World Cup Finále aneb Perla Mistra Světa

04.08.2021 19:24 | Zahraniční zprávy

Jak jedna partie byla nudná a nezajímavá, tak byla druhá partie jako živá voda. A nejenom to, byl to důkaz, že šest může být méně než tři. V šachu je možné leccos.

Finálový souboj mezi Sergejem Karjakinem (bílé) a JK Dudou rychle skončil remízou. Těžko říci proč šel bílý do varianty, kde se musely opakovat tahy, ale remíza je hlavně dobrým výsledkem pro JK.

Boj o třetí místo mezi Vladimírem Fedoseevem (bílé) a Magnusem Carlsenem se zdál být (před partií) jako méně atraktivní podívaná, ale všechno bylo jinak.

Druhá partie začala výkřikem, jak jinak označit tah 3.h4!? Bílý pěšec se vyřítil na černou armádu. Magnus po dlouhém zvažování zvolil KIDa (KID = královská indická). Šikovně posunul jezdce na c6, aby měl pod kontrolou pole d4. Bílý však šel d5 a jezdce napadl... Začal nám tak jeden velký příběh, který se ubíral neuvěřitelnou cestou.

Jeden moment měl bílý věž a pěšce proti střelci a přesto stál hůře, ačkoliv černý neměl žádný rozhodující útok. Jak je to možné? Je rozdíl mezi figurou a figurou. Zatímco černé figury dominovaly, bílé figury připomínaly plazící se hledače absolutna na vyprahlé poušti. Magnus slavně zvítězil.

Ta partie, to je klenot. Je to klenot, který ukazuje a dokazuje, že v šachu může platit "matematika" jinak, než jak zvykem u nás je. Šachy jsou také uměním a umělcům můžeme jen zatleskat. 
Partii rozebírám na YouTube Robert a Petr šachy, tak se podívejte a pokuste se proniknout do fantazie 64 polí.

Robert Cvek

-
. kolo -
5x 2920x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
05.08.2021 12:17 | ThePot

Co na tomto serveru chybí je rozhodně rozbor ženské části turnaje. Co dokázala Kosťeňuková v 37 letech a hlavně jak určitě stojí za článek...

05.08.2021 11:47 | david brazina

jako ta dama dobre uvizla, jen nechapu to vzdani se v zaverecne pozici. nic tam nevidim :P

05.08.2021 10:46 | ThePot

Je to možné, ale Vladimir musí vymyslet něco pořádně kompletního. Správně včera komentoval Šipov na ruském FIDE streamu : "Proč házíš ambiciózní h4, když dále nemáš přesný plán? Ale má můj obdiv i tak, dotáhnout to do semifinále World Cupu je vstupenkou mezi elitu. Nebo předelitu, dobře :) Jinak další turnaj kandidátů to bude pořádný maso. Nepo / Carlsen, Duda, Karjakin, Radjabov. Když Magnus náhodou o titul přijde, což jak vidíme není nemožné, tak to bude velký drama. Pozor bych ale dával také na tichého koňe Radžabova. Ten bude dělat remízy kde je potřeba potichu, a z tichého pátého místa pak někde ve druhém kole vystartuje tak, že budou všichni čumět :)

05.08.2021 10:26 | sarmatam

Dnes odvetu Carlsen prohraje,ten rus mu to vrátí, můj názor.......

05.08.2021 06:10 | istr

Fine takhle po ránu :)