XXVII. ročník Czech openu na startu

14.07.2016 05:00 | Czech open 2016

Na pardubickém Czech Openu, největším festivalu svého druhu na světě, se každý rok uskuteční desítky šachových a herních turnajů pro profesionální hráče, amatéry i veřejnost. Ani letos tomu nebude jinak.

Pořadatelé letošního Czech Openu počítají s podobnou účastí jako v minulém roce. „Letos se k nám chystají hráči z opravdu exotických zemí. Přijedou zhruba třicetičlenné výpravy z Dubaje či Jižní Koreje, uvidíme zde reprezentanty z Hong Kongu. Nebudou chybět ani hráči z Indie, kterých se sem letos chystají čtyři desítky, což je rekord," říká ředitel turnaje Jan Mazuch. Nejvíce zástupců zde bude mít pochopitelně Česká republika, na druhém místě je pak Německo.

První festivalové dny budou opět patřit šachovému turnaji čtyřčlenných družstev KONICA MINOLTA OPEN, který se hraje jako otevřené mistrovství České republiky. „Obvykle se tohoto turnaje účastní velké množství družstev, a to i s účastí zahraničních šachistů nebo hráčů z české extraligy. Letos počítáme rekordních 118 přihlášek, tak uvidíme kolik týmů se turnaje nakonec zúčastní. O oblibě tohoto turnaje svědčí i stoupající počet ryze ženských týmů,“ říká zástupce ředitele turnaje Petr Laušman.

Nejočekávanější turnajovou součástí je každoročně turnaj PARDUBICE OPEN, tedy otevřený velmistrovský turnaj konaný od 22. do 31. července. I letos se mohou diváci těšit na výtečné obsazení. Nejvýše nasazeným hráčem bude Sergej Movsesjan, tím druhým pak obhájce loňského triumfu Viktor Láznička. „Startovní listina velmistrovského turnaje je opravdu nabitá zvučnými jmény. V první dvacítce najdeme hned šest předchozích vítězů Czech Openu,“ říká Jan Mazuch.

Movsesjan s Lázničkou budou navíc patřit mezi favority také v rapid šachu. Zde však bude pozornost upřena především k Davidu Navarovi, který je jedním z taháků letošního ročníku. Navara zasáhne právě do turnaje PARDUBICKÝ KRAJ OPEN (20. - 21.7.) v rapid šachu. V Tipsport Areně budou dále k vidění například Ukrajinec Dmitrij Kononěnko, Ind Surya Sekhar Ganguly, Izraelec Tamir Nabaty nebo jedno z největších překvapení loňského ročníku Robert Cvek z Česka.

Jednou z nejatraktivnějších disciplín bude opět skládání Rubikovy kostky. „Bylo zvykem, že Rubikova kostka probíhala první hrací víkend turnaje. Letos se však v tomto termínu koná v Praze evropský šampionát, tudíž jsme ji u nás zařadili o pár dní později. Věříme, že se sem přesune mnoho mistrů této disciplíny," říká Jan Mazuch. Rozmanitý program festivalu pak doplní turnaje v Abaku, Scrabblu, Dámě, Piškvorkách, Bridži nebo japonských šachách Shogi.

Pro hráče i návštěvníky je připraven bohatý doprovodný program. „Je pro nás důležité, aby diváci a všichni účastníci odjížděli z Pardubic spokojeni. Proto se mohou těšit na tři společenské večery – dva na koupališti Cihelna a jeden v hudebním klubu Žlutý pes. Dále je na programu návštěva ZOO ve Dvoře Králové, výlet do Kutné Hory či turnaje v malé kopané a bowlingu," doplňuje výčet akcí Laušman. Pořadatelé turnaje navíc ve středu 20. července oslaví v Tyršových sadech Mezinárodní den šachu. Návštěvníci si budou moci zahrát simultánku s velmistrem Martinem Petrem, vyřešit si mnoho úloh o ceny či vyzkoušet zahradní šachy.

V rámci festivalu se dále hraje celá řada otevřených mistrovství republiky, mistrovství Evropy a dalších významných soutěží. Vstup je po celou dobu turnaje zdarma.


Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách.Jakub Burian
tiskový mluvčí Czech Open 2016

2x 2787x
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
Petr Boleslav

Ty novináře aby člověk bral rákoskou smiley, jim to zařídím a pak ani nedaj vědět, že to vyšlo.

+0 /-0 | 14.07.2016 08:31

MaX

btw. dneska jsem narazil na rozhovor s Robertem Cvekem

http://xman.idnes.cz/sachy-jsou-velmi-agresivni-hra-cesky-velmistr-robert-cvek-p3y-/xman-rozhovory.aspx?c=A160709_213404_xman-rozhovory_fro

+0 /-0 | 14.07.2016 08:12