Výkonný výbor svazu k ME družstev

24.11.2021 19:17

Podle informací, které se k členům VV ŠSČR z dějiště šampionátu dostaly, došlo k porušování životosprávy a objevily se nejasnosti při tvorbě sestavy na jednotlivá utkání.

Výkonný výbor ŠSČR na své online schůzi dne 23. listopadu 2021 hodnotil vystoupení reprezentačních týmů na mistrovství Evropy družstev. Detailně se zabýval nejen sportovními výsledky, ale zejména přístupem tří hráčů a kapitána družstva mužů k plnění reprezentačních povinností.

Podle informací, které se k členům VV ŠSČR z dějiště šampionátu dostaly, došlo k porušování životosprávy a objevily se nejasnosti při tvorbě sestavy na jednotlivá utkání. VV ŠSČR se věnoval také průběhu závěrečného dne šampionátu a okolnostem, které provázely návrat reprezentantů do České republiky.

Zjištěné skutečnosti považuje VV ŠSČR za závažné a pověřil generálního sekretáře, aby požádal o vyjádření dotčené účastníky mistrovství. Celou záležitost bude VV ŠSČR dál řešit při svém jednání v Brně 10. prosince.

 

Článek publikován 24. 11. 2021 v rubrice Aktuality na hlavní stránceAktuality VV.

10x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
25.11.2021 10:33 | platini23

Netvrdím, že jsem po celou dobu turnaje neřekl na nikoho nějakou narážku nebo někoho něčím neurazil, ale nemyslím si, že by to stálo za rozkladem mančaftu, to opravdu ne. Poslední den mi možná ujely nervy a poslal jsem některé spoluhráče do pr..., ale to až poté, co mi řekli, že s nimi nejedu. Za to se zpětně omlouvám, ale koukal jsem jak blázen. Já jsem typ, co to hodí za hlavu, ale co mě opravdu mrzelo, že se nikdo neuráčil mi napsat, zda už jedu, zda jsem v pořádku dorazil apod. Jediný, kdo se zajímal, tak byl můj otec, má kamarádka, Baadur a za nss Petr Koutný. O to víc je to smutné, když vezmeme v potaz, jak jsem se s Petrem pohádal. I tak se aspoň zajímal a byl ochotný přijet, ačkoliv jsem už odvoz měl. Tady jdou prostě všechny malichernosti bokem, Davide a čtenáři. Jsem rád za Davida, že takového hráče máme a je jen škoda, že se nám nedařilo a to celé mělo za vznik tuto "kauzu". Kdyby jsme skončili v první desítce, tak jsem si skoro jistý, že by k tomuto nedošlo. 

25.11.2021 10:18 | xdavx x

Můžu jen potvrdit to co Vojtěch psal v souvisejícím článku, v ponděli jsme si psali, a nebylo to tak, že by byl opilý, naopak, bylo vidět, že je tou situací konsternován a z jeho pohledu šlo o nečekanou věc. To že nepojede domů s ostatními se dověděl relativně pozdě, a když všichni odjeli v podstatě nevěděl co má dělat. Nemělo by to být náhodou tak, že když už se něco takového stane - a exstují nějaké důvody proč dotyčného nevezít zpět domů -, tak si všichni sednou a poradí se co dělat a realizuji nějaké řešení? Místo toho se zbytek výpravy dopravil domů, bez jakýchkoli starostí o osud, když už ne kamaráda protože tohle kamarád nikdy neudělá, tak alespoň kolegy z družstva, se kterým jsme šli o volném dnu na pivo. Za mě je tohle nepochopitelné.

25.11.2021 10:05 | platini23

Davide, zapomněl jsem dodat, že jsem se na odvoz Kristýny ptal v neděli po osmé večer, kdy jsem začal řešit svůj transfer do ČR. Ty tu mluvíš o vašem odjezdu v pondělí, ale já chtěl hodit v neděli večer, viděl jsem tam autobus ve 23:00 do Prahy. Nabízel jsem, že jí tu cestu proplatím(100 km a 100 km zpět). Po dálnici to bylo tak 40 minut. Vůbec jsem neměl zájem o to jet s vámi v pondělí a riskovat nakažení více lidí. Tolik jen k tvému komentáři. Možná bys mohl dodat, jak moc výrazně jsme byli rozhádání a jak moc jsme porušili životosprávu :-D

25.11.2021 09:38 | Petan

Re Kiklos: obávám se, že stávající mužská reprezentace už rozložená je. Ta by měla fungovat jako tým. Což neznamená, že nominace pěti nejvýše ratingově postavených hráčů = nejlepší výsledek. Takhle to prostě v týmových soutěžích nefunguje.

25.11.2021 08:34 | kiklos

Ještě mě napadá, že tahle kauza (možná se za pár dní ukáže, že je to jen kauzička) má potenciál rozložit nejen současné svazové vedení, ale také rozložit mužskou repre.

 

K prvnímu tu zazněl návrh na nového předsedu Vlastíka Chládka. Podobně vhodných lidí je jistě víc, byla by to dobrá volba.

 

A jak chcete poskládat pět reprezentantů na olympiádu, pokud se touto kauzou povede vyštvat Vojtu Pláta a Honzu Krejčího. Štěpán Žilka se třeba naštve, že to nemá zapotřebí. Viktor Láznička ani Peter Michalík se už třeba ukecat nenechají ...

Je potřeba začít širší potenciální reprezentanty stmelovat a vytvářet hlavně dobrou partu. Určitě je pro družstvo lepší, vzít s sebou hráče s elem 2480 ve formě a s dobrou náladou, než to co jsme viděli letos na ME. Takže dlouhodobě pracovat s dalšími třeba pěti náhradníky by nebylo od věci (Tadeáš Kriebel, Cyril Ponížil, ...). Když tito lidé budou vědět, že když na sobě budou ještě víc pracovat, možná ...

 

Před Davidem Navarou je třeba smeknout i v tomto ohledu. On je takovým tmelem, jak se chová slušně ke všem okolo.

25.11.2021 08:10 | kiklos

Děkuji Davidovi za tento komentář. Snad jeden z mála nevyhrocených, který vyjádřil upřímnou lítost nad tím, jak to dopadlo. Jsem velmi zvědav, jaké turbulence to nakonec přinese a jak to bude komunikováno k nám členům / fanouškům. Velmi mě na Zbyňkovi Hráčkovi mrzí právě ten způsob komunikace k nám. Zbyňka obdivuji jako jednoho z nejlepších šachistů historie Česka, ale ne každý hráč je schopen být dobrým manažerem / kapitánem. Příklad z mé práce: nedávno do naší kanceláře vstoupila paní ředitelka a začala slovy "Mám zjistit ..." 

 

Kapitán musí být opravdu silná osobnost "všechno zařídím, se vším ti pomůžu, neboj se o to říct". A pak také nesmí otálet a bát se předstoupit před lidi a svá rozhodnutí vysvětlit.

25.11.2021 05:23 | David Navara

Já se k tomu tady nechci vyjadřovat, tak prozatím jen uvedu, že Kristýna Petrová vezla další tři soutěžící, měli jsme plný kufr zavazadel a vůbec jsme nejeli přes Lublaň ani okolo ní, byla by to výrazná zajížďka. To, že by Vojta jel právě v tomto autě do Lublaně, je jedna z nejméně logických variant. Samozřejmě mě mrzí, že to dopadlo takto.

24.11.2021 22:15 | Petr Koutný

Vojta v článku píše, že předseda ŠSČR o všem věděl,nezasáhnul a odmítnul pomoct! Přečtete si článek ještě jednou na našich stránkách. Protože tady musí sám předseda za neposkytnutí pomoci svému reprezentantovi rezignovat. 

 Když jsem psal Martinovi Petrovi, zda by mě Kristýna nemohla hodit do Ljubljane na autobus, tak jsem se dočkal záporné odpovědi.

24.11.2021 21:12 | Petr Koutný

Marhula - Snad poprvé za sto let českého šachu odmítla výprava vzít domů svého reprezentanta. To co se má stát se stane, doufám že to nebude poloviční řešení. odpovědnost padá na více lidí, než jen na řidiče, kapitána a hráče. 

24.11.2021 21:05 | Marhula

GM plát měl jistě možnost požádat o pomoc velvystanectví - nebo jinou zemi v blízkosti česka-pokud řidič hráče nevezme do auta - jak ho doutit to nevím-nikdy jsem nepochopil proč nemohl hrát za cesko GM movsesjan - řada slabších hráčů cizinců bez problémů české občnství dostala.