Wijk aan Zee CxC

27.01.2021 21:02 | Zahraniční zprávy

Dnešní kolo bylo určitě ve znamení souboje dvou céček. Fabi Caruana hraje zatím nejlepší šachy na turnaji a byl jsem zvědav jak se mu povede s Magnusem. Fabi nezklamal, zahrál to velmi zajímavě, dokonce dočasně obětoval figuru.

Nicméně mistr světa ukázal znamenitou obranu. Obětoval pěšce a pozdější koncovku v klidu udržel, dokonce si dovolil luxus - jednu dobu - mít o tři pěšce méně (!)JK Duda měl bílé s Van Foreestem. Partie jako z jiné planety. Černý obětoval jednoho pěšce a za chvíli dalšího. Hodně by mne zajímalo, zda to měl Jorden připraveno doma, nebo to vymyslel u šachovnice. Pokud je první možnost správná, pak je pracant. Pokud je druhá možnost správná, pak neskutečně dobře cítí dynamiku. Myslím si, že zde byl JK rád za remízu.
Nils Grandelius (bílé) získal brzy po zahájení pěšce s Alirezou Firouzjou (černé). Nutno napsat - čistě lidsky - že se Ali dostal do nepříjemné pozice a celkem šikovně se vykoupil pěšcem. Měl aktivní figury a byl to (dokonce) on, kdo neopakoval tahy. Partie skončila - myslím zaslouženou - remízou.

Harimu se moc nepovedlo zahájení, takovou pozici mít bílými někdy po 17. tahu by se elitnímu velmistrovi stávat nemělo. Černými hrající Aryan Tari pak dlouho soupeře trápil. Hari byl nicméně pozorný a koncovku udržel.


Maximovi to vůbec nejde. Nikdy bych neřekl, že hráč jeho síly bude dělit poslední místo a právě s dnešním soupeřem. Maxim (bílé) s Alexanderem Dončenkem (černé) zahrál zahájení tak zle, že někdy kolem 14. tahu se dostal do přihrané pozice (!!) Ale Alexander to jeden moment zahrál nepřesně a Maxim se vysmekl do pozice, která byla rovná. Ale osud je někdy krutý, ačkoliv v šachu je každý strůjcem svého štěstí. V podaní Dončenka neštěstí, protože dokázal ještě prohrát zcela rovnou koncovku.


Hrdina minulého kola, Andrey Esipenko, neměl nic moc pozici s bílými proti Davidovi Antonu Guijarrovi. Ale David těžce podcenil (celkem dost nečekanou) akci soupeře na dámském křídle a pozice se mu "najednou" zcela rozpadla. Andrey sehrál technickou část skvěle a musím uznat, že roste (další) super star.

Anish Giri (bílé) zvolil tzv. londýnský systém s Radoslawem Wojtaszkem (černé). Nicméně pojal ho dost pasivně. Skoro mi přišlo, že chce hlavně neprohrát. Ale pak zvolil zajímavý plán na dámském křídle, který doplnil tahem e4. Získal pak malou výhodu a dlouho trápil polského velmistra, ale ten bránil a bránil, ale neubránil. Udělal strašnou hrubku ve 48. tahu a bylo hned po partii.

Jako "bonbónek" jsem rozebral (také ve videu) nádhernou partii Radoslaw Wojtaszek - Fabi Caruana z minulého kola.

Robert Cvek
-
. kolo -
- text: Robert Cvek
 - video nahráno pro Robert a Petr šachy ( Robert Cvek)
- fotografie: www.tatasteel.com
- autorské práva k fotkám:Jurriaan Hoefsmit – Tata Steel Chess Tournament 2021
3x 3962x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
david brazina

Ciki :D :D :D I když ruce na chlopně, bilý má rozhodující výhodu už jen když sedne k partii. Zaleži jen na tom, jestli ji uplatní :D

+0 /-0 | 28.01.2021 08:18

J V

Náš remízový Nizozemec vede turnaj (!). Vítězství bych mu i celkem přál.

+0 /-0 | 28.01.2021 06:41

ciki333

"Giri hrál nenáročně LONDÝN. Upřímně, bílý nemůže mít výhodu..."

Pan Cvek ve své averzi k tomuto průžnému systému ztratil soudnost. Anish rozehrál mistrně jednu z nejobtížnějším partitur Londýnského systému. Znalci si vychutnávali plnými doušky prstoklad holanského renesančního mistra. Vítěz partie byl znám (alespoň mně) již po 1.d4 Jf6 2.Sf4 d5 3.e3 a bílý má rozhodující výhodu...

+0 /-0 | 28.01.2021 00:58