Z Nového Boru

01.04.2014 12:00 | ostatní-články

V tomto nevážně míněném článku Vám předkládám svou píseň, zkomponovanou na oslavu extraligového vítězství. Při té příležitosti bych si taktéž dovolil o ní napsat pár vět.

Z Nového Boru (Novoborská)
Text a melodie: David Navara
Hudební doprovod a zpěv: Michal Mazný  

Refrén: Slavně zpívá velký sbor:
„Ať dál žije Nový Bor!“
(za každou druhou slokou)

1.
V té krajině opuštěné,
v oblasti Lužických hor,
leží město zaslíbené,
centrum šachu Nový Bor.

2.
Máme tady silný celek,
jak snad každý pochopí,
jen málokdo by se nelek'
teď jsme mistři Evropy.

3.

Někdo pije BORovičku,
pravý městský destilát,          
jiný chodí na rozcvičku
ráno, než jde šachy hrát.

4.
Bílý dneska ve francouzské
musel přijmout kvalitu,
dostal se do pasti ouzké,
nestačil na Nikitu.

5.

První desku brání David
při absenci Nikity,
letos nemůže moc slavit,
turnaj je proň' složitý.

6.
Rychle končí druhá deska,
je to zkrátka dvojtažka,
zvítězila také dneska
síla Radka Wojtaszka.

7.
Kolem soupeřova krále
visí vlajka mírová,
tak rozhodl nenadále
útok GM Širova.

8.
Viktor neudělá chybu,
velmi dobře hraje to.
potom si dá znovu rybu
v restauraci AJETO.

9.
Hari rád dá materiál,
získá útok typický,
po výhře se na seriál,
dívá náš hráč indický.

10.
Sasi hraje na praporku, 
nervy jako provazy.
Najde vtipnou výhovorku,
soupeře zas porazí.

11.
Mateusz nás motivuje,
obětuje pěšáka,
divák jenom obdivuje
hru známého Poláka.

12.
Také dneska Zbyněk Hráček
bílými má převahu
stupňuje ji bez vytáček
stojí líp tah od tahu.

13.
Výborně si vede Jáno,
náš filosof klubový,
vyhrává a je mu přáno,
jak jistě i Ľubo ví.

14.
Rovněž další šachovnice
do hry se dost obula
už má o dva pěšce více
náš velmistr Babula.

15.
Také jinde máme chvilku
opravdové pohody,
sólo pro Štěpána Žilku,
který si jde pro body.

16.
Na osmičce všechny bije
spolehlivý Robert Cvek,
známý mistr stategie,
techniky a koncovek.

17.
Náš expert na zahájení
Petr Hába zove se,
lepšího tu nad něj není
v klubu ani v okrese. 

18.
Kdyby se sestava hýbla,
hráči byli nezdraví,
máme Tadeáše Kriebla,
ten teď všechno napraví.

19.
Veľmajster si láme hlavu,    Když velmistr myslí hlavou
nemá čas ísť pre fľašu,           nemá čas jít pro flašu, 
tak požiada usmevavú           tak požádá usměvavou           
asistentku Natašu.                  asistentku Natašu.

20.
Celé družstvo řídí Bolek,
náš výborný kapitán,
váží si ho hráčů spolek,
je vždy vřele uvítán.

21.
Copak bude ještě dále?
Jak posílí Nový Bor?
Je možné, že členy stálé
doplní i mladý Nor!

22.
Potom v čele s mladým Norem,
vyhrajeme, se to ví,
dobudeme s Novým Borem
také Pohár světový!


PŘEHRÁTNámět se rodil postupně. Již po Evropském klubovém poháru jsem chtěl napsat oslavnou báseň zmiňující postupně přínos všech členů týmu, ale nějak mi chyběla inspirace a tehdejší verše nebyly příliš zdařilé. První výraznější pokrok jsem udělal před druhým extraligovým dvojkolem, kdy jsem vymyslel melodii a některé sloky. Ještě výrazněji jsem s textem pokročil před třetím extraligovým dvojkolem. S kolegy jsme si špatně domluvili čas srazu, takže jsem čekání v chladu strávil vymýšlením dalších slok. Říká se, že o hladu básníci píší lépe. Nevím, zda to je pravda, ale mne inspiroval spíše chlad. A samozřejmě nezvyklý nadbytek času. Báseň jsem prakticky dokončil během březnového mistrovství Evropy, ale drobné úpravy jsem prováděl prakticky až do jejího zveřejnění.

Navzdory ambicióznímu názvu je melodie primitivní, což odpovídá mému hudebnímu vzdělání. Kdybych ale v dětství pokračoval ve hře na zobcovou flétnu a více se věnoval hudbě, možná bych zase hrál hůře šachy. Kdysi dávno jsem se dokonce učil hrát na housle, ale zapomněl jsem téměř všechno kromě pravdivé příhody, která před lety tak pobavila diváky zábavného pořadu Všechnopárty.

Ukázalo se, že Extraliga je pro oslavnou píseň mnohem méně vhodná než Evropský klubový pohár, protože naše soupiska v domácí soutěži je mnohem delší a pokud chci každému hráči věnovat jednu sloku, bude píseň nesnesitelně dlouhá. Nakonec jsem zohlednil názor poučenějších a z dvaadvaceti slok jsem do nahrávky vybral pouze šestnáct. Přesto je píseň stále příliš dlouhá. Nejspíše budeme muset znovu vyhrát Evropský klubový pohár, abych dostal vhodnou příležitost tento nedostatek napravit.

Velký dík patří mému Michalu Maznému, programátorovi a mému kmotru v jedné osobě. Ten za pomoci svého programu Midigen vytvořil k mé melodii hudební doprovod a píseň nazpíval. Sám bych nahrávku vytvořit nedokázal. Taktéž děkuji GM Jánu Markošovi za opravu chyb ve slovenské sloce.

44x 9237x David Navara
Fotogalerie
Komentáře (44) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Tomáš

Souhlasím s Otou! Ve všem! Úspěch Déčka by měl být též zvěčněn zhudebněním. Rovněž výsledek Céčka by si zasloužil útěšná slova, když hudební doprovod již máme k dispozici. Věřím, že David po tomto tvůrčím úspěchu nespočine na vavřínech a v rámci sebezdokonalení se vzepne k tematicky odlehlejším, náročnějším a obsahově vážnějším tématům. Pochod padlých revolucionářů je prubířským kamenem, který prověří Mistra pera. Opatřit soucitným textem novoborskou tragédii a přitom nikoho neurazit je opravdová výzva odvážnému plavci mezi Scyllou a Charybdou.

+0 /-0 | 03.04.2014 17:52

Ota Válek

Skvělá píseň! Mrzí mne však, Davide, že jste nevěnoval alespoň jednu sloku heroickým výkonům Novoborského déčka, jež se v našlapaném poli šesti účastníků umístilo v Krajské soutěži na famózním třetím místě!!! Vím, zlato to není, ale bronzová medaile přece také není k zahození:)  

+0 /-0 | 02.04.2014 14:41

Vojta Plát

Asi jsem udělal dobře, že jsem si to jenom přečetl, psaná forma se mi líbí a tu zvukovou stopu nezapnu, jen proto, že jsem si přečetl komentáře..opravdu, když se člověk podívá jen na tu psanou formu, tak je to taková hezká básnička o svým klubu, David je na toto profík :-)

+0 /-0 | 02.04.2014 14:35

Zmestabileho

Ad chess: Přesně tak! Měli by to novoboráci zpívat všichni sborově, nejlépe před začátkem každého extraligového kola. Dobře vám tak! A zpívat za střízliva! (po deseti pivech je každý hrdina, a troufne si odzpívat i tohleto).

+0 /-0 | 02.04.2014 12:24

Inconnu

Pěkně mi to vkládání komnetářů blbne. Ale konec dobrý, všechno dobré.

+0 /-0 | 02.04.2014 10:55

Inconnu
Mě z toho plyne, že tento konkrétní výtvor na NSS patří - je o šachu, stvořil jej šachista, týká se Novoborského týmu (asi je tam i populární, že by týmová hymna? - zas mi to nabízí jen tři smajlíky. Který šachový klub má svou píseň?) Nevidím důvod, proč by něco takového nemohl spáchat třeba kandidát Nobelovy ceny za literaturu, ale určitě ji nedostane za tohle. Zpětně si vzpomínám, že jakákoliv častuška, kterou jsem kdy slyšel (nedej bože dokonce spoluvytvářel), byla objektivně vzato úplně blbá. To však nikdy nebránilo interpretům ji z gustem reprodukovat. Když se zamyslíte nad většinou "umělecké "produkce předkládané masmédii, tak to taky žádná sláva není. A to dělají profíci, kteří za to berou (slušné) peníze
+0 /-0 | 02.04.2014 10:54

Inconnu
U nás se tomu říkalo "častuška" (z ruštiny) - tedy literární útvar (typicky zhudebněné verše) na aktuální téma (třeba lyžák nebo chmelová brigáda). Účel je jasný - pobavit, utužit kolektiv, často humornou formou zavzpomínat na společně prožité "památné" okamžiky. Dílo tedy oslovuje především přímé účastníky, ostatní neznají celý kontext. Je žádoucí, aby byla struktura textu jednoduchá a doprovod notoricky známý - aby jej mohli "békat" všichni, nejlépe na první pokus. Tedy jakákoliv umělecká hodnota je zde spíše omylem/mimochodem. (pokus o definici z hlavy - takže jistě nepřesný)
+0 /-0 | 02.04.2014 10:53

Tobi

to ZMB: právě tudy cesta vede právě! K trochu veselému, dovádivému a radostnému smýšlení. Taky byste to mohl zkusit, aspoň někdy. Nebyl by z Vás tak smutný muž a morous.

Navíc, pokud jste si nevšiml, píseň oslavuje šachovou snahu, výkony a práci šachistů, kteří si to rozhodně zaslouží, kteří to dotáhli hodně vysoko. Sice chápu, že Vám to může být zcela proti mysli, někoho pochválit, natož složit pochvalnou písničku, ale aspoň ostatní byste mohl v radosti nechat, když sám si chcete zabřednout v tom Vašem smutném světě věčné nespokojenosti. Opravdu nechápu, že nedáte ostatním pokoj!

+0 /-0 | 02.04.2014 10:24

Inconnu

já ten komentář prostě nevložím:-(

+0 /-0 | 02.04.2014 09:17

Pavel Ch

Já si se svým hudebním hluchem absolutně netroufnu komentovat.

Jen bych si dovolil porovnat. Co jsem slyšel od učitelů a co jsem viděl ukázky na inetu veršů a to prosím z učebnic školáků (slabikáře, čítanky), tak to fakt byla katatrofa (kráva - lopata atp.).

Tak jestli by ještě naše slavné školství nebylo alespoň za amatéra - nadšence textaře Davida rádo.

+0 /-0 | 02.04.2014 09:14

Zmestabileho

K tomuhle nepotřebujeme ani Matouška, tohle je fakt hrozný mazec... Kéž by někdo blízký Davidovi řekl, že tudy cesta nevede.

+0 /-0 | 02.04.2014 08:41

ELOminator

Prosimvás nechte toho, nebo ještě přivoláte nějaké neštěstí, např. Matouška devil

+0 /-0 | 02.04.2014 08:38

EmilV

Tak ještě z jiného soudku. Asi to málokdo přečetl/poslechl celé, protože jinak by můj dotaz musel už dávno padnout. Verš Nový Bor /mladý Nor je jen básnická licence, nebo tím David prozradil tajné plány?

+0 /-0 | 02.04.2014 08:34

Poutnik

Když přijdete k táboráku a někdo tam bude békat na špatně naladěnou kytaru, nikdo ho nebude kritizovat. Když ten samý amatér vyleze na pódium dostane co si zaslouží. A tak dopadl i Navara. Pokud by tu dětskou rýmovačku pronesl při vínečku u neformálního posezení s kolegy v Novém Boru, nikdo by nekritizoval, ale když se objeví zde je jasné, že kritika přijde. Každý kdo jen trošku přičichl k poezii pozná, že toto je ta "špatně naladěná kytara u táboráku".

+0 /-0 | 02.04.2014 06:12

Rubinus

Já myslím, že text je dobrý, na amatéra. Asi by se mi líbila jiná melodie, ale to  je věc vkusu. Jen tak dál a na kritiky Davide kašlete.

+0 /-0 | 01.04.2014 23:30

Homunkulus

Michal Dragoun: Já vím, měl jsem napsat univerzální metrum - "univerzální text" byl pokus o navarovský vtip. Ještě jsme nezmínili nápěv Hučky (nebo to je ten mraveneček?).

ZMB: Myslím, že když už kritizovat, tak sám žánr naivního příležitostného popěvku; v rámci zvoleného žánru nejde o podprůměr.

+0 /-0 | 01.04.2014 22:26

Zdeněk Janda

Davide , není nutné se omlouvat , či vysvětlovat. Je to marný, je to.... K ZMB - napadá mě jeden citát (mám je rád) : "Když je někdo nešťastný,bolí ho i smích" angry...

+0 /-0 | 01.04.2014 21:43

David Navara

Re Zmestabileho: Já neskrývám, že většinou píši banální veršovánky pro chvilkové pobavení. Napsal jsem i několik vážných básní včetně tří náboženských, ale opravdu nevím, proč bych je měl ukazovat někomu, koho vůbec neznám a kdo mě nejspíše nemá rád. Ale vy jste si asi nevzal k srdci jádro mého sdělení. Leckdy má smysl něco kritizovat, ale lepší (a mnohem těžší) je sám něco dobrého vytvořit. To se mi daří jen občas, ale snažím se.

+0 /-0 | 01.04.2014 21:30

strelec

ad ZMB: medvědí službu v případě, že by se tím chtěl D.N. živit.... A za zlého muže určitě nejste, spíše pro smíchcheeky

+0 /-0 | 01.04.2014 21:13

strelec

re sisma: možná máte pravdu, byl to jen příklad  "nekolektivního sportu". Ve fotbale by to šlo těžko, hráči se spolu musí sehrát, trénovat na soupeře, trenér dle stavu hráčů udělá nominaci. V šachách, pinčesu, tenise toto není překážka. A Korbel - to je taky úkaz - v dobrém slova smyslu.

+0 /-0 | 01.04.2014 21:08

Michal Dragoun

Re homunkulus: Ne univerzální text, ale počet slabik. Lze zpívat též na Polámal se mraveneček nebo Ódu na radost :-)

+0 /-0 | 01.04.2014 21:05

EmilV

Že to není žádný velký kumšt, to vidí každý. Ale být nemusí. Z vlastní zkušenosti vím, že se chytnou i hovadiny, pokud ovšem projdou následujícím testem: Až budete sedět v hospodě nebo u ohně, tak vemte kytaru a zkuste to hrát. Pokud si lidi začnou zpívat a příště se dožadovat opakování, je to OK. Jestli se ale budou bavit a nedávat pozor, tak to můžete směle zahodit. Víc se mi líbila parodie Nohavici. Zkusil jsem to trochu upravit a po táboře dám vědět.

 

+0 /-0 | 01.04.2014 21:00

sisma

Re strelec Pinčes jsem do tohoto roku soutěžně hrál a nikdy jsem neslyšel, že by třeba Petr Korbel hrál extraligu doma i třeba v Rakousku. A pak jako perličku ještě divizi někde na Vysočině. Tím nechci jako nešachista systém kritizovat, jistě se během let diskutovaly všechny plusy i mínusy. Prostě to funguje jinak než třeba fotbal.

+0 /-0 | 01.04.2014 20:29

Zmestabileho
I David Navara může sklouznout do obyčejné banality, jak vidno z jeho pokusů o psaní veršů. Já mu tohle otevřeně napíšu - namísto hlazeni po vláskách. Budu zase za zlého muže, ale ti fanoušci, co mu to nejsou schopni sdělit, mu tím prokazují jen medvědí službu.
+0 /-0 | 01.04.2014 20:13

sisoj

a je to podobné básni Maralík

+0 /-0 | 01.04.2014 19:33

sisoj

Super báseň, po každé sloce se mi v duchu pělo cimrmanovo : Ej chu-chu!

+0 /-0 | 01.04.2014 19:33

capjar

Trochu nadhledu by neškodilo, když je dneska toho apríla. smiley 

+0 /-0 | 01.04.2014 18:50

Homunkulus

Nebo též méně publikovatelný Pád Berlína, v mollové podobě My jsme kluci z Moravy. wink Jde zřejmě o univerzální text.

+0 /-0 | 01.04.2014 17:23

David Navara

Také jsem si všiml, že se dá použít melodie písně Montgomery nebo té partyzánské, která začíná slovy "Skal a stepí divočinou". K Montgomery dokonce mám i zkrácený refrén, ale toho partyzána opravdu nazpívat neumím, narodil jsem se v jiné době. :-) Takže pokud se Vám melodie nelíbí nebo Vám připadá monotónní, můžete po několika slokách střídat různé jiné melodie.

+0 /-0 | 01.04.2014 17:17

Homunkulus

Do heroičtější polohy lze píseň posunout, použijeme -li nápěv písně Stěnka Rázin.

+0 /-0 | 01.04.2014 16:59

Michal Vrba
Dávid, kritizujú väčšinou tí, ktorí po sebe v klube nepostavia ani figúrky, natož aby zložili báseň. Je to super, aj takto sa píše klubová história. Na ZMS a Playboya si už zajtra nikto nespomenie.
+0 /-0 | 01.04.2014 15:57

strelec

ad báseň/píseň: klasická klubovka - za to yes

+0 /-0 | 01.04.2014 15:41

David Navara

Klidně uznám, že jsem napsal příšernou veršovánku, jen jsem chtěl podotknout, že kritizovat (v tomto případě třeba oprávněně) je většinou snazší než tvořit.

+0 /-0 | 01.04.2014 15:37

David Navara

Re playboy: Snažil jsem se pobavit, ne napsat kvalitní hudební dílo. Tomu odpovídá i datum zveřejnění.

Re Zmestabileho: Když se Vám to nelíbí, můžete zkusit složit lepší báseň nebo píseň o Vašem (ne cizím) oddílu. Jsem zvědavý!

Děkuji, jsem rád, že se můj počin mnohým líbil nebo že je alespoň pobavil.

 Kdyby každý hráč mohl hrát ligu jen za jedno družstvo, tak by v Evropě nebylo tolik profesionálních šachistů.

+0 /-0 | 01.04.2014 15:26

Tobi

Výborný! Mně se to líbí víc než velmi! Upřímně jsem se u toho zasmála. Zrovna takovýchto zdánlivých jednoduchostí, humorných hříček a úsměvných veršovánek je třeba nám do jindy urputně vážného, nabubřelého šachového světa, kde si kde kdo myslí, že sežral všechnu moudrost světa. Skvělá věc! Výborná práce! …a načasování k publikaci nemohlo být přesnější! Jednoznačně yes

+0 /-0 | 01.04.2014 15:04

strelec

re sisma: to se mýlíte, téměř ve všech sportech, kde se hraje face to face (tenis, pinčes, badminton) je to stejné jako v šachách.

+0 /-0 | 01.04.2014 14:39

verbir

Mě se píseň velmi líbí. Krásná ukázka naivního umění yes

+0 /-0 | 01.04.2014 14:24

Lubino

At si říká, kdo chce co chce, jedna věc je jasná, Novoborský je fenomén a díky němu máme dlouhodobě třeba tento server, jasná jednička na šachové internetové mapě. Budme za to rádi a věřme že to dlouho vydrží. 

+0 /-0 | 01.04.2014 14:17

sisma

Je samozřejmě otázka, co by z centra zbylo, kdyby platilo to, co platí v každém jiném sportu, tedy každý hráč jen v jednom klubu světa.

+0 /-0 | 01.04.2014 14:08

Vojtech.Mejzlik

Já bych k tomu nebyl tak kritický. Jsme šachisti, ne hudební společnost, a podle mne by všechny podobné počiny měly být brány spíš obdivně a s nadhledem. Mne se se to třeba líbí..

Vidím v tom takovou typickou "Navarovinu" a podle mne je to dobré.

Takže u mne máš Davide z hudebního projektu za jedna :-) 

+0 /-0 | 01.04.2014 13:13

Zmestabileho

To je příšerná veršovánka.

+0 /-0 | 01.04.2014 13:08

Playboy

To je tak uboze trapné, až to trhá uši!sad

+0 /-0 | 01.04.2014 12:58