World Cup 4.kolo aneb černá je dobrá

23.07.2021 19:50 | Zahraniční zprávy

Vyhrát černými na "objednávku" se silným velmistrem je více než těžké. Ale jednomu "klukovi" se to podařilo. Pojďme se podívat co se dělo.

Magnuse Carlsen měl divokou partii s Radkem Wojtaszkem. Myslím si, že stál i na výhru, ale asi se někde přepočítal a nevyhrál. Bude se prodlužovat, ačkoliv MC je obrovským favoritem.


A nyní ty nejzajímavější věci - z mého pohledu.


MVL velmi hezky porazil  Praggnanandhu. Partie určitě stojí za přehrání. Ačkoliv rozebírám jiné. Dneska jsem se rozhodl ukázat dvě výhry černými. V první ukázce porazil JK Duda Idaniho. Pozice byla dlouho v rovnováze, ale pak se Idani přepočítal a JK mu nedal šanci. Partii trochu rozebírám.


Černými musel vyhrát Abdusattorov. Protože první partii (bílými!) prohrál s Durarbaiyem. Je to pozoruhodná partie. Málokdy se vidí, že se na objednávku černými vyhraje. Bílý ale - podle mne - partii hlavně nezvládl psychicky a záhy se dostal do hnusné koncovky, kterou neubránil. Partii rozebírám celou.Zítra se bude dost partií rozhodovat v rapidu. Obzvláště se těším na Magnuse, na Nodirberka a na souboj Dubov x Jesipenko. To bude Velká Řežba.

-
. kolo -
19x 3801x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (19) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Pavel Ch

Davide, pan Tomáš80 hrál přece 1.desku v 1.lize a desítky partiíí s IM, IGM, psal, aby mne trumfnul,

a také rozumí všemu.

 Škoda, že jen nevíme, jestli je to vůbec šachistasmiley.

+0 /-0 | 26.07.2021 14:04

Zaplji

Zak mame druhom medaili, bronz v sermu fletetem Alexandr Zupanic. Pry je to syn beloruskych opernich pevcu!!

+0 /-0 | 26.07.2021 13:28

xdavx x
Tomas80, to se tady probíralo tolikrát, že zrovna vy, účastník těchto diskuzi, byste měl mít jasno.
+0 /-0 | 25.07.2021 12:45

Petr Koutný

Lykan - součástí vln, které přijdou je publikace tvorby VP na těchto stránkách, stejně jako jeho zatím nepublikovaný rozhovor, kde obviňuje současné vedení svazu ze zlodějen a křiváren.Ty vlny přijdou, stačí málo. Například aby opravdu svaz zametl naší stížnost pod kobereček. A bude tady veselo, můžu slibit že se na to co tady provedl VP nezapomene a bude o tom článek. Petr 

+0 /-0 | 24.07.2021 15:12

lykan

Petr Koutný: Lidem, kteří pravidelně sledují diskuzi na nss, je jasné, co se tu kolem Pláta dělo. Jenže takových čtenářů je procentuelně málo. Většina šachové veřejnosti netuší, o čem si tu datlujeme v diskuzi. Většina lidí o tom neví nic. Proto si myslím, že je nutné to publikovat. Těžko budou např. delegáti volící vedení svazu vytvářet nějaký tlak na svaz ve věci, o které vědí jen málo a která je netrápí. Podle mě pokud se to nepublikuje, tak je velké riziko, že to prostě vyšumí a za pár let se dočkáme toho, že se mnozí budou tvářit, že se vůbec nic nestalo.

+0 /-0 | 24.07.2021 14:48

ciki333

24.07.2021 11:19 | Krolop

Bejvávalo, Krolope...Od těch dob, kdy Dlouhý zařízl Poldovku a zavřely se doly, uplynulo v řekách hodně vody. Dnes by mohlo Kladno otevírat sanatoria na léčbu souchotin, nebo stavět observatoře pro pozorování vzdálených galaxií. Vzdoušek jak v rakouských Alpách...

+0 /-0 | 24.07.2021 11:41

Krolop

Jó, milý pane Čekale, byly doby kdy Kladno zdobila nějaká rudá záře. Ty doby jsou pryč a Kladno je spíše černé. Ale, jak známo, černá barva je taková sexy....

+0 /-0 | 24.07.2021 11:19

ciki333

24.07.2021 10:00 | Krolop

"Lykan: Obávám se, že i ta Kytice od Erbena by vedle literární tvorby GM Pláta měla charakter úsměvných, veselých rýmovaček."

Tak to prrr, pánové. Vojta Plát se nikdy nesnížil k tomu, aby urážel naše snědé spoluobčany aka rasista K.J. Erben.

U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo. „Bodejž jsi jen trochu málo, ty cikáně, mlčelo!

Xenofobie z Erbenových veršů přímo tryská...Rasově nekorektní sbírka básní "Kytice" by měla shořet na hranicích před očima žáků ZDŠ. Něco tak toxického ohrožuje duševní vývoj dětí prepubertálního věku. Hanlivý archaismus "cikáně" nepatří do 21. století. Poeta Erben pošlapává současné ideály kosmopolitní společnosti, tj. harmonii mezi rasami. Omlouvám se tímto segmentu čtenářů nss, který se hrdě hlásí k romskému etniku a zároveň jedním dechem dodávám: "stydím se za kolegy Krolopa a lykana..."

+0 /-0 | 24.07.2021 11:13

Krolop

Pane Koutný, cením si vaší sebekritiky a vůbec vašich šachových aktivit. Držím palce i když vím, že i na vás dříve, či později padne pocit marnosti a zbytečnosti. Slovy básníka: Však nelze, než se pousmáti touze, co říkáš dlouho zevšední, chrám minulosti, toť patník u cest pouze. Pse, svoji nohu pozvedni!

+0 /-0 | 24.07.2021 11:09

Petr Koutný

Krolop - ještě jedna technická. Toto léto a podzim bude poměrně horkým obdobím. Pár lidem bude horko a ta lavina, kterou chceme spustit bude hodně pálit. Asi nás pár lidi obviní z bulváru, ale já bych to nazval čištěním pavučin. Jak říkám, neřešením disciplinární komise VP je jedním z posledních kamínků, které to celé brzy spustí. Učitě bude dusno. Ono třeba si představte, že jeden šachový svaz někde v daleké cizině ( a nebo v domovině) pořádá soustředění pro děti. tajový tábor, kde pozve své oblíbené trenéry a jako náhodou se organizuje rapid turnaj. Kde musí hrát ti trenéři s dětmi a pozor, cenový fond tohoto turnaje je cca 20-25 tis Kč, který jak asi čekáte vyhrají ti trenéři. Musít o být morápně zajímavé, trenovat děti, vypsat jim turnaj a posbírat odměny. A přitom se tvářit jak vychováváte Mistra světa.  ( takové soustředění jsou toto léta dva a to ani nevíte kolik jich už takových bylo) Ono je toho víc, víte kolik je startovné na Mistrovství Evropské Unie pořádáme členem VV? Pro děti - 2800Kč!! a ubytování cca 8000Kč! a to ještě celé dotuje jeden nejmenovaný svaz. Co třeba agentura Buvol ( že by Bizon), která roky za příjemný peníz dělá a nebo nedělá nic. Ono bude toho víc, jak říkám..kde ruka ruku myje, žádný Mistr světa nikdy nebude, ale pár lidem se z toho žije moc dobře.

+0 /-0 | 24.07.2021 10:54

Petr Koutný

Ano, přiznávám byla to moje chyba s VP spolupracovat. Pořád si řákáte, že mu dáte šanci a že se poučil a pořád si řákáte, že je vynikajícím šachistou a má co lidem nabídnout. Jenže pokaždé dostanete ránu do zad a ta rána je větší a větší. A i když stále si myslím, že šachově může lidi zaujmout a pozvednout šachy u nás, pak lidsky je to u mě už doživotní stopka. Můžeme si tady dejme tomu vyříkat  spoustu věcí, ale jakmile se zaútočí na děti a na rodiny, pak to je hrana, která je konečná. Prvním krokem bylo vymazání VP z těchto stránek, myslím z diskuze a diskuze se poměrně rychle zvedla, myslím tím že mi dává smysl jí číst. Druhým krokem je naše žádost na zahájení disciplinárního řízení, které samořejmě bude ( možná už je) zamateno pod stůl. Ale to nevadí, my podáme žádost znovu a veřejným dopisem v nejbližších dnech. Ten poslední krok ale udělá VP sám. On se odpálí sám. Jen si chce trošičku počkat a pak snad vezme sebou i pavouky, co sedí na pavučinách a nechtějí normálně poracovat pro šachisty. 

+0 /-0 | 24.07.2021 10:45

Krolop

Pane Koutný, myslím, že máte pravdu. Já jsem měl vždycky pochopení pro bouřliváky a rebely. Jenže, čeho je moc, toho je příliš. V našem Absurdistánu spolehlivě funguje pravidlo: Kdo může být alespoň v něčem užitečný je třeba ho využít, vycucnout a teprve potom jej zkritizovat a tvrdě se od něj distancovat. Morálka tu žádná není, natož, aby vůbec fungovala.  

+0 /-0 | 24.07.2021 10:30

Petr Koutný

Krolop, Lykan - mám veškerou historii VP diskuze a je to opravdu bahno.Dát to do článků, tak by to nešlo ani číst a bylo by to něco tak ošklivého. Težko publikovat článek, kde je tolik bahna. Napsal jsem žádost na ŠSČR aby zahájila disciplinární řízení s VP, ale tam ruka ruku myje a nic se neděje, ono samozřejmě se ani dít nebude. Přeci nemůžou zahájit disciplinární řízení s reprezentantem a člověkem, který jim organizuje MČR v on-line bleskovém šachu. To je na ně moc práce, ale to se jim právě jednou šeredně nevyplatí. Jednou se budou novináři ptát, proč ŠSČR krylo takové jednání a proč jim nevadilo a proč vše zametalo pod koberec. Ono žádné překvapení, podvodné zápasy, klientelismus a do toho VP je jen časová bomba. Bomba, která jednou pořádně bouchne a bude to rána, snad vymete pavučiny a pavouky a bude zase líp.   Tak se to snad bude řešit na SŠS.  Jinak jsem to nechtěl vytahovat, odpovídám jen na reakce v tomto článku. Vlastně, proš se špinit špínou, špína se sama ušpiní, jen to chce trochu času. 

+0 /-0 | 24.07.2021 10:15

Krolop

Lykan: Obávám se, že i ta Kytice od Erbena by vedle literární tvorby GM Pláta měla charakter úsměvných, veselých rýmovaček.

+0 /-0 | 24.07.2021 10:00

lykan

Krolop: Ano, četl jsem. Mně jde spíš o to, aby o páně Plátovu bohatou literární tvorbu nebyli ochuzeni ani čtenáři, kteří diskuze nečtou. A aby o ni nebyly ochuzeny ani příští generace českých šachistů. Když už PK všechno smazal, s tím, že výběr toho nejlepšího bude publikován v samostatném článku.

+0 /-0 | 24.07.2021 09:56

Krolop

Lykane, stačí jen navštěvovat nejsledovanější článek tohoto webu : Diskuzní článek - diskuze o čemkoliv, kde pan Fiala (JIRIKOVKA) pravidelně informuje o obsahu mailů jež mu v hojné míře zasílá GM Plát. Jistě si zde najdete to své!

+0 /-0 | 24.07.2021 09:20

lykan

Je sice hezké, že tu máme asi stopadesátý článek o SP, ale dovoluji si připomenout, že čtenáři už dlouho čekají na slíbený výběr skvělých výroků místního proslulého literáta pana Pláta. Po SP za pár týdnů neštěkne ani pes, zato pan Plát bude v české šachové komunitě strašit nejspíš ještě několik desítek let. Bylo by proto škoda, kdyby čtenáři byli v budoucnu ochuzeni o výsledky jeho nedávné intenzivní literární činnosti.

+0 /-0 | 24.07.2021 03:17

Cnc-profi
Magnus stal v 24.tahu na absolutnu vyhru. Mal k dispozicii dve vyherne varianty. V tom momente stal 9. Nakoniec bol rad za remizu...
+0 /-0 | 23.07.2021 20:32