Wijk aan Zee Není střelec jako střelec

22.01.2021 21:46 | Zahraniční zprávy

Klasická partie byla mezi JK Dudou (bílé) a Magnusem Carlsenem (černé). Nejenom klasická kvůli tempu, ale také kvůli průběhu. JK (klasicky) nezahrál dobře zahájení a Magnus (klasicky) získal malou výhodu, kterou (klasicky) neuplatnil...

...ale ukázala se (klasicky) velká síla JK, když se hraje cokoliv kromě zahájení. Remíza (klasicky).

MVL (bílé) postavil nenáročné zahájení s Aryanem Tarim (černé). Bylo to tak nenáročné, že v podstatě celou partii (po zahájení) musel vyrovnávat. To se prostě nepovedlo a myslím si, že oba soupeři jsou spokojeni s remízou.Hari (bílé) s Radoslawem Wojtaszkem (černé) toho také moc neměl bílými. Partie skončila zaslouženou remízu a stalo se toho asi tolik, jako když rybář čeká na rybu u vypuštěného rybníka. 

Partie Esipenka (bílé) s Girim (černé) byla zajímavá. Bílý zvolil klasický převod střelce na h3 a Giri pěkně zahrál ...c4!? Tah c4 je v podobných pozicích dost (strategicky) riskantní, ale v dané konkrétní pozici to černému sedělo skvěle a myslím si, že byl to pak bílý kdo byl rád za remízu.

Fabi Caruana zahrál černými zajímavou variantu, kterou jsem - shodou náhod - nedávno použil v simultánce.  Jeho soupeř Nils Grandelius (bílé) byl evidentně překvapen a partii se snažil "uklidnit". Ale úplně na 100% mu to nevyšlo a Fabi ho pak dlouho trápil, ale jen s výslednou remízou.

Hezky vyhrál Van Foreest (bílé) s Antonem Guijarrem (černé). Jeden moment se černý rozhodl agresivně umístit věž na h5, ale nebyla to dobrá volba a bílý to moc hezky ukázal. Partii trochu rozebírám.


A borec na konec. Nikdo jiný než AliFiro. Ali (černými) postavil tzv. "Noteboomovu variantu" s Alexanderem Dončenkem. Partie byla divoká jako břitva, ale jen ukázala, že podobné pozice mladému zabijákovi svědčí aneb není střelec jako střelec. Partii rozebírám, tak se na ni podívejte.

Robert Cvek
 - fotografie použité ze stránek tatasteel.com
- video nahráno pro nss.cz a pro YTB Robert a Petr šachy
autorské práva k fotkám:Jurriaan Hoefsmit – Tata Steel Chess Tournament 2021


-
. kolo -
1x 2764x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
david brazina

Když jsem jel včera autem do Ostravy, přepnul jsem na polské Rádio. Ve sportovních zprávách zaznělo, že Carlsen zkoušel Dudu 4,5 hodiny a poté že nápor na mozek Duda vydržel a odnesl si půl bodu. Asi tolik k popularitě šachu u nás a v Polsku.

+0 /-0 | 23.01.2021 10:39