie

6x 1642x Aleš Kubeczka
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat
26.03.2011 23:17 | Autor neznámý

Carlsen back!! Aroňan též dobrý.

26.03.2011 07:57 | Autor neznámý

Myslím, že hra naslepo je dost specifická, tak by se současná forma měla hodnotit spíše z rapidu, takže bych to s Topalovem neviděl až tak špatně. Určitě se  ale ukázalo, že Giri je svou kvalitou ještě někde jinde.

25.03.2011 09:52 | Autor neznámý

U Kramnika si nemyslím, že by ztrácel motivaci, naopak je v tomto roce nažhavený se dostat zpět na výsluní, ale je otázka, jestli má na to momentálně formu.

Spíš Topalov je nějaký vyhořelý, uvidíme jak v kandidátech.

Aronjan je favorit, jeho forma je vysoká a stálá, motivace optimální (ani málo ani moc, je prostě v klidu a bere to partii po partii).

25.03.2011 09:36 | Autor neznámý

sisoj: Naprostý souhlas.

25.03.2011 08:46 | Autor neznámý

 Topu to už nebaví

25.03.2011 07:14 | Autor neznámý

Výsledky turnaje můžou a nemusí ukázat připravenost jednotlivců na kandidátské matche. Ale asi můžou vlít hodně optimismu Aronjanovi. Zahrál velmi dobře naslepo, standardně rapidy, a ve Wijku byl také v popředí. Momentálně největší favorit na kandidáta MS.

Anánd má letos klid, vrchol pro něj je až za rok. A bude čekat, kdo se k němu probojuje. (Aronjan nebo někdo jiný)

Pro Kramnika to je další rána, Wijk nic moc, teď další propad, trochu mám pocit, že ho šachy vůbec nebaví, a nemá motivaci (i přesto je v první pětce). Maximálně uživit rodinku. Jinak si myslím, že šachově má na kohokoliv. Mezitím mu, ale ujel vlak s nejlepšími.

Topalov zahrál první turnaj od olympiády (pokud se nepletu) a také žádný div. Uvidíme co na to Kamský, který vyhořel v lednu v Moskvě.

Nakamura vyhrál Wijk, teď nezářil, ale to není důležité, ve čtvtfinále bude mít šanci na postup.

Carlsen a Ivančuk, škoda  že nehrají o titul, v kvalitě a zajímavosti by jistě přispěli velkým dílem. Ale jeden nechce, a druhého nechtějí... To je pak těžké.

Griščuk a Gašimov, rozeznat je snadné, oči a nos.... šachově ?

Giri? Škoda, že takové šance nedostávají naši, nevyčíslitelná škola do budoucnosti (Wijk, Amber)

Gelfand, že by druhý Korčnoj, silný a dlouhohrající hráč kdysi s aspiracemi na titul MS?