Vše nejlepší k osmdesátinám

29.11.2022 06:28 | Domácí zprávy

Pan Vlastimil Jansa oslavil 27.11.2022 osmdesáté narozeniny! Jménem všech fanoušků českého šachu gratulujeme, přejeme hodně zdraví a ještě spoustu radosti za šachovnicí.

Vlastimil Jansa (*1942) se šachy naučil v osmi letech, v osmnácti už hrál přebor republiky mužů a roku 1964 v něm poprvé zvítězil. Velmistrem je od roku 1974. Kromě čtyř přeborů republiky vyhrál i řadu mezinárodních turnajů a byl členem stříbrného olympijského družstva na olympiádě v Lucernu 1982. V roce 2018 se stal mistrem světa seniorů v kategorii nad 65 let výsledkem 9,5 bodů z 11.

-
. kolo -
Vlastimil Jansa je i v roce 2022 stále aktivním hráčem, hraje například českou extraligu a nedávno hrál na MS seniorů. V anketě o nejlepšího československého hráče století se Vlastimil Jansa umístil na 10. místě.
Vlastimil Jansa je jedním z největších českých velikánů šachové hry, který se díky svým úspěchům zapsal nejen do české historie, ale také do světové historie šachu. Vlastimil Jansa vyhrál hned několik mistrovství světa, stal se velmistrem šachu v roce 1974 a druhé místo přivezl spolu se svým týmem z šachových olympijských her, které se konaly v roce 1982 ve švýcarském Lucernu. Úspěchy si sám jako hráč dovezl z mnoha koutů světa, kde se konalo několik významných šachových mistrovství, úspěchy slavil například v Paříži, New Yorku, Amsterdamu, nebo Trnavě. 

-
. kolo -

Vlastimil Jansa je úspěšným trenérem, jehož žákem byl i David Navara. S trenérskou činností souvisí i jeho činnost publicistická. Spolu s Vlastimilem Hortem napsali velmi úspěšnou knihu „Zahrajte si šachy s velmistry“, jeho „Dynamika strategie zahájení“ je hlubokou sondou do myšlení šachového velmistra. Obě knihy, určené pokročilejším šachistům, byly přeloženy do několika jazyků.


Doplním, že pan Jansa skončil na právě dohraném MS seniorů na skvělém 8. místě!! Ke krásným narozeninám ještě jedna velká gratulace k parádnímu výsledku a poděkování za vše, co pro český šach ve svém životě udělal!! 

0x 2063x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované